Skupina izraelských generálů zahájila během jeho příprav na proslov k US Kongresu na Netanyahua útok.
200 veteránů izraelských bezpečnostních služeb v bezprecedentním kroku v neděli obvinilo ministerského předsedu Benjamina Netanyhua, že je „nebezpečím“ pro Izrael.
Tato nová skupina zvaná Velitelé za izraelskou bezpečnost, jen dva dny před jeho plánovaným projevem ke Kongresu varovala, že Netanyahu páchá nenapravitelné škody v bezpečnostních vztazích této země s Washingtonem.
Očekává se, že izraelský ministerský předseda využije této řeči, aby zkusil podvrátit vyjednávání, která v současnosti probíhají mezi hlavními světovými mocnostmi a Íránem. Koncem měsíce tvrdil, že jakákoliv dohoda, jaké se při těchto rozhovorech dosáhne, povede k tomu, aby se z Íránu stal „stát na jaderném prahu“ ďábelsky lačnící po zničení Izraele.
Půl tuctu bývalých generálů v neděli v Tel Avivu promlouvalo na tiskové konferenci, kde naléhali na Netanyahua, aby tuto řeč zrušil, než ještě více poničí vztahy s US.
Bílý dům údajně zuří, že Netanyahu si zaranžoval své vystoupení před Kongresem presidentu Barackovi Obamovi za zády.
S tím, že za tři týdny budou izraelské volby, tak Netanyahu už kvůli střetům s Bílým domem ohledně Íránu čelil útokům od centristických politických rivalů a od části izraelských médií.
Poznámka: Ohledně velice výbušné situace v Izraeli před těmito volbami bych doporučil se podívat na českou Wikipedii nebo se přepnout i do jejích jiných jazykových variant sem.
Bylo to ale poprvé, kdy čelil rozsáhlé vzpurnosti od členů izraelského bezpečnostního estališmentu – a to nejspíš poškodí Netanyahuovu image popularity jako silného vůdce v otázkách bezpečnosti.
Tato skupina se skládá z penzionovaných důstojníků a těch v záloze, kde všichni mají hodnosti odpovídající generálským. Mnozí z nich jsou nositeli jmen, která znají v každé domácnosti.
Yaron Ezrahi, profesor politologie na Hebrejské universitě a expert na US-izraelské vztahy řekl, že tahle, jak to nazval „rebelie“ tolika bývalých vysokých činitelů nemá precedens.
„Tohle je velice mocná a uznávaná skupina bývalých velitelů, kterým dělá nesmírné starosti, kam Izrael zrovna teď směřuje,“ řekl.
„Je jasné, že nemluví jen za sebe, nýbrž i za mnoho aktivních velitelů, kterým není dovoleno pronášet svůj názor, sdílí však své názory s touto skupinou.“
6 000 let zkušeností
Generál Amnon Reshef, v Izraeli široce uznávaný hrdina za svou roli ve válce proti Egyptu a Sýrii v roce 1973, řekl, že členství v této skupině od té doby, kdy byla před třemi měsíci založena, rychle roste.
„Mezi námi jsou experti vycházející z více než 6 000 leté zkušenosti s bezpečností,“ řekl Oku Středního východu (Middle East Eye). „Je čas, aby nás ministerský předseda vyslechl, než rozbije strategické zájmy s naším nejbližším spojencem.
„Z pokoření US presidenta nemůže vzejít nic dobrého.“
Mezi generály odsuzujícími v neděli Netanyahua byl i Amiram Levin, bývalý šéf elitních jednotek komandos, v nichž sloužil i sám Netanyahu, Sayeret Matkal.
V Reshefově útoku se odrážely apely Meira Dagana, bývalého šéfa izraelské špionážní agentury Mossad, který mimo tohle sám za sebe apeloval na izraelské voliče, aby Natanyahua odstranili.
Dagan, který by měl příští neděli promluvit na anti-Netanyahuovské demonstraci, řekl deníku Yedioth Aharonoth, že izraelský ministerský předseda podstupuje pro izraelskou bezpečnost „nepřijatelná rizika.“
„Ta veto záštita, kterou Američané poskytují v Radě bezpečnosti Spojených národů, by se mohla vytratit a Izrael by se rychle začal potýkat s mezinárodními sankcemi,“ dodal.
Ezrahi řekl, že tento příval kritiky od takto vysoce postavených osobností by se mohl v těchto volbách stát bodem zvratu.
„Rozdíl mezi pravicovou Netanyahuovou vládou a možnou centristickou je jen hrstka křesel, takže tato kritika má potenciál napáchat hodně škody.“
Netanyahuův postoj k Íránu dostal další ránu minulý týden s publikací dokumentu uniklého z Mossadu. Ten ukázal, že v roce 2012 Spojené národy klamal hodnocením své vlastní zpravodajské služby ohledně hrozby, jakou představuje íránský jaderný program.
Podle zprávy Mossadu se Teherán vůbec aktivně nesnaží o vojenský jaderný program. Netanyahu však naopak mezinárodní komunitu varoval, Íránci stojí jen rok před postavením bomby.
Írán popírá, že by jeho jaderný výzkum byl zaměřen na vývoj zbraní a říká, že se snaží jen o civilní program jaderné energetiky.
Rostoucí nedůvěra
Jako o možném projevu rostoucí nedůvěry mezi izraelským ministerským předsedou a jeho nejbližšími bezpečnostními činiteli se referuje o tom, že Netanyahu držel záležitost se svým projevem ke Kongresu v utajení i před svým národně bezpečnostním poradcem Yossi Cohenem.
Minulý týden hlásila US média, že bývalý vysoký činitel Mossadu Cohen, v soukromí vyjadřoval před US činiteli ohledně Netayahuova projevu obavy.
Reshef řekl, že tato skupina použije svého vysokého profilu, aby vedla kampaň public relations k přesvědčení izraelské veřejnosti, že Netanyahuův přístup je špatně.
„Nebude to snadné,“ řekl. „Izraelcům se mozky vymývaly už mnoho let. Je třeba, abychom jim poslali jiné poselství – je třeba, aby chápali reálnou situaci a skutečné zájmy Izraele.“
Průzkum izraelského Demokratického institutu nedávno zjistil, že 58 procent izraelských Židů věří, že Netanyahuova vláda si nejlépe vede v řešení izraelských bezpečnostních problémů.
Reshef řekl, že Velitelé za izraelskou bezpečnost mají širší spektrum obav z Netanyahuovy politiky v regionu.
Tato skupina byla zřízena loni, aby vyvíjela nátlak na Netanyahuovu vládu, aby znovu zahájila mírové rozhovory s Palestinci na základě Arabské mírové iniciativy, tj. saúdského plánu, který by normalizoval vztahy mezi Izraelem a Arabským světem výměnou za zřízení Palestinského státu.
„Nemůžeme nadále každé dva roky vést válku v Gaze nebo se svými sousedy,“ řekl Reshef.
Netanyahu v minulosti ospravedlňoval své odmítání souhlasit s úplným stažením z okupovaného Západního břehu na základě toho, že jakmile by se armáda stáhla, tak by tu Írán zřídil „teroristickou základnu.“
Reshef tento scénář zamítl. „IDF (Izraelské ozbrojené síly) jsou velice silné a dovedou izraelskou hranici ubránit. Můžeme si poradit s hrozbami od všech izraelských nepřátel.“
Jestřábí postoje
K této skupině patří i bezpečnostní veteráni známí svými jestřábími postoji včetně bývalého náčelního štábu ozbrojených sil Dana Halutza. Ten požadoval, aby byli levicoví aktivisté, kteří kritizovali operaci, kterou v roce 2002 nařídil proti vůdci Hamasu Salah Shahadehovi v Gaze, při níž byl zabit více než tucet palestinských civilistů, z nichž většina byly děti, za svou kritiku souzeni za zradu.
Ezrahi řekl MEE, že kampaň bezpečnostního establišmentu proti Netanyahuovi táhnou dva konkrétní faktory.
Ten první je spojen se škodami, které vidí páchat na tradičně silných vztazích mezi izraelskými a US ozbrojenými silami.
„Tito velitelé strávili dlouhý čas v US a v Pentagonu. Vypracovali si úzké vztahy s US velením a spoléhali na jeho podporu ohledně techniky, strategie a sdílení zpravodajství. A tohle všechno Netanyahuovo chování ohrožuje.“
Dále Netanyahuovo zřeknutí se diplomatického horizontu ponechalo vyšší velitele v pocitu, že na nich spočívá neúnosné břemeno policejní služby nad okupovanými územími.
„Uznávají, že pro to střetnutí s Palestinci neexistuje žádné vojenské řešení a že hranice vytvořené silou jsou zákonitě křehké a nebezpečné.“
Říká se, že současný šéf Mossadu Tamir Pardo v soukromí zavrhl Netanyahuova tvrzení, že pro Izrael je vrcholnou prioritou poradit si s Íránem. Podle novin Haaretz řekl loni v létě skupině izraelských businessmanů, že „největší hrozba pro izraelskou bezpečnost spočívá v konfliktu s Palestinci a nikoliv v íránském jaderném programu.“
Zvláštní obavy budí mezi bezpečnostními agenturami, jak říká Neve Gordon, profesor politologie na Ben Gurion University v Beerhevě, Netanyahuova hrozba, že zahájí útok na Írán bez podpory Washingtonu.
„Názor je takový, že izraelský útok by mohl íránský jaderný program zbrzdit jen o několik měsíců nebo rok, ale že důsledky pro region by bylo opravdu hrozné,“ řekl. „Nevidí žádný prospěch z Netanyahuova přístupu, ale vidí v něm spoustu nebezpečí.“
Nervozita ohledně vztahů s Pentagonem
Jakmile Dagan před čtyřmi lety odstoupil z šéfování Mossadu, tak okamžitě zaútočil na Natanyahuův nápad izraelského útoku na Írán a nazval jej tou „nestupidnější věcí, jakou kdy slyšel.“
Dagan ve svém pátečním interview řekl, že skryté operace konstruované k vyvolání změny režimu by byly daleko lepším přístupem: „To, co bychom mohli udělat, by bylo získat čas tajnými operacemi nebo přiživovat opoziční síly a menšiny uvnitř Íránu.“
Podle izraelského analytika Bena Caspita je bezpečnostní establišment čím dál nervóznější kvůli budoucnosti vztahů s Pentagonem.
Caspit řekl, že někteří činitelé mají obavy, že US by mohly uvažovat o zrušení svých tradičních středovýchodních spojenectví, jako s Izraelem, Saúdskou Arábií a Egyptem ve prospěch posilování vztahů s Teheránem. Mají strach, že Pentagon by mohl dospět k závěru, že ke stabilizaci regionu by mohla přispět více podpora Íránu než pomoc Izraeli.
Caspit citujíc vedoucího US činitele, tuhle myšlenku zavrhl jako „konspirační teorii“, ale všímá si, že ta nabývá mezi izraelským bezpečnostním personálem na síle.
Takovéto obavy pouze vzrostly po zprávách, že Obamova administrativa se odmítá s Izraelem dělit o informace o rozhovorech s Íránem, když má podezření, že Netanyahuova administrativa nechávala unikat informace, aby podvrátila pozice Bílého domu.
Ezrahi řekl, že Netanyahu má v současnosti větší starost o udržení podpory voličů ze své pravicové základny než o znepřátelení svých vojenských velitelů.
Netanyahu před tím vsadil hodně ze své věrohodnosti u izraelské veřejnosti na bombardování Íránu, to mu ale zablokovala opozice u jeho velitelů stejně jako v US a v Evropě, dodal Ezrahi.
Takže teď opravdu potřebuje vytvořit nějaký podobný druh „dramatu, na kterém by dokazoval, že je tvrdým vojenským vůdcem,“ když použije Bílého domu místo Íránu. Ezrahi řekl: „Tenhle projev je jako diplomatická raketa zaměřená přímo na Bílý dům.“
Tento názor potvrdil i izraelský politický analytik Yossi Verter. Řekl, že Netanyahuovi volební stratégové dospěli k závěru, že „každá americká facka do Netanyahuovy tváře jen posílí podporu vůdce jejich strany mezi voličskou základnou.“ Jeden mu údajně řekl: „Obama je naším nejlepším kampanistou.“
Uri Avnery, veterán mírového aktivismu a bývalý poslanec parlamentu o víkendu napsal, že projev ke Kongresu bude pro Netanyahua perfektním volebním kouskem. „Ukáže ho v nejlepším světle. Velký státník promlouvající k nejdůležitějšímu parlamentu světa žadonící o samotnou existenci Izraele.“
Pokud Netanyahu 17. března volby vyhraje, jak se v současnosti předpovídá, tak Ezrahi očekává, že se bude snažit o vládu národní jednoty s centristickou stranou Sionistický tábor. „Bude se potýkat s hrozbami ekonomických sankcí a diplomatické izolace, a tak se pak bude chtít světu prezentovat s daleko umírněnější tváří.“
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: globalresearch.ca
Čtěte také:
- Netanyahu zašel až příliš daleko, když se pokouší o izolaci presidenta Obamy
- Hollande zuří, že se Netanyahu, nedbaje požadavků francouzského presidenta, zúčastnil pařížského pochodu
- Izrael chce zaútočit na Írán ještě před prezidentskými volbami v USA
- Další šok z Turecka: „Mezi Netanyahuem a francouzskými teroristy není žádný rozdíl,“ říká premiér
- Turecko a Izrael v součinnosti s US-NATO podporují teroristy Islamistického státu (ISIS) a Al Kaiídy v Sýrii