Vláda je pod tlakem, aby při potýkání se s extremismem udeřila na vůdce států v Zálivu k přiškrcení financování teroristických sítí a náboženských ideologií, které je živí.
The Telegraph už dávno zdůrazňoval vazby mezi sítěmi katarských pracháčů a teroristickými bojovníky v poli v Sýrii a v Iráku. Foto: Reuters
Na vládu se od stětí Alana Henninga, britského pracovníka humanitární pomoci uneseného v Sýrii, hromadí tlak, aby přistoupila k akcím proti bohatým státům v Zálivu obviňovaným z financování islamistického terorismu.
Dva penzionovaní generálové a bývalý ministr obrany tvrdili, že národy jako Katar a Saúdská Arábie pomáhají se vzestupem násilného extremismu, když nalévají peníze do teroristických skupin jako Islamistický stát v Iráku a Levantě (ISIL), který tu vraždu pana Henninga provedl.
Toto trio vedoucích vojenských osobností řeklo, že nálety proti ISIL jsou k porážce této teroristické hrozby nedostatečné. Naléhali, aby vláda spíše tlačila na vůdce ze Zálivu, aby s extremismem něco udělali přes přiškrcení financování teroristických sítí a náboženských ideologií, které je živí.
Vyšetrovatelé Telegpraphu poukazují, že od bohatých lidí v oblasti Zálivu byly pro ISIL a al-Kaiídu vybrány desítky milionů liber, přičemž zdejší vůdci nad tímto problémem buď „přivírali oči“ nebo se i stali komplici při financování určitých skupin.
Telegraph už v sériích odhalení zdůrazňoval vazby mezi sítěmi katarských pracháčů a teroristickými bojovníky v poli v Sýrii a v Iráku.
Bývalý náčelník generálního štábu lord Dannatt řekl: „Je naprosto nepřijatelné, že určití lidé v Kataru, Saúdské Arábii a jinde vidí jako výhodné nalévat ohromné sumy peněz do tzv. Islamistického státu.“
Lord Dannatt apeloval na vládu, aby trvala na tom, že režimy v Zálivu rozbijí výběr peněz pro teroristické sítě, než se jim povolí nákupy dalších podílů ve významných britských projektech. Katar např. už vlastní četné monumenty jako Harrods a mrakodrap The Shard, stejně jako mají velké akciové podíly v hlavních britských společnostech.
„Nejsou to jen vlády v Doha nebo v Rijádu, u nichž je třeba, aby přistoupily k akcím, ale je odpovědností i vlády v Londýně a jiných vlád, aby přistoupily také k akcím“ řekl lord Dannatt.
Lord Dannatt chce, aby režimy ze Zálivu rozbily sítě výběru peněz pro teroristy (Julian Simmonds/The Telegraph)
„Je nepřijatelné např. vítat ohromné kapitálové injekce do prestižních projektů jako The Shard v Londýně, aniž bychom vyvíjeli ten nejsilnější tlak na katarskou vládu, aby udeřila na některé své vlastní občany. Takovéto potenciální pokrytectví s sebou nese riziko, že podvrátí mnohé další politické a vojenské akce, k nimž se přistupuje kvůli diskreditaci a zničení ambicí kalifátu a džihádistů.“
Generál Jonathan Shaw, bývalý náměstek náčelníka štábu obrany, který dozíral na britské stažení z Basry v jižním Iráku, řekl, že dosavadní vojenská kampaň je „marná“, pokud se neudeří i na nosnou ideologii. „Tuto ideologii financují saúdské a katarské peníze, a ta se musí zastavit,“ řekl generál Shaw. „Já bych daleko radši viděl mnohem větší důraz na ideologickou bitvu než fyzickou bitvu.“
Liam Fox říká, že ISIL je dobře financovaná (Geoff Pugh/The Telegraph)
Liam Fox, bývalý ministr obrany, který také píše pro Telegraph, obvinil i samotné vlády ze Zálivu z financování teroristů.
„ISIL je dobře financovaná,“ řekl Dr. Fox. „Peníze by od bohatých lidí ze států v Zálivu neproudily, kdyby v tom financování nejely i jejich vlády a jejich sunnitští spojenci v boji proti Assadovu režimu.“ V těchto apelech od tria bývalých obranných náčelníků se odráží rostoucí rozčarování nad pochybením z nečinnosti. Minulý týden sir Malcom Rifkind, předseda parlamentní zpravodajské a bezpečnostní komise poukázal na Katar, aby se vůči němu přistoupilo k tvrdším mezinárodním akcím – včetně možných sankcí – pokud by nadále umožňoval výběr peněz pro teroristické skupiny.
V nedávném proslovu sir Richard Dearlove, bývalý šéf MI6, obvinil Katar a Saúdskou Arábii, že přinejmenším „hodně mhouří oči“ nad výběrem peněz pro teroristy.
„Aby se ISIL mohla vyhrnout do sunnitských oblastí Iráku způsobem, jakým to nedávno udělala, muselo k tomu dojít na základě značného a dlouhodobého financování,“ řekl sir Richard. „Takové věci se prostě nestávají jen tak samy od sebe.“
Avšak katarský emír ve svém prvním interview minulý měsíc tyto vazby na terorismus rozhodně odmítl. „My extremisty nefinancujeme,“ řekl Sheihk Tamim bin Hamad Al-Thani. „Pokud mluvíte o určitých hnutích, zvláště v Sýrii a Iráku, všichni je považujeme za teroristická hnutí.“
Vražda pana Heninga, 47, otce dvou potomků, který byl v dobrovolném pomocném konvoji pro Sýrii, když ho unesli jako rukojmí, zdvihla širokou vlnu zhnusení a hněvu.
Jeho manžela Barbara v prohlášení vydaném včera řekla: „Jako rodinu nás zpráva o jeho smrti zdrtila. Není moc slov, jimiž by šlo popsat, jak se v tomto okamžiku cítíme. Já, Lucy a Adam (jeho náctileté děti) a celá Allanova rodina a přátelé jsme zkroušeni zármutkem.“
„Chtěla bych za celou rodinu poděkovat všem, kdo vedli kampaň za Alanovo propuštění, kteří drželi vigilie v modlitbách za jeho bezpečný návrat, a kdo odsoudili ty, kdo ho unesli. Vaše úsilí bylo pro nás velkou podporou a je pro nás útěchou, když víme, kolik lidí za námi stálo v naději na to nejlepší.“
Dodala: „Alan byl slušnou, obětavou lidskou bytostí. Měl zájem na blahu pro ostatní. Za tohle zůstane v paměti a my jako rodina jsme na něj, na to čeho dosáhl, a na lidi, kterým pomohl, nesmírně hrdí.
Colin Livesey, švagr pana Henninga, poukazoval na to, že pro zajištění jeho propuštění se mělo udělat více. „Mohli udělat daleko více už před měsíci a měsíci,“ řekl.
Včera vyjádřila svůj zármutek nad vraždou pana Henninga britská muslimská komunita.
Dr. Shuja Shafi, generální tajemník Britské muslimské rady, řekl: „Alan byl přítel muslimů a muslimové se pro něj budou rmoutit.“ Dr. Shameela Islam-Zulfiqar, která Henninga na jeho poslední výpravě do Sýrie doprovázela, říkala, jak je to pro ni „neuvěřitelné, šokující a děsivé.“ V zastoupení Centrální mešity Manchesteru, řekla: „Nemůžeme pochopit, jak se něco tak strašlivého mohlo stát tak úžasné a soucitné lidské bytosti. Po zprávách o jeho vraždě jsme zůstali vzteky bez sebe.“ Ale její prohlášení byla velice kritická k vládě, že ta pochybila, když nezajistila jeho propuštění.
„Tím, že jsme se připojili k US náletům, jsme vydali Alana a mnoho dalších Západních rukojmí rozsudku smrti,“ dodala.
Včera se David Cameron v Chequers sešel s činiteli ze zpravodajských agentur, ministerstva zahraničí, ministerstva vnitra, policie a ozbrojených sil k prodiskutování vládní reakce na vraždu pana Henninga. Ministerský předseda řekl: „Uděláme všechno, co můžeme, abychom porazili tuto organizaci, která má tak bezohledně, nesmyslně barbarské způsoby zacházení s lidmi.“
Bezpečnostní služby studují v pátek v noci vydané video vraždy, k získání dalších vodítek pro identifikaci „Jihadi Johna“, britského teroristy odpovědného za smrt pana Henninga a těch tří dalších Západních rukojmí včetně Davida Hainese. Druhé video vystavené jiným britským džihádistou – Omarem Hussainem, 27, bývalým zaměstnancem supermarketu v High Wycombe – je teď předmětem policejního zkoumání. V něm vyzývá pana Camerona, aby do Iráku vyslal pozemní vojska.
Tento týden bude diskutovat Theresa May (britská ministryně vnitra) s ministry vnitra Evropy o plánech jak zamezit, aby se islamističtí extremisté, kteří jsou občany EU, vrátili.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: telegraph.co.uk
Čtěte také:
- Islamistický stát otvírá v tureckém hlavním městě první konzulát. Ten vydává víza zahraničním bojovníkům
- Je Katar hlavním sponzorem Islamistického státu sunnitského džihádu?
- CFR: Při útocích na ISIS je potřebné neuznat suverenitu Sýrie
- Divný pavouk ze Středního východu: posuv v roli “loutkáře za scénou” Kataru
- Rusko varuje, že Obamova strategie “dvou tváří” v Sýrii povede „na Středním východě a v Africe k ohromné eskalaci”