Populistická skupina italského senátora v Europarlamentu Identita a demokracie (ID) získá v důsledku odchodu europoslanců z Velké Británie větší podíl v zastoupení.
Až tento politický blok opustí Británie, tak bude 73 křesel jejích europoslanců rozděleno do jedné skupiny o 27 křeslech, které se rozdělí v parlamentu, druhé o 46 křeslech, které zůstanou uspané a půjde je použít pro budoucí zvětšení EU, hlásí Il Giornale.
Vzhledem k tomu, že Salviniho ID nemá ani jednoho britské poslance, tak tato skupina nepřijde o žádné křeslo v parlamentu, ale naopak se očekává, že jí narostou tři další poslanci, v důsledku čehož bude silnější než skupina Zelených.
Také „centristická“ Evropská lidová strana pod dominancí strany Angely Merkelové podle očekávání naroste, když získá dalších pět poslanců, aby jich bylo celkem 187, čímž zůstane největším blokem v parlamentu.
Všechny ostatní skupiny v tomto parlamentu podle očekávání přijdou o více členů, než o kolik jich budou posíleny, kdy liberálové se zmenší ze 108 na 97 europoslanců, Sociální demokraté ze 154 na 148 a Zelení ze 74 na 67.
Největší ztráty utrpí levicové strany, čímž dojde k tomu, že Europarlament se posune poněkud doprava.
Salvinim vedená strana Liga získala v květnu při volbách do Europarlamentu své historické volební vítězství 34,27 procent hlasů, což bylo pro tuto stranu prvním vítězstvím v celonárodních volbách.
Salvini a jeho Liga mezitím vládu opustili kvůli sporům s Hnutím pěti hvězd, Salviniho popularita však neklesala, neboť Liga zůstává nejpopulárnější stranou Itálie a pravicově zaměřená koalice Ligy, Bratrů Itálie a Forza Italia má kolem 50 procent.
Evropské volby rovněž znamenaly vítězství francouzské populistky Marine Le Pen a její strany Národní obroda, která také tvoří značnou část skupiny Identity a demokracie. Stejně jako Salvini, se také Le Pen v posledních měsících těší ohromným číslům v průzkumech, což vede ke spekulacím, že opakovaní střetu mezi ní a prezidentem Macronem je v roce 2022 nevyhnutelné.
MIGUEL MEDINA/AFP via Getty Images
15 Dec 2019