Aleppo se stalo synonymem destrukce a syrského státem vytvářeného násilí pro ty, jejichž vnímání situace ve válkou zmítané zemi je napájeno mainstreamovými médii.
Média spjatá s NATO mají pevně ve svých rukou informace přicházející z tohoto stále napadaného města, zajišťujíc, že cokoli vypuštěného odpovídá požadavkům ministerstva zahraničí USA a jejich obhajobám změny režimu. Mlýn propagandy chrlí známé zkazky o chemických zbraních, obléhání, hladovění, bombardování civilistů – vše přišito syrské vládě a vojskům, s malými obměnami tohoto tématu.
Záměrem mé cesty do Aleppa v polovině srpna bylo, abych si pro sebe jakožto západní novinářka zjistila pravdu, skrývající se za hlavními dějovými liniemi podání USA a NATO.
Východní a západní Aleppo
Většina západních médií zastírá příběh „dvou měst,“ rozehrávající se mezi východem a západem Aleppa. Východ je okupován několika skupinami, které jsou podporovány Spojenými státy, NATO a jejich golfskými spojeni, jako je Saúdská Arábie a Izrael. Civilisté na vládou zadržovaném území západního Aleppa popisují tyto skupiny jako „teroristy,“ často aniž by zmínili nějakou specifikou odnož.
Přes 1,5 milionu obyvatel žije v západní části města, včetně 600 000 civilistů, kteří opustili východní Aleppo v roce 2012. Z 200 000 nebo 220 000 lidí žijících v oblastech okupovaných teroristy ve východních částech města odhadovaných 50 000 či více jsou podle Aleppo Medial Association členové tzv. „rebelských“ frakcí a jejich rodin.
Většina západních médií se velmi málo zmiňuje o tomto rozdělení Aleppa, ke kterému došlo vpádem frakcí ozbrojených vzbouřenců (nebo, jak je mainstream a americká vláda nazývají, „umírněných rebelů“), které přinutily hordy civilistů z východních částí města odejít do bezpečí části západní, držené syrskou vládou.
Umírnění rebelové
Západní média ráda vykreslují „statečné opoziční jednotky,“ jak jsou drcené syrskými a ruskými nálety. Co už nezmiňují, je to, že těchto 22 oddílů, operujících v Aleppu a jeho blízkosti, je skládá z teroristických bojovníků, financovaných americkým ministerstvem zahraničí.
Mezi těmito jednotkami je Harakat al-Nour al-Zenki. Nedávno se objevilo video s jejich členy, jak zneužívají a popravují dítě, Abdullaha Issu, z palestinského uprchlického tábora v severním Aleppu.
Jsou tam také různé odnože Free Syrian Army (Syrská osvobozenecká armáda), Američany vyzbrojené a financované „umírněné“ opoziční skupiny, vycvičené CIA. Opírají se o Al Nusra frontu (Jabhat al-Nusra) – syrskou větev al-Káida – posilují tak svou výzbroj a logistické schopnosti.
Fronta Nusra tvoří 80 % teroristů v terénu ve východním Aleppu. Tato skupina nedávno oznámila svou rebrandingovou kampaň, ve které mění své jméno na Frontu za dobytí Sham, nebo-li Jabhat Fatah al-Sham, a učinila zjevné pokusy distancovat se od al-Káida. Neudělala však žádné změny ve svém vedení či extrémistické elitářské ideologii; dále ji tedy v tomto článku budeme nazývat frontou Al Nusra.
Chemické zbraně
Užití chemických zbraní proti civilistům v západním Aleppu teroristickými skupinami, zvláště frontou Al Nusra, je pro západní média propůjčeným slovem. Sbírají falešné zprávy od „aktivistických“ skupin a „civilních novinářů,“ kteří tvrdí, že pracují uvnitř Aleppa. Zprávy Al-Jazeery ze 7. září o tom, jak Syrská arabská armáda provedla chemické útoky na civilisty, se s alarmující dychtivostí šíří novináři z Washingtonu, Londýna či odjinud, kteří mají omezenou schopnost tuto informaci ověřit nebo posoudit, než ji vypustí veřejnosti. To, že fronta Al Nusra převzala v roce 2012 jedinou chemickou továrnu v Aleppu, je zameteno pod koberec v rámci nevyhovujících pravd. A aniž by se mainstreamová média zmínila, bývalí inspektoři OSN na zbraně a vědečtí specialisté na rakety MIT rovněž potvrdili, že Al Nusra chemickými zbraněmi bohatě disponuje.
Aktivistické skupiny a civilní novináři
Mediální odborníci mimo Sýrii jsou odkázáni na „aktivistické skupiny“ a „lidové novináře,“ kteří jsou vždy usazeni v oblastech okupovaných skupinami jako Al Nusra, Ahrar al-Sham, různé oddíly Free Syrian Army a dokonce Daesh ( arabské označení teroristické skupiny známé jako ISIS, ISIL, IS, Islámský stát). Ať jsou to jednotliví aktivisté či skupiny jako White Helmets (Bílé přilby) nebo Aleppo Media Center, těžko je definovat jako nezávislé nebo objektivní, když jsou známé svými financemi od USA, členských států NATO a státem financovaných institucí jako USIAD, z nichž všichni mají svůj zájem na změně režimu v Sýrii. Důkazy, které tyto zdroje produkují, se zřídka odchylují od oficiální americké verze a posilují lživou propagandu, která ospravedlňuje intervenci.
Dosti primitivní prošetření původu Aleppo Media Center odhalí, že je financováno francouzským ministerstvem zahraničí, které opěvuje žoldáky a revolucionáře vyzbrojené NATO a Saúdy.
Aleppo Media Center je členem Syrian Expatriates Organization a dostává též „podporu“ od Syrian Media Incubator, výtvoru Canal Frane International (CFI) – „agentury francouzské spolupráce a mediálního operátora francouzského ministerstva zahraničních věcí.“
Francouzské ministerstvo zahraničí v lednu 2014 oznámilo:
V dubnu 2014 CFI otevře mediální centrum Syrian Media Incubator v tureckém městě Gaziantep, 60 km od syrských hranic, severně od Aleppa. Toto kolektivní pracoviště zamýšlí poskytnout moderní telekomunikační zařízení a podporu syrským novinářům, kteří jsou odhodláni ze své země vysílat zprávy za každou cenu.
Francie může být těžko považována za nestranného účastníka v neokolonialistické hře. V červnu 2015 se francouzský ministr zahraničí Laurent Fabuis dostal k soudu, žalován syrskými žalobci za rozdmýchávání syrského konfliktu v roce 2012.
Případ zmiňoval několik incidentů, ve kterých měl Fabius vychvalovat frontu Al Nusra, včetně jednoho, kdy řekl Le Monde, že skupina „dělá dobrou práci.“ Truchlící rodiny považují jeho odmítnutí označit frontu Nusra za teroristickou organizaci v roce 2012 a neústupné tolerování jejích akcí jako hlavní přispívající faktory k přetrvávání krvavé války vůči Sýrii a jejímu lidu.
Je povinností novinářů zkoumat nestrannost zpráv od těchto organizací, které o sobě tvrdí, že jsou nezávislé. Západní novináři jsou dost rychlí na to, aby zprávy, které jdou proti jejich verzi, zavrhli jako pro-Asádovské.
Když 17. srpna Aleppo Media Center zveřejnilo video „Omran Daqneesh,“ obrázek zaprášeného a zakrváceného syrského chlapce oblétl světové mediální sítě bez jediné otázky ohledně některých zjevných nesrovnalostí v tomto incidentu. The Guardian, Al-Jazeera, The Associated Press a spousta jejich přispěvatelů, Los Angeles Times, The Telegraph, CNN a Time jsou jen některá z mainstreamovýh mediálních zdrojů, která toto video a obrázky odtud bez váhání převysílala.
Pod pojmem „Fox News a Aleppo Media Center“ najde Google nepřeberné množství výsledků. Takže Fox News se spoléhá na francouzským ministerstvem zahraničí financovanou organizaci, která produkuje propagandu od aktivistů podporujících NATO, usazených v Aleppu. Sotva „poctivé a vyvážené“ zpravodajství.(konec 1. části)
Zdroj: http://www.mintpressnews.com/journey-to-aleppo-exposing-the-truth-buried-under-nato-propaganda/220563/
Autorka Vanessa Beeley je britská investigativní novinářka, zaměřená na Střední východ.