by Tyler Durden
Thu, 01/03/2019 – 06:15
Další pokračování hitu od Pink Floyd Odvrácená strana Měsíce…
Pět let po úspěšném přistání prvního číno-lunochodu na Měsíc udělal ve čtvrtek čínský kosmický program další velký skok, když se Číňané stali prvními, kdo úspěšně vysadil měsíční sondu na odvrácené straně Měsíce (tj. na té straně tohoto kosmického tělesa, která je trvale otočena pryč od Země).
Podle Bloomberg přistála lunární sonda Chang’e-4, pojmenovaná podle mytické bohyně Měsíce, v 10:26 h pekingského času a začala vysílat první obrázky povrchu odvrácené strany Měsíce. Sonda od neděle kolem Měsíce kroužila po eliptické oběžné dráze, když byla předtím 8. prosince vypuštěna z kosmodromu Xichang.
Toto přistání je jedním milníků v čínském plánu zařadit se do roku 2030 mezi vrcholné aerokosmické velmoci. S rozpočtem 8 miliard $ je Čína hned druhá za USA ve výdajích na kosmický program. Toto přistání je navíc okamžikem národní hrdosti v neklidných časech, kdy čínská ekonomika zrovna vrávorá uprostřed obchodní války s USA a uprostřed bující krize špatných dluhů v korporátním sektoru této země.
Administrátor NASA Jim Bridenstine Číně k tomuto úspěchu pogratuloval.
Kvůli slabým elektromagnetickým interferencím na odvrácené straně Měsíce bude moci Chang’e-4 využít nízkofrekvenční spektrometry, aby s jejich pomocí vědcům pomohla pochopit „jak se povedlo zapálit první hvězdy a se náš vesmír zrodil z Velkého třesku.“
Tato sonda rovněž provede několik experimentů včetně určení, zda v prostředí měsíční gravitace porostou rostliny, bude zkoumat jeho póly, najde-li tam vodu a další zdroje, a sledovat interakce mezi slunečním větrem a lunárním povrchem, hlásí RT.
K tomuto přistání došlo po úspěšném startu retlanslačního satelitu Queqiao odpáleného v květnu, který teď obíhá asi 280 000 mil (450 000 km) od Země, odkud může přenášet zprávy z tohoto lunochodu zpět na Zemi.
Co se týče dalších kroků, plánuje Čína do konce roku 2020 odpálit svůj první marso-chod a rovněž plánuje do roku 2022 svoji vlastní stálou kosmickou stanici. Jejím konečným cílem je vybudovat lunární orbitální základnu a nakonec poslat na Mars astronauty.
Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2019-01-03/china-lands-worlds-first-lunar-rover-dark-side-moon