Pátek, 2 června, 2023
Home Nezařazené DARPA navrhla obří skládací satelit schopný sledovat 40% Země

DARPA navrhla obří skládací satelit schopný sledovat 40% Země

Satelit je zatím ve fázi prototypu.

Americké ministerstvo obrany navrhlo satelit další generace schopný pozorovat v jednu chvíli 40% zemského povrchu. Satelit MOIRE bude schopen získávat fotografie ve vysokém rozlišení v reálném čase z libovolného místa na naší planetě.

Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA) – instituce, který vyvíjí nové technologie pro americkou armádu – vyvinula revoluční satelit. Membrane Optical Imager for Real-Time Exploitation (MOIRE) se skládá z 18 osmihranných zrcadel, které se rozvinou v obří oko, které měří 20,7 metrů v průměru.

Ze své pozice 35 tisíc kilometrů nad Zemí bude MOIRE schopen vidět přibližně 40% povrchu planety. Satelit bude vysílat to, co vidí, v reálném čase a ve vysokém rozlišení.

Bude optimální mít v reálném čase fotografie a videa z libovolného místa na Zemi v kterýkoliv čas – tato schopnost v současné době neexistuje,” píše DARPA na svých internetových stránkách. V současné době je satelit MOIRE ve druhé fázi svého vývoje a byl úspěšně otestován pozemní prototyp.

Až do tohoto bodu se zdála být nemožná logistická přeprava tak obrovského satelitu na oběžnou dráhu. Nicméně 18 zrcadel satelitu MOIRE je vyrobených z plastové membrány tenké jako přilnavá fólie. Nový materiál je podstatně lehčí, je také flexibilnější a může být složen, aby zabíral méně místa při přepravě.

Membránová optika nám umožňuje mnohem větší teleskopy s vysokým rozlišením v menších a lehčích obalech,” řekl podplukovník Larry Gunn, programový manažer DARPA, ve svém prohlášení. “V tomto ohledu jsme překonali tradiční materiály pro optický design.

Kromě toho, že jdou membrány lépe ochránit než jejich sklenění předchůdci, jsou schopné přežít i větší opotřebení. Místo odrážení světla, jako to dělají zrcadla, provádí membrány difrakci světla se speciálně umístěnými překážkami na svém povrchu. Membrány zaměřují světlo na snímač, který jej transformuje na obraz.

Ačkoli DARPA neuveřejnila žádné informace o tom, kolik stojí taková membrána, tak nový design má potenciál výrazně snížit náklady na přesun satelitu na oběžnou dráhu.

Vyšlo na freepub.cz originál na rt.com

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Tři nové dohody Číny, Ruska, Íránu a Iráku potvrzují nový řád ropných trhů

Moskva 18. května jen s Íránem podepsala 10 nových smluv o spolupráci v ropném sektoru. Čína počkala jen,...

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

Rusko říká, že má důkazy, že v bio-laboratoři na Ukrajině našlo patogen ptačí chřipky s 40% smrtelností

Rusko obvinilo Spojené státy z experimentování s patogeny ptačí chřipky s 40% smrtností pro lidi v americké bio-laboratoři na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany v pátečním prohlášení tvrdilo,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
52
0
Would love your thoughts, please comment.x