Pátek, 9 června, 2023
Home Nezařazené David Boaz: 10 způsobů, jak mluvit o libertarianismu

David Boaz: 10 způsobů, jak mluvit o libertarianismu

Mívám často projevy a proslovy o libertarianismu. Často musím začít prostě tím, že vysvětlím, co to libertarianismus je. Vždycky hledám účinné způsoby, jak tlumočit základní libertariánské myšlenky. Takže dnes stručně vyložím svých deset nejlepších způsobů, jak mluvit o libertarianismu.

10. Když v nejširším smyslu mluvím o Američanech, kteří mají libertariánské názory, často používám populární novinářskou frázi „fiskálně konzervativní a sociálně liberální“ – tak jako ve svém novém ebooku, který jsem napsal s Davidem Kirbym a Emily Ekinsovou, The Libertarian Vote: Swing Voters, Tea Parties, and the Fiscally Conservative, Socially Liberal Center.

9. Také mám rád krásný výrok Adama Smithe „jednoduchý systém přirozené svobody“. Nastavme jednoduchá pravidla, ochraňujme práva lidí – a svoboda je to, co se stane přirozeně.

8. Nejvýmluvnějším dílem libertariánské literatury za celou historii je Deklarace nezávislosti od Thomase Jeffersona a „život, svoboda a hledání štěstí“ je vynikající vyjádření libertariánské vize.

7. Mám rád tuto málo citovanou větu od Ayn Randové:

Pokud se lidé dobré vůle chtějí sejít za účelem obhajoby rozumu a vybudování racionální společnosti, měli by začít tím, že budou následovat příklad kovbojů z westernů, kdy jim šerif u dveří do konferenční místnosti říká: „Pánové, nechte své zbraně přede dveřmi.“ Přesně tak. Civilizovaní lidé se spoléhají na přesvědčování, ne sílu.

6. Někdy připravím svůj projev kolem tří klíčových myšlenek libertarianismu. Spontánní řád: pochopení, že většina řádu ve společnosti – od jazyka přes právo k ekonomice – se rodí přirozeně, bez centrálního plánu. Přirozená práva: práva na život, svobodu a majetek, která máme z podstaty, nikoliv jako dar od vlády. A ústavou omezená vláda: politický systém, který ochraňuje naše práva, aniž by omezoval naši svobodu.

5. Na základě přesvědčování Toma Palmera jsem si připravil řeč, nebo aspoň její úvod, na téma, že: „Libertarianismus je aplikováním vědeckého přístupu a rozumu na studium politického zápasu a politických řešení.“ To znamená, že libertariáni žijí v realitě, ne ve světě kouzel. Víme, že vlády nemají kouzelné schopnosti ignorovat zákony ekonomie a lidské přirozenosti.

4. Inspirován bestsellerem Roberta Fulghuma Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce, rád říkám lidem, že podstatu libertariánství – což je také podstata civilizace – se naučí ve školce: Nebijte cizí lidi. Neberte jejich věci. Dodržujte sliby.

3. Další pádné vysvětlení, které se mi líbí, pochází ze středoškolského libertariánského newsletteru z doby zhruba před dvaceti lety: Pravidla medvěda Smokeyho (oficiální maskot americké správy lesů – pozn. překl.) pro bezpečné používání ohně platí také pro stát – udržujte ho malý, udržujte ho v ohraničeném prostoru a hlídejte ho.

2. Ve svojí knize Libertarianism: A Primer (Liberalismus v teorii a politice, Liberální institut 2002) popisuji základní libertariánský princip takto: Důsledkem liberálního principu, že „každý člověk má právo žít svůj život tak, jak chce, pokud neporušuje stejná práva jiných“, je toto: Nikdo nemá právo iniciovat násilí proti osobě nebo majetku kohokoliv jiného.

Tento „axiom neagrese“ je asi nejvíce spojován s Ayn Randovou a Murrayem Rothbardem, ale má kořeny už u Spencera, Milla, Locka, Pufendorfa a dokonce u Epikura.

1. A nakonec nejlepší způsob, jak mluvit o libertarianismu – nebo aspoň věta, která se mi osvědčila, když jsem mluvil o Liberalismu v teorii a politice v různých talk show. „Libertarianismus je myšlenka, že dospělí jedinci mají právo a odpovědnost k tomu, aby činili důležitá rozhodnutí o svých životech.“ Každé slovo je tam důležité: Mluvíme o jedincích. Mluvíme o dospělých lidech; otázka práv dětí je mnohem komplexnější. Odpovědnost je stejně tak důležitá jako práva. Samozřejmě dnes vláda tvrdí, že má pravomoc dělat spoustu těch rozhodnutí za nás – kam máme posílat děti do školy, co můžeme kouřit a jak si musíme spořit na důchod. A proto je pro nás důležité šířit myšlenky svobody a dělat to tak účinně, jak můžeme.

David Boaz je výkonným viceprezidentem Cato Institutu. Článek vyšel v v Cato Policy Report leden–únor 2013. Přeložil Martin Pánek.

Originální článek naleznete zde:

David Boaz: 10 způsobů, jak mluvit o libertarianismu

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Soros při protiofenzivě předpovídá ukrajinské vítězství a říká, že Rusko je ‚papírový tygr‘

Tento miliardář diskutoval jak o Ukrajinské válce, tak ale i o klimatické změně a hrozbě umělé inteligence (AI). Americký...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Zelenskyj přiznává hrůzu z Trumpa roku 2024 a prosí o více Patriotů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že má strach z možného návratu Donalda Trumpa do Bílého domu roku 2024, než poprosil o více amerických...

Sociální média zakazují na svých stránkách kampaň Roberta F. Kennedyho jr.

Vlastník Twitteru Elon Musk pozval demokratického prezidentského kandidáta Roberta F. Kennedyho jr., aby diskutoval na jeho Twitterových stránkách, neboť Kennedy sdělil, že...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
4
0
Would love your thoughts, please comment.x