Prezident se netají svými záměry ohledně francouzských škol. Le Point v nedávném článku odhalil, že tato hlava státu ve Francii plánuje otvírat turecké školy.
V dubnu se dostalo ředitelům francouzských středních škol v Turecku několika „umírněně zdvořilých“ návštěv od činitelů z Ankary.
Francouzská střední škola v Turecku nevítá jen děti rodičů z ciziny, nýbrž i děti vůdců AKP, tedy Erdoganovy strany, jejíž straníci se definují jako „islámští nacionalisté“ a také konzervativci.
Recep Tayyip Erdogan pověřil tureckou delegaci, aby 20. a 21. května navštívila Francii, aby tam obhlédla mezinárodní střední školy. Účelem bude požadovat ve Francii vytváření tureckých středních škol.
Otevírání takovýchto zařízení nejspíš nebude ve výhradní působnosti tureckého prezidenta, nýbrž se toho bude účastnic i ministerstvo školství a ministerstvo zahraničí. Když je Le Figaro kontaktovalo, tak ještě neposkytly žádné údaje o tom, jaká mají v této záležitosti očekávání.
Otevírání takovýchto tureckých institucí ve Francii by docela dobře mohlo poukazovat na to, že jde o „salafisty inspirovanou politiku,“ zvláště pokud bude obsah učiva dělán podle modelu jako v Turecku. Erdoganovy programy islamizace jeho země už v posledních letech ve francouzských médiích budily dost obavy.
V únoru 2012 prohlásil turecký prezident, že chce „zformovat božskou generaci“. Toto prohlášení přišlo v létě 2012 po vytvoření tří volitelných náboženských předmětů na univerzitě (Život Mohammedův, Čtení Koránu a Základ náboženských znalostí).
Takovéto zaměření na vizi budoucnosti podle sunnitského islámu se kvůli chybění jiných alternativ stalo v mnoha institucích povinným. Následně začali turečtí politikové postupně nahrazovat tradiční „klasické“ lidové střední školy kolejemi pro „budoucí imámy“ zaměřenými na školení imámů a kazatelů.
Studenti, kteří propadli u přijímacích zkoušek na lidové střední školy, jsou teď automaticky zaregistrováni v těchto náboženských institucích (i když se z nich nakonec imámové nestanou). Turecko mělo v roce 2017 1 408 středních škol tohoto typu s 517 000 studenty.
S novým programem zveřejněným v červenci 2017 se do většiny institucí zavedl koncept „džihádu“. Džihád je součástí našeho náboženství a tak je úkolem ministerstva školství, aby zajistilo, že jeho koncept se bude správně a patřičně vyučovat,“ řekl turecký ministr školství Ismet Yilmaz.
Také řekl, že nejde o svatou válku, nýbrž o „dobrý džihád“, který vychovává k „lásce k otcům“. Tento nový program rovněž znamenal zmizení evoluční teorie Charlese Darwina z osnov a rozšířil „úroveň porozumění mezi studenty.“
Značná část školních programů věnovaná Ataturkovi, zakladateli Turecké republiky byla po zmařeném pokusu o puč 15. července 2016 také nahrazena.
By Emma R. 12 May 2019