Pondělí, 30 ledna, 2023
Home MULTIKULTURALISMUS Erdogan říká, že Macron musí jít, a doufá, že Francie se toho...

Erdogan říká, že Macron musí jít, a doufá, že Francie se toho břemene už brzy zbaví

Vzpomínáte, jak v říjnu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan říkal, že jeho francouzský protějšek „potřebuje duševní léčbu“ kvůli politicky kontroverzním poznámkám po vypuknutí „islamistických teroristických útoků“, které otřásly Francií.

V pátek k tomu Erdogan zase přihodil prohlášením pro turecký tisk, kdy po odsloužení islámských modliteb v podstatě řek, že ‚Macron musí jít‘.

„Macron je pro Francii břemenem. Macron a Francie ve skutečnosti prochází velice nebezpečným obdobím. Doufám, že Francie se těch Macronových trablů co nejdříve zbaví,“ řekl v Istanbulu Erdogan reportérům.

Francie s Tureckem se střetávají na mnoha frontách včetně otázky energetické těžby s dopadem na členy EU Řecko a Kypr stejně jako kvůli terorismu mířícímu proti Evropě, kvůli politice v Libyi a v poslední době i ohledně války mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Zde je jeho komentář v kontextu, do jakého ho zasadil turecký Daily Sabah:

„Macron je pro Francii potíž. Přál bych Francii, aby se Macrona zbavila co nejrychleji. Jinak se budou muset potýkat s protesty žlutých vest po delší dobu nebo se mohou objevit i rudé vesty,“ řekl Erdogan reportérům před Velkou mešitou Hagia Sophia v Istanbulu po pátečních modlitbách.

Erdogan řekl, že souhlasí s návrhem svého ázerbájdžánského protějšku prezidenta Ilhama Aliyeva, který Francii vyzval, aby Marseille vydala Arméncům, když tak prahnou po tom, aby měli suverenitu.

Minulý týden přijal francouzský senát rezoluci naléhající na vládu, aby uznala Náhorní Karabach za nezávislou republiku.

Při předchozí roztržce v říjnu Erdogan říkal, že Macron potřebuje „vyšetřit duševního zdraví,“ když francouzský vůdce kritizoval globální islamistický radikalismus.

Erdogan v té době podle tureckých médií řekl:

„Jaký má Macron problém s islámem a s muslimy? Potřebuje léčbu duševního zdraví,“ dštil Erdogan. „On vůbec nechápe svobodu vyznání.“

„Co lze jiného říci o hlavě státu, která zachází s miliony členů náboženské menšiny ve své zemi takovým způsobem? V první řadě potřebuje duševně vyšetřit,“ dodal Erdogan.

Všechno to začalo, když prezident Erdogan vypíchl, jak Emmanuel Macron charakterizoval brutální vraždu učitele z měšťanky Samuela Patyho zbaveného 16. října poblíž Paříže hlavy mladým čečenským uprchlíkem rozhněvaným na tohoto učitele, že ukazoval karikatury s obrázky Mohammeda.

Prezident Macron to jasně definoval jako „islamistický teroristický útok,“ přičemž na Francii naléhal, aby takovému extremismu vzdorovala. „Je to naše bitva a ta je existenční. Teroristé neuspějí… Ti nás nerozdělí,“ řekl Macron pár dnů po útoku. „Jeden z našich krajanů byl dnes zavražděn, protože vyučoval svobodu projevu, svobodu víry nebo nevíry,“ dodal. Macron dále slíbil vykořenit z francouzské společnosti radikalismus.

Tento týden začaly francouzské úřady rozsáhlou bezprecedentní razii a vyšetřování až 76 mešit, o nichž panuje přesvědčení, že prosazovaly protifrancouzské, skalně islamistické učení a aktivity. Očekává se, že mnohé budou uzavřeny.

by Tyler Durden

Sat, 12/05/2020 – 07:35

Náhledový obrázek: Via CNN

Konec formuláře

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/erdogan-says-macron-must-go-hopes-france-will-rid-burden-soon

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Na Maďarsko migranti dále útočí, tento rok jich to zkusilo už 5 500

Maďarsko nezažívá pokles pokusů migrantů, jaký se v zimě očekával, a v posledním roce se potýká s nárůstem pokusů o překročení hranice, sdělil Orbánův šéf-poradce.

Německá strana Zelených vyměňuje svého vlastního ministra spravedlnosti, bílého muže, za černošku bez diplomu z práva nebo politické zkušenosti

Po kontroverzním případu mají bílí muži z německé strany Zelených důvod ke strachu, že je kvůli barvě jejich kůže a pohlaví vyhodí.

EU odmítá Itálii ukáznit, když si neziskovky taxi dovozu migrantů stěžují na její kontrolu hranic

Neziskovky provozující taxi dovozy migrantů podaly k Evropské unii stížnost na novou pohraniční kontrolu Itálie, Unie ale říká, že nezasáhne.

Most Popular

‚Nejsme ve válce s nikým,‘ odmítá Maďarsko německé tvrzení, že Evropa je ve válce s Ruskem

Péter Szijjártó reaguje na nedávné prohlášení německé ministryně zahraničí, v němž tvrdila, že Evropa je ve válce s Ruskem. Náhledový obrázek:...

Čína vede s USA válku státních dluhů

Hegemonie US dolaru je už dávno standardem globálního finančního a ekonomického systému. Ale vývoj v posledních letech a měsících (týdnech a událostech) poukazuje,...

Šest metrik z block-chainů ukazuje, že Bitcoin nabízí generační příležitost k nákupům

Šest vyzkoušených a otestovaných metrik z block-chainů ukazuje opakující se vzory naposledy viděné na dně posledních tří medvědích (klesajících) trhů…

Farma-giganti mají v EU neúměrný vliv na veřejné zdravotnictví

Farma-giganti obchodující v Evropské unii mají „neúměrný“ vliv na záležitosti veřejného zdravotnictví tohoto bloku, tvrdí studie. Zpráva sestavená francouzskou neziskovkou...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x