Neděle, 2 dubna, 2023
Home POLITIKA Erdoganův poradce tepe Saúdy za ‚upřednostňování Evropanů a nemuslimů‘ před Tureckem

Erdoganův poradce tepe Saúdy za ‚upřednostňování Evropanů a nemuslimů‘ před Tureckem

Vedoucí poradce tureckého prezidenta Recep Tayyit Erdogana a jeho strany AKP Yasin Aktay ve čtvrtek zlořečil Saúdské Arábii za údajné „upřednostňování Evropanů a ne-muslimů“ před Tureckem a islámskými zeměmi, protože Saúdská Arábie zřejmě nepodporuje turecké nároky na Kypr.

Aktayův hněv vyvolala středeční návštěva saúdského ministra zahraničí Ibrahima al-Assafa na Kypru, kde se setkal s jeho prezidentem Nicosem Anastasiadesem. Al-Assaf řekl, že Saúdská Arábie si přeje s Kyprem rozvíjet lepší vztahy „na všech frontách.“ Kyperská vláda prohlásila tuto první státní návštěvu vrcholného saúdského činitele za „historickou“.

Al-Assaf měl s kyperským ministrem zahraničí Nikosem Christodoulidesem společnou tiskovou konferenci a na té prohlásil, že Saúdové podporují „legitimitu a suverenitu Kypru“ a řekl, že Saúdská Arábie „stojí za svým spojencem, kyperským prezidentem, proti tureckým ilegálním aktivitám ve Středomoří.“

To byl odkaz na turecké snahy zabrat si podmořská ložiska ropy a plynu kolem Kypru. Evropská unie už na Turecko uvalila sankce za ilegální vrtání v gigantickém ropném poli objeveném před několika lety americkými prospektory. V roce 2018 vyslalo Turecko válečné lodi, aby odehnaly italské lodi, najaté Kypřany, aby toto ropné pole zkoumaly.

Dobrou zprávou je, že Tureckou souhlasí se Saúdskou Arábií, že Kypr by se měl uznávat jak suverénní země. Špatnou zprávou je, že nesouhlasí s tím, která část tohoto ostrova by se z tohoto postavení měla těšit. Tento ostrov je totiž od 70. let záštiplně rozdělený.

Turci okupují severní část Kypru a prohlašují tuto oblast za Tureckou republiku Severního Kypru, (ne zrovna moc) nezávislou zemi s výlučnou ekonomickou zónou, která shodou okolností pokrývá většinu těch pobřežních ložisek ropy a plynu. Turecko je jedinou zemí, která tuto severní republiku jako suverénní zemi uznává.

Evropská unie považuje celý ten ostrov za nezávislou suverénní Kyperskou republiku pod správou Řeků. Evropská unie Kypr před 15 lety přijala za člena. Turecká žádost o získání plného členství v EU však už nebyla tak úspěšná, a to zčásti také kvůli sporům o Kypr.

Turecká vláda řekla, že bude „s neochvějnou rozhodností bez jakékoliv změny“ pokračovat ve vrtání v kyperských podmořských polích, dokud se řečtí Kypřané nepodvolí plánu na kolaboraci navrženému tureckými Kypřany.

Výbuch poradce tureckého prezidenta Erdogana Yasina Aktaye přišel během čtvrtečního interview s tureckými státními médii, kdy téma saúdské návštěvy na Kypru vytanulo.

„Jaký má Království Saúdské Arábie prospěch z této návštěvy a z navazování styků s Jižním Kyprem, s těmi Roumy, které Turecko neuznává?“ vykřikoval za využití toho dost hanlivého slova k označení kyperských Řeků.

„Saúdská Arábie nemá co takovou zemi uznávat, ale jakožto od muslimské země a jakožto od součásti Organizace islámských zemí, bychom od nich očekávali a přáli bychom si, aby uznávali stát Turecký Kypr, což je muslimská země. A oni se spřáhli s Evropany, s těmi Roumy a ne s muslimy jako se svými přáteli, tím se ale odvrací od muslimů. To je ohromující,“ pokračoval Aktay.

„Taková návštěva u Roumů a takové zpochybnění politiky Turecka neodpovídá důstojnosti tohoto Království, aby se k něčemu takovému snižovalo. Měli by přijmout racionálnější postoj a uvědomit si, že Turecko není nepřítelem Saúdské Arábie. Turecko by jí chtělo jako skutečný bratr a přítel poradit, aby k věcem zaujala spravedlivý přístup,“ řekl.

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu ve čtvrtek oznámil, že kdysi populární kyperské letovisko v městě Varosha bude po 45 letech obležení okupačními tureckými vojsky znovu otevřeno. Cavusoglu řekl, že Turecko plánuje v této oblasti otevřít konzulát.

Těch 40 000 kyperských Řeků, kteří kdysi ve Varosha žili a pracovali, bylo invazními tureckými vojsky v roce 1974 vyhnáno a z letoviska se od té doby stalo „město duchů“. V roce 1984 schválila Rada bezpečnosti Spojených národů rezoluci stanovující, že se tam smí usadit jen původní obyvatelé.

Cavusoglu dodal, že nikdo na světě nemůže Turecku zabránit, aby vrtalo v kyperských ropných polích, a řekl, že Turecko je připraveno „obhájit“ všechny své nároky na tento ostrov a přilehlou oblast.

Vláda kyperských Řeků tyto Cavusogluho komentáře „tím nejrozhodnějším způsobem“ odsoudila a řekla, že použije „všech politických a diplomatických prostředků, aby naplnění takovýchto prohlášení znemožnila.“ Kyperský prezident Anastasiades řekl, že turecké plány s Varoshou považuje za svévolnou provokaci a uvažuje o požádání Rady bezpečnosti OSN o intervenci.

OZAN KOSE/AFP/Getty Images

JOHN HAYWARD

13 Sep 2019

Další články o rozkolech mezi sunnity v poslední době:

Zdroj: https://www.breitbart.com/national-security/2019/09/13/erdogan-adviser-hammers-saudis-favoring-europeans-non-muslims-turkey/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Důvěra v Macrona se propadá na nejnižší úroveň od protestů Žlutých vest, zatímco popularita populistů Le Penové a krajní levice roste

Důvěra francouzského lidu ve vůdcovství prezidenta Emmanuela Macron se propadla na nejnižší úroveň od protestů Žlutých vest roku 2018, zatímco populisté Marine...

Populismus roste: Strana holandských sedláků ohromně zvítězila, ač deset další stran mělo větší rozpočet

Holandská populistická strana odporu Selské občanské hnutí (BBB) minulý týden dominovala v provinčních volbách do té míry, že se stala nejsilnější stranou v zemi,...

Zatčení Trumpa by bylo politikařením, aby ho nešlo volit, řekl mexický prezident

Bývalý prezident USA našel spojence v Andrési Manuelu López Obradorovi, který v úterý reportérům řekl, že by to mělo být na lidech, kdo v příštích...

Most Popular

Důvěra v Macrona se propadá na nejnižší úroveň od protestů Žlutých vest, zatímco popularita populistů Le Penové a krajní levice roste

Důvěra francouzského lidu ve vůdcovství prezidenta Emmanuela Macron se propadla na nejnižší úroveň od protestů Žlutých vest roku 2018, zatímco populisté Marine...

Čína s Brazílií se dohodly, že pohřbí dolar

V době, kdy se zprávy o de-dolarizaci valí rychle a zběsile, už i Elon Musk naskakuje, aby mu ten vlak neujel…

O dvě desetiletí později odhlasoval Senát USA zrušení zmocnění k Irácké válce

Senát USA 29. března 66 ku 30 hlasům odhlasoval zrušení Zmocnění k použití vojenské síly (AUMF) z roku 2002, které bývalému prezidentovi George W....

Washington ví, že bez pomoci USA prohrajeme a padne-li Bachmut, bude mě veřejnost tlačit k míru, lamentuje Zelenskyj

Prezident Volodymyr Zelenskyj i přes povídačku o strategické bezvýznamnosti Bachmutu prohlásil, že dojde-li v něm k porážce, tak to povede jak mezinárodní komunitu, tak...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x