V pondělí se ministři zahraničí Evropské unie (EU) sešli v Bruselu a souhlasili, že obnoví zbrojní embargo proti Sýrii. To umožní, aby evropské země přímo vyzbrojovaly syrskou opozici bojující proti syrskému presidentovi Bashar al-Assadovi, což bylo před tím zakázáno podle podmínek jednoročního embarga EU, které má v pátek vypršet.
Bývalé evropské koloniální mocnosti na Středním východě, Británie a Francie, vedou ofenzivu za přímé vyzbrojování syrských rebelů.
Britský ministr zahraničí William Hague cynicky usiloval o prezentaci evropských plánů na vyzbrojování rebelů jako součást „politického řešení“ konfliktu v Sýrii. Tvrdil, že „nakonec dojde jen k politicky a diplomaticky podporovanému řešení,“ s dodatkem, že vylepšení zbrojního embarga EU bylo „součástí podpory práce diplomatů.“
Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, aby tlačil na vyzbrojování syrských rebelů a vydláždil cestu k přímé vojenské intervenci, se uchýlil k přednášení těch vyfabrikovaných obvinění, že Sýrie použila chemických zbraní.
„Existují čím dál silnější důkazy o lokálním použití chemických zbraní,“ tvrdil Fabius. „Konzultujeme se svými partnery, abychom dospěli ke konkrétním důsledkům, které z toho vyvodíme.“
US president Barack Obama už opakovaně hrozil, že použití chemických zbraní v Sýrii bude „červenou čárou“ čili „změnou hry“, které spustí agresivní reakci.
Hague úpěl, že se má ohledně vyzbrojování syrských rebelů usilovat o „společnou základnu“ s ostatními členskými státy EU, ovšem naznačoval, že Británie to udělá tak, jako tako, i když nebude dosaženo žádné dohody. Zdůraznil, že „udělat pro Sýrii tu správnou věc,“ je „důležitější než schopnost EU držet pospolu ohledně každé drobnosti.“
Rakousko, Česká republika, Švédsko a Finsko vyjádřily odpor vůči vyzbrojování syrských rebelů. Rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger prohlásil: „Právě jsme dostali Nobelovu cenu míru a teď jsme se vydali cestou záměrného zapojení do tohoto konfliktu dodávkami zbraní. Myslím, že je to špatně.“
Takovéto komentáře jsou příkladem naprosto cynického charakteru evropského imperialismu. Válka proti Sýrii perfektně ukazuje, že Evropa není mocností míru, a že loňské udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii byla fraška.
EU ve skutečnosti syrskou opozici podporovalo už od počátku a úzce kolaborovala s US, Tureckem a státy ze Zálivu, které po zuby vyzbrojovaly bojovníky islamistické opozice v Sýrii a rozmisťovaly systémy proti-balistických střel Patriot u tureckých hranic se Sýrií.
EU nedávno zrušila své sankce na syrskou ropu, aby pomohla financovat syrskou opozici včetně skupin rebelů přidružených k al-Kaiídě jako Fronta Al Nusra, které páchaly proti syrskému obyvatelstvu strašlivé zločiny. (Viz též: „Evropské mocnosti financují loupení syrské ropy Al Kaiídou“.)
Po válkách proti Afghánistánu, Iráku a Libyi – které některé evropské státy částečně kritizovaly – se evropské mocnosti sešikovaly za válečnou strategií US imperialismu na vyloupení rozsáhlých, zdroji bohatých regionů Středního východu a Střední Asie. Evropské mocnosti podobně jako US považují Assadův režim pod dominancí Alawitů v Sýrii a jejich hlavního regionálního spojence šiítský Írán za hlavní překážku zabezpečení svých zájmů.
Německo usiluje o sešikování „disidentských“ členských států EU za daleko agresivnější politikou proti Sýrii. „Nesouhlas v EU by byl špatný signál,“ prohlásil ministr zahraničí Guido Westerwelle. „Čím kohezivněji bude Evropa jednat, tím vlivnější bude při překonání současných násilností v Sýrii.“
Podle zprávy v Der Spiegel vydané ten samý den se Berlín rozhodl, že německá Spolková zpravodajská služba (BND) se opětovně dá do odesílání tzv. „medicin-balíčků“ sestávajících ze zdravotních dodávek a stovek neprůstřelných vest opoziční Svobodné syrské armádě (FSA). Před pouhými měsíci německé ministerstvo zahraničí přinutilo BND, aby tyhle dodávky zastavila, píše Der Spiegel.
Turecko a pro-Západní syrská opozice – ty nejagresivnější síly tlačící na přímou vojenskou intervenci v Sýrii – naléhaly na EU, aby ulehčila embargo. „Určitě podporuji zrušení zbrojního embarga proti Syrskému lidu,“ řekl turecký ministr zahraničí Ahmed Dayutoglu, který se bruselských rozhovorů zúčastnil.
Khaled al-Saleh, mluvčí hlavní syrské opozice Národní koalice v Istambulu prohlásil: „Tohle je okamžik pravdy, na který jsme měsíce čekali.“
Ta sunnitská islamistická opozice bez nějaké širší podpory u syrského obyvatelstva oproti Syrské armádě rychle ztrácí půdu pod nohama, ta je teď podporována i bojovníky milice libanonského šiítského Hizballáhu. V posledních dnech vede syrská vláda ofenzivu, aby znovu dobyla klíčově strategické město Qusayr u libanonských hranic.
Na pozadí s tímhle a s šířením syrské války do Libanonu a Iráku eskalují imperialistické mocnosti svou intervenci do Sýrie a po celém Středním východě. US delegace sestávající z US ministra zahraničí Johna Kerryho a senátorů Johna McCaina a Boba Mendeze hrozila intervencí v libyjském stylu už v neděli jako bokovku vedle Světového ekonomického fóra v Jordánsku.
McCain člen US senátních komisí pro ozbrojené služby a zahraniční vztahy řekl Jordan Times: „Jsme připraveni přijmout všechny kroky k ochraně stability Jordánského režimu, jeho lidu a území i poskytnutí střel Patriot spadá do této ochrany.“
Vysvětlil, že vyslání těchto střel by mohlo být „prvním krokem“ ke zřízení bezletové zóny uvnitř Sýrie. „Použitím střel Patriot můžeme vynutit a udržovat bezletovou zónu, abychom opozici vytvořili příležitost k reorganizaci a změně směru vlny tohoto konfliktu, jako jsme to udělali v Libyi,“ řekl.
Včera McCain údajně z Turecka krátce zajel do Sýrie v doprovodu šéfa nejvyšší vojenské rady FSA generála Salema Idrise, aby se setkal s 18 vůdci opozičních milicí z celé Sýrie. Ti údajně McCainovi říkali, že chtějí zvýšení US pomoci, těžké zbraně a US nálety na Sýrii.
Spolu s královstvími šejků ze Zálivu Saúdskou Arábii, Katarem a Spojenými arabskými emiráty je Hašemitské království v Jordánku jedním z klíčových strategických spojenců imperialismu pro jejich ofenzivu v tomto regionu. Podle zprávy Jewish Chronicle vedoucí jordánský činitel blízký jordánskému králi Abdullahovi potvrdil, že Jordánsko dovolí Izraeli, aby v jejich vzdušném prostoru provozoval neozbrojené drony k monitorování situace v Sýrii.
Rovněž řekl, že vznikne-li potřeba, „tak samozřejmě Izraeli dovolíme, aby použil jordánského vzdušného prostoru k útokům na Sýrii.“
Minulý měsíc Izrael už provedl tři přímé útoky na Sýrii a připravuje se na větší intervenci.
V pondělí Izrael uspořádal ohromné vojenské cvičení zaměřené na potýkání se s chemickými zbraněmi. To bylo součástí celotýdenního celonárodního cvičení s kódovým názvem „Domácí fronta Eitan 1“ k přípravě civilního obyvatelstva, vojenských a nouzových služeb na válku, při níž by Izrael mohly zasáhnout velké počty střel.
Johannes Stern pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček Zdroj: www.globalresearch.ca
Kam dál:
- FILM: Bitva o Sýrii 2012
- Film: Al Qaeda Doesn’t Exist Al-Kaida neexistuje
- Válečná propaganda z Blízkého východu – velký obrázek