Kypr v důsledku zavedení makroekonomického přizpůsobení fakticky přestává být daňovým rájem.
Jak oznámila šéfka MMF Christine Lagardeová, kromě restrukturalizace druhé největší banky ho totiž čeká také postupná redukce bankovního sektoru na úroveň v Evropě běžnou.
Bankovnictví ovšem dosud bylo nejdůležitějším kyperským ekonomickým odvětvím – a tak kromě toho, že se země obrovsky zadluží, zbude jí jen málo toho, z čeho dluhy splácet. Celý text dohody Euroskupiny je ZDE.
O vyjednané dohodě by sice měl ještě hlasovat kyperský parlament, jenže německý ministr financí Wolfgang Schäuble už řekl, že jde vlastně jen o zbytečnou formalitu. Média jako Bloomberg to interpretují jako dobrou zprávu!
Euroskupina se dohodla, že vkladatele, kteří mají uloženo nad 100 000 EUR “oříznou” o 40 procent uloženého kapitálu, zatímco lidí co mají uloženo pod touto hranicí se to nebude týkat. Euroskupina čelila silné kritice, že otevřela pandořinu skříňku s důvěrou vkladatelů, když bourá koncept pojištění vkladů. Hlasování parlamentu se jím podařilo obejít tak, že tomu nově již neříkají daň.
Na Kypru byl dosud přítomen zejména ruský a britský kapitál. S tím je teď ovšem také konec. Ruské banky se už těší, až z Kypru uprchnou. Moskva se kromě toho neoficiálně nechala slyšet, že zvažuje zřízení vlastního daňového ráje například na Sachalinu a ruští analytici Kremlu doporučují, aby v alianci s Británií usiloval o satisfakci na institucionální půdě skupin G8 a G20. O zabavení německého majetku v Rusku se začalo hovořit již o víkendu. Na další reakce z této strany si však bude třeba ještě nějaký čas počkat.
Na Kypru mají prezidentský systém a vzhledem ke zkušenostem z Řecka a Itálie není příliš odvážné uzavřít, že během pár měsíců prezidenta Anastasiada nahradí nějaký vhodný kandidát, nejlépe s CV na hlavičkovém papíře investiční banky Goldman Sachs.
Německo je hlavním světovým bojovníkem proti daňovým rájům, vzhledem k přinejmenším laxnímu postoji ostatních důležitých hráčů mu však na tomto poli úspěch hned tak nehrozí. O to sladší může samozřejmě být pomsta na jednom z celé řady daňových rájů na planetě, který měl právě tu smůlu, že se dostal do akutních problémů a potřebuje pomoci. (zdroj redakčně upraveno)
“Dostali jsme tvrdou lekci, že to není rodina,” řekl o Evropské unii. Velcí členové evropského bloku podle něj “diktují podmínky a ostatní se podřizují. Mění se to v diktaturu,” řekl Takis Klerides, který byl před deseti lety ministrem financí a pomáhal nasměrovat Kypr do Evropské unie a k evropské jednotné měně.
Kam dál:
- Kypr a záchrana Řecka – pravdivý příběh
- ECB dala Kypru ultimátum a v pondělí ukončí nouzové financování bank
- Kyperský run na banky posiluje zlato a švýcarský frank
- Institut Václava Klause ke kyperské krizi a jejímu bezprecedentnímu řešení