Zatímco my si tu skrze Brusel nastavujeme pětileté, desetileté a dvacetileté budovatelské plány světlých zítřků, továrny mizí pryč a finančníci považují za bezpečnější už i Irák nebo Sýrii. Přestože pro vlastní lidi nemáme práci a nezaměstnanost stoupá napříč Evropou, příliv přistěhovalců, závislých na našem sociálním systému, nebere konce.
Americký Ford Motor má na náš úpadek a stále se snižující koupěschopnost jednoduchý recept. Odchází z Belgie do již dříve existující továrny ve Španělsku a tu belgickou prostě zavře. Když není poptávka, nemá smysl vyrábět. Jak jednoduché. Oproti tomu socialisté ve Francii to vzali za jiný konec špagátu. Přestože jim odbyt klesá také, nic zavírat nebudou. Peugeot Citroën dostane státní podporu.
Mezitím dokončila mezinárodní konzultační společnost BDO průzkum mezi tisícovkou finančních ředitelů velkých podniků po celém světě. Vyplatí se investovat v Evropě a považujete takovou investici za bezpečnou? 44 % z nich přiznalo, že krize v Evropě negativně ovlivňuje jejich plány na budoucí expanzi, a že řada z nich upřednostňuje ve svých investicích na prvním místě Čínu, pak USA, Brazílii a Indii. Až potom následuje například Německo, když před investicí například do Řecka upřednostňují dokonce i Sýrii. Zapadnout by neměla ani aktuální informace Financial Times o tom, že čínské banky začínají opouštět Londýn a své evropské aktivity přesouvají do Lucemburska. Proč? Protože už toho mají kvůli stále přísnější regulaci bank ve Velké Británii plné zuby.
Evropská unie ve své podstatě kopíruje průběh infekčních nemocí mezi lidmi a jejich špatnou léčbu. Místo karantény a léčení chorob jednotlivých pacientů, kdy každý z nich má základní nemoc stejnou a k tomu trpí každý ještě jinými chorobami, vycházejícími z desítky let neléčených specifických příznaků podle oblasti s rozličnými podmínkami a chováním pacientů, prskla všechny do jednoho pokoje. Výsledkem je, že ti zdraví, kteří pochopili, že každá minuta v tom pokoji znamená vysoké riziko vlastní nákazy, mizí pryč, zatímco ti z venku, kteří jsou do pokoje zváni, se mu obloukem vyhnou.
Pomalu už jen zbývá pověsit ceduli před budovy Evropského parlamentu a Evropské komise s nápisem „Evropa na prodej. Zn.: Levně. Škody platí původní obyvatelé.“ A já k tomu dodávám, že nebude-li na tom sloupu pak viset jen ta cedule, vážně se nebudu divit.
František Matějka vyšlo na:
Evropa na prodej. Zn.: Levně. Škody platí původní obyvatelé