I když vypneš GPS, deaktivuješ sledování polohy ve svém telefonu a svůj telefon vypneš, Google a NSA stejně umí monitorovat každý tvůj pohyb.
V posledních dvou desetiletích se mobilní telefony staly každodenní součástí životů velké většiny lidí po celé planetě. Spotřebitelé, aniž si s tím lámali hlavu, se rozhodli s sebou tato čím dál chytřejší zařízení nosit, ať jdou kamkoliv. I přes odhalení všeho toho špehování od vynašečů jako Edward Snowden, běžný uživatel chytrého telefonu nosí toto zařízení s jen nepatrným, spíš žádným zabezpečením nebo ochranou proti průnikům do soukromí.
Američané dnes tvoří jeden z největších trhů s chytrými telefony na světě, avšak těžko kdy se ptají, jak by zpravodajské služby nebo soukromé korporace mohly data z jejich chytrých telefonů zneužít. Nedávná zpráva od New York Times rozšiřuje ten rostoucí seznam důvodů, proč by Američané tyto otázky měli vznášet. Podle Times využívají orgány vynucování zákona tajných technik ke zjištění umístění uživatelů Androidů. K těmto technikám patří sběr dat o polohách uživatelů Googlem z telefonů Android, iPhonů a iPadů, které mají instalované aplikace jako Google Maps a další od této firmy.
Údaje o poloze se ukládají v databázi Googlu známé jako Sensorvault, která obsahuje podrobné informace o poloze zaznamenané o stamilionech zařízení z celého světa. Záznamy údajně obsahují data o poloze zpětně do roku 2009. Tato data se sbírají, ať už uživatelé vedou hovory nebo používají aplikace, nebo ne.
Electronic Frontier Foundation (EFF) říká, že policie používá jednoduchý soudní příkaz známý jako příkaz „geo-fence“, aby se dostala k datům o poloze z těchto zařízení, která jsou spojena s lidmi, kteří nemají nic společného s jakoukoliv kriminální činností a nevyvolali žádné rozumné podezření ze zločinné aktivity. Ředitelka vedení sporů o špehování EFF Jennifer Lynch říká, že taková sledování jsou problematická z několika důvodů.
„Zaprvé na rozdíl od jiných metod vyšetřování používaných policií nezačíná policie se skutečným podezřením nebo i cílovým zařízením – pracují zpětně, kdy vychází od místa a času, kdy teprve dojde k identifikaci podezřelého,“ napsala Lynch. „To z nich činí výpravu na ryby – přesně ten způsob pátrání, kterému je cílem Čtvrtého ústavního dodatku zabránit. Zjištění jako tato bývají jedinými informacemi, které policie má, když ke zločinu dojde, a s největší pravděpodobností poukazují na nevinné lidi, kteří se objevili v nesprávném čase na nesprávném místě. Každý vlastník takového zařízení v době, kdy se něco stalo, se stává podezřelým, aniž by k tomu byl jakýkoliv důvod kromě jeho vlastního zařízení, které hlásí informace o poloze Googlu.
Problémy spojené se Sensorvault rovněž vyvolaly obavy dvoustranné skupiny zákonodárců, kteří nedávno poslali dopis generálnímu řediteli Googlu Sandarovi Pichaiovi. Dopis od Demokratů i Republikánů ze Sněmovní Komise energetiky a obchodu dává Googlu čas do 10. května, aby poskytl informace o tom, jak se jeho dat používá a jak se sdílí. Tento dopis podepsali poslanci Demokratů Frank Pallone a Jan Schakowsky a Republikáni Greg Walden a Cathy McMorris Rodgers.
Google na zprávu od Times odpověděl uvedením, že jsou to uživatelé, kdo se rozhodují, že data o poloze budou ukládána v Sensorvault. Zástupce Googlu rovněž zákonodárcům řekl, že „kdykoliv mohou data o historii jejich polohy úplně vymazat a toto zařízení úplně vypnout.“ Toto vysvětlení však moc nefunguje, uvážíme-li, že data záznamu o poloze jsou v Androidu považovaná za ve výchozím stavu za zapnutá a že obtížnost vypnutí sběru dat je až neblaze proslulá.
Kromě toho, ať Google slibuje, co chce, měli by si čtenáři vzpomenout, že v roce 2010 vydal Washington Post článek zaměřující se na nárůst dohledu ze strany Agentury národní bezpečností NSA. Tato zpráva rozebírala techniku NSA, která „tento agentuře umožňuje nalézt mobilní telefony, i když jsou vypnuté.“ Tato technika byla údajně poprvé použita v Iráku při pronásledování teroristických cílů. Dále v roce 2016 bylo hlášeno, že technika známá jako „potulná štěnice“ agentům FBI umožňuje odposlech rozhovorů, k nimž kolem mobilních telefonů dochází.
Všechny tyto nástroje se teď bezpochyby využívají proti Američanům. Skutečností je, že tyto nástroje a spousta a spousta dalších, které byly odhaleny, se používají ke špehování nevinných Američanů a ne jen násilných zločinců nebo podezřelých. Jediným způsobem, jak se tomuto invazivnímu špehování bránit je zastavit společnosti odpovědné za tyto techniky a za sdílení dat. Ti, kdo si cení soukromí, by měli investovat čas, aby se dověděli, jak si chránit data digitální služby. Soukromí by se jinak rychle mohlo stát reliktem minulé epochy a jediným způsobem, jak to zastavit, je vzestup informovanosti, vyhýbání se společnostem, které soukromí nerespektují, a ochrana vašich dat.
by Tyler Durden
Mon, 04/29/2019 – 12:35
Authored by Derrick Broze via The Mind Unleashed blog,