Pondělí, 27 března, 2023
Home EKONOMIKA Itálie opovrhla Západem, jelikož se oficiálně přidává k čínskému „neo-koloniálnímu projektu“

Itálie opovrhla Západem, jelikož se oficiálně přidává k čínskému „neo-koloniálnímu projektu“

Za bezmocného přihlížení Bruselu a Washingtonu v sobotu ráno v Římě čínský prezident Xi Jinping s italským ministerským předsedou podepsali historické memorandum o porozumění, které činí z Itálie prvního zakládajícího člena EU a první ze zemí G-7, která oficiálně podepsala pekingskou iniciativu hospodářského rozvoje „Pásu rozvoje a prosperit s dopravní trasou“ (Nové Hedvábné stezky) – jeden z významných podniků prezidenta Xi Jingpinga, kterou však mnozí prohlašují za temný čínský projekt rekolonizace chudších národů světa.

Oba vůdci spolu s memorandem podepsali i rozvojové dohody pokrývající vše od správy přístavů, přes vědu a technologii, i přes internetové obchody až po fotbal, které jsou údajně v hodnotě až 20 miliard $.

Ač ten OBOR (čili BRI) – Hedvábná stezka – slibuje posílit obchodní trasy mezi Západem a Východem, tak mu Washington s Evropou zlořečili jako „diplomacii dluhové pasti“ a neo-koloniálnímu projektu proklínanému viceprezidentem Mikem Pencem a ostatními.

Cesta Xiho do Itálie, tj. první zastávka v šestidenní túře po Evropě, probíhá v souběhu s bruselským rozhodnutím zaujmout proti Číně daleko tvrdší postoj. Evropská unie během revize své čínské politiky minulý týden členským státům navrhla „10 akcí“ včetně požadování „reciprocity“ v přístupu na trh a zdůrazňovala údajná národně bezpečnostní rizika pocházející z čínských investic do „kriticky důležitých aktiv, technologií a infrastruktur.“

Šéf evropské komise Jean-Claude Juncker a bruselští nevolení byrokraté u kormidla při pátečním projevu Čínu označili za „konkurenta, partnera a soka.“

V tom, co vypadá jako pokus o utišení rostoucích obav v Bruselu kvůli posilování vztahů Číny s Itálií a s několika východoevropskými a středoevropskými státy, Xi údajně Junckera a německou kancléřku Angelu Merkel požádal, aby se k němu připojili při návštěvě u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona plánované na úterý.

Mezitím, aby připomněl první čínskou koloniální kotvu v kontinentální Evropě, tak Xi v pátek během tiskové konference s italským prezidentem Sergio Mattarellou řekl, že „obě země by měly posílit spolupráci v infrastrukturách, přístavech a logistice, námořním obchodu a v dalších oblastech tak, aby šlo ten velký potenciál realizovat.“

Mezi těmi asi 30 podepsanými dohodami byly dvě dohody o správě přístavů mezi čínskou Stavbou komunikací a přístavem Terst ležícím v severním Jaderském moři a největším italským přístavem Janov. Ač je Janov už dávno zavedeným přístavem, tak pro Čínu má největší potenciál Terst, řekly předtím South China Morning Post zdroje z italské vlády.

Ten přístav má pro Čínu strategickou důležitost, protože nabízí trasu ze Středomoří do vnitro-pevninských zemí, jako je Rakousko, Maďarsko, Česká republika, Slovensko a Srbsko, kdy Peking se těší, jak se přes svůj program Hedvábné stezky na jejich trhy konečně dostane.

Jadranský přístav Terst s kriticky strategickou důležitostí pro Čínu.

Podle SCMP další podepsané dohody pokrývají oblasti včetně satelitů, internetového obchodu, zemědělství, dovozu hovězího a vepřového, médií, kultury, bankovnictví, zemního plynu a oceli. Tyto dvě země se rovněž shodly na zvýšené spolupráci v inovacích a vědě, zvýšení dvoustranného obchodu a na zřízení mechanismu rozhovorů mezi ministry financí.

Čínská média po tomto podpisu oslavovala „pragmatické“ rozhodnutí Itálie a předpovídala, že ta nebude poslední západní mocností, která se postaví na stranu Pekingu.

Ač Itálie otevřeně vzdoruje varováním Washingtonu ohledně národní bezpečnosti, kterou prý obchody s čínskými státem podporovanými společnostmi z podstaty ohrožují, tak když je italská ekonomika zabředlá do recese s jen chmurným výhledem na růst, mohl Peking v Římě vládnoucím populistům nabídnout cosi, co Brusel a Západ nebyli nabídnout ani ochotni, ani schopni, tj. bezprecedentní hospodářskou vzpruhu, jak jsme referovali včera. Teď je namístě otázka, jak tvrdě USA s Bruselem na italské vládnoucí populisty dolehnout za to, že Pekingu dovolili vložit kriticky důležitou sázku na své zájmy do srdce Evropského kontinentu.

by Tyler Durden

Sun, 03/24/2019 – 07:35

Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2019-03-23/italy-has-officially-joined-one-belt-one-road

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Trable amerických bank znamenají konec systému rezervní měny dolaru

Tato bankovní krize není problémem kvality úvěrů, nýbrž vyvěrá z financování amerického neustále nafukovaného zahraničního dluhu, který už nejde financovat.

G7 versus BRICS – jsou naplno ve střetu

Náhledový obrázek: Vůdci G7 na zasedání 28. června 2022 ve Schloss Elmau v německém Krünu. (White House/Adam Schultz) Ekonom,...

Sankce na Rusko znamenají, že je zaštítěné proti Západní bankovní krizi, chechtá se Putin

Západní sankce uvalené na Moskvu za válku na Ukrajině izolovaly ruský finanční systém od potenciálních dopadů možné bankovní krize, tvrdí Kreml.

Most Popular

Trable amerických bank znamenají konec systému rezervní měny dolaru

Tato bankovní krize není problémem kvality úvěrů, nýbrž vyvěrá z financování amerického neustále nafukovaného zahraničního dluhu, který už nejde financovat.

Populismus roste: Strana holandských sedláků ohromně zvítězila, ač deset další stran mělo větší rozpočet

Holandská populistická strana odporu Selské občanské hnutí (BBB) minulý týden dominovala v provinčních volbách do té míry, že se stala nejsilnější stranou v zemi,...

G7 versus BRICS – jsou naplno ve střetu

Náhledový obrázek: Vůdci G7 na zasedání 28. června 2022 ve Schloss Elmau v německém Krünu. (White House/Adam Schultz) Ekonom,...

Zelená diktatura? Holandští politici se zodpovídají EU, ne voličům

Citát z Breitbart: I přes drtivé odmítnutí zemědělské politiky EU v nedávných volbách nevidí EU žádný důvod, proč by měla Holandsku...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x