Italský senát tento týden schválil nový zákon o legitimní obraně liberalizující předchozí předpisy o sebeobraně, který dává občanům více možností chránit své domovy před lupiči a dalšími vetřelci.
Tato reforma upravující paragraf 52 italského trestního zákona teď Italům umožňuje použití „legálně držených zbraní“, aby bránili sebe a členy své domácnosti, čímž značně poklesne pravděpodobnost, že lidé budou obviněni za vlastní obranu, hlásí Il Giornale.
Tyto nové změny uvítal populistický místopředseda vlády a ministr vnitra Matteo Salvini, který až dosud tvrdě tlačil na reformu sebeobrany.
„Pro Italy je to krásný den, v němž bylo posvátné právo na sebeobranu konečně uzákoněno,“ řekl Salvini.
Předtím už dokonce tento vůdce Ligy nabízel, že bude těm, kdo budou vystaveni trestnímu stíhání za požití síly při ochraně svých domovů, platit právní výdaje.
„Když k vám domů, do podniku či vašeho obchodu přijdou zloději a vy se budete bránit, tak to bude vaše právo, a ti zloději (ani jejich příbuzní) za to nebudou moci žádat ani euro odškodnění,“ sliboval Salvini.
„Kromě toho, že neskončíte na roky ve vězení a nebudete nic platit z vlastní kapsy, tak stát také pokryje všechny právní výdaje těch, kdo se bránili.“
„Ode dneška zločinci vědí, že být v Itálii lupičem je už daleko těžší, je to dokonce i nebezpečnější práce,“ konstatuje tento vůdce Ligy.
Podle čísel zveřejněných loni v červnu, do asi 4,5 milionu italských domovů vnikli se střelnými zbraněmi.
33 milionů Italů má proti-zlodějské dveře, zatímco 10 milionů nebo tak má alarmy a často i videokamery.
Tato nová politika je v příkrém rozporu s tou ve Velké Británii, o které panuje domněnka, že tamní politika obrany domova činí z britských domácností snadné cíle – hlavně se stala známou pro chilské zločinné gangy, které jak známo létají do Británie, aby tam vylupovali domácnosti během činnosti známé jako „loupeživá turistika“.
Marco Di Lauro/Getty Images
CHRIS TOMLINSON
31 Mar 2019