Sobota, 10 června, 2023
Home Nezařazené Předseda slovenského parlamentního výboru pro finance: Světoví politici se zbláznili

Předseda slovenského parlamentního výboru pro finance: Světoví politici se zbláznili

Autor je předseda slovenského parlamentního výboru pro finance a rozpočet, předseda poslaneckého klubu vládní slovenské strany Svoboda a Solidarita

A je to tady. Hrůza bez konce nás, zdá se, nemine. Eurolídri chtějí v eurovale (v češtině se používá ESM – Evropský statabilizační mechanizmus) “z jednoho eura udělat pět”. Pokud tomu nezabráníme, hyperinflace je jen otázkou času.

Schválení navýšení eurovalu a zvýšení jeho kompetencí (aby to nedráždilo odpůrce, tak se to pro jistotu nazývá “zvýšení flexibility”) ještě neproběhlo ve všech parlamentech členských států eurozóny a už máme na stole dvě vylepšení z dílny evropských lídrů.

Tím prvním vylepšením je, že dočasný euroval by měl být nahrazen trvalým eurovalom 2 o rok dříve, než se původně plánovalo. Tedy ne v létě 2013, ale už v létě 2012. V pořádku. Situace je opravdu vážná. I když nechápu celkem ten stres, když na druhé straně eurozóna a její lídři trestuhodně promrhali jeden a půl roku (od dubna 2010) a nepřipravili mechanismus řízeného bankrotu zemí a ani mechanismus účasti soukromého sektoru na krytí nákladů spojených s dluhovou krizí eurozóny.

Mechanismus účasti privátního sektoru (převážně jde o finanční instituce Francie a Německa) tak jak je navržen, není ani povinný ani dostatečný a ani férový.

Povinný není proto, že se musí tvářit, že je dobrovolný. V opačném případě by výměnu dluhopisů trhy vyhodnotily za novou úvěrový problém a nekompromisně by poslali Řecko do bankrotu.

Dostatečný není proto, že v roce výměny dluhopisů jejich držitelé (banky) zanesen ztrátu ve výši 9,25% z nominální hodnoty. Na to, aby tento mechanismus skutečně přispěl k řešení dluhové krize, věřitelé by musely odepsat minimálně 45% až 50% dluhů. Navíc, po provedení výměny zůstanou bankám v rukou nové dluhopisy, ale už ne s rizikovým stupněm Řecka, ale s ratingem AAA (což je rating eurovalu) a navíc s úročením vyšším, než je úročení německých dluhopisů. To jsme už ve sféře paranormálních jevů.

Férový není proto, že tento mechanismus navrhl Institut of International Finance, což je globální asociace finančních institucí. Nemůžeme proto očekávat, že někdo sám pro sebe navrhne ztrátové řešení.

Takže dohoda o výměně dluhopisů, kterou eurozóna nabídla Řecku (což je vlastně účast soukromého sektoru v praxi), je vlastně podvod.

Druhé vylepšení přišlo z dílny eurokomisaře pro měnové otázky Olliho Rehna. Ten si vyslechl (a zdá se, že i osvojil) názor amerického ministra financí Timothy Geithnera o tom, že euroval bude jen tehdy fungovat, pokud bude schopen převzít neomezené záruky .

V praxi to má fungovat tak, že euroval nakoupí dluhopisy problémových států a uloží je jako záruku za nový úvěr od Evropské centrální banky. Za takto získané úvěrové zdroje eurové opět nakoupí další dluhopisy problémový států a tyto opět založí v ECB za nový úvěr. Pokud to udělá pětkrát, zpětinásobí úvěrovou kapacitu eurovalu. Pokud to udělá desetkrát, zdesetinásobí úvěrovou kapacitu eurovalu.

Tak o co se tu hrajeme při současném navyšování?

Tímto se dramaticky mění současné plány, které předpokládaly, že euroval se bude muset standardně financovat prostřednictvím záruk členských států na kapitálovém trhu . Perpetuum mobile je tak na světě. Země eurozóny takto získají nelimitovaný přístup k čerstvě “natištěným” penězům ECB. Tlak na úsporná opatření a konsolidaci veřejných rozpočtů v zemích eurozóny bude takto zcela eliminován a cesta k hyperinflaci otevřená.

Dnešní porušování zákazu přímého nakupování státních dluhopisů Evropskou centrální bankou tak bude pokračovat, jen ve skryté formě.

I to je důvod, proč volání koaličních partnerů po tom, abychom schválili navýšení eurovalu 1 a všechny rozumné změny přece přesadíme při eurovalu 2, vyznívají naprosto nedůvěryhodně.

Změny evropští lídři začali prosazovat již v těchto dnech. Ale takové, které směřují ke katastrofě s názvem hyperinflace. Jak potom uvěřit tvrzením zastánců eurovalu, že v eurovale jde také o ochranu úspor slovenského obyvatelstva? Odkdy se úspory chrání hyperinflací?

PS: Fyzikové prý objevili v Černé částice, které se pohybují rychleji než světlo. Pokud se to potvrdí, bude nutné překopat základy fyziky. Pokud se potvrdí, že hyperinflace chrání úspory obyvatelstva, rádi překopeme základy ekonomie.

Josef Kollár vyšlo na blog.sme.sk

Nás senát hlasuje o přistoupení do ESM – eurovalu 6. října 2011 přijde vyjádřit svůj nesouhlas na demostraci u stanice metra Malostranská od 8:00 více zde (facebook)

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Proč je establishment z Kennedyho tak vyděšený?

My OP, jak Daisy dokumentovala, trpíme spoustou vyhazování z platforem. Je to finančně obtížné, ale zdaleka nejsme sami. Jednou z největších veřejných osobností, kterou...

Podívejte se, jak v japonském parlamentu kvůli imigrační reformě vypukla rvačka

Náhledový obrázek: Japonští zákonodárci se rvou během hlasování o bezpečnostních zákonech v horní komoře parlamentu v Tokiu, ve čtvrtek, 17. září 2015 (AP Photo/Eugene...

‚Neuvěřitelná zrada!‘ Česká opozice volá po mimořádném zasedání poté, co vláda schválila migrační reformu EU

„To je neuvěřitelné selhání naší vlády, která je vůči Bruselu servilní,“ tvrdí vůdce opozice Andrej Babiš. Náhledový obrázek: Bývalý...

Masakr tanků Leopard 2 a BVP Bradley v Záporoží (video)

9. června zveřejnila ruská média video ukazující drsnou porážku, kterou o den dříve kyjevské síly utrpěly při pokusu o postup u vesnice...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x