STRASBOURG, France — Ann Widdecombe ze Strany Brexitu, bývalá ministryně v kabinetu Toryů, která z vlády s okázalým divadélkem utekla, když vláda zpackala vyjednávání o odchodu z Unie, využila ve středu své první řeči v Europarlamentu k útoku na demokratický deficit EU.
Widdecombe v projevu, který vyšel 4. června, komentovala údajný předchozí Brexit, což prý bylo, když tehdejší americké kolonie provedly svůj vlastní odchod z Britského impéria bez dohody a staly se tak Spojenými státy.
Widdecombe slibující, že Velká Británie udělá to samé vyrůstajícímu Evropskému impériu, řekla: „Je to tak správně, neboť celou historií se táhne pořád stejný vzor, kdy se utlačovaní obrací proti svým utlačovatelům.“
„Otroci proti svým vlastníkům, sedláci proti svým feudálním pánům. Kolonie proti svým impériím a proto tedy odchází i Británie a je úplně jedno, jakými výrazy se to dnes popisuje, my odcházíme a máme radost, že odejdeme.“
Mluvčí Strany Bexitu navázal na komentáře Widdecombe, když Breitbart London řekl: „Dnes slavíme Den nezávislosti našeho velkého spojence Spojených států. Je to ve vhodný čas přicházející připomínka, že odejít proti vůli Impéria bez nějakých zarážek a bez dohody může přinést i nové vedení představující svobodu, slušnost, demokracii a toleranci.“
Komentáře Widdecombe o vztahu kolonie k impériu, který byl Velké Británii vnucen Evropský unií, přišel po letošním odvysílání kontroverzních komentářů vysmívajících se eurokratů ze Štrasburku, kteří slavili svůj ohromný úspěch dosažený tím, že jsme Británii vnutili „své smluvní podmínky.“ V tomto záznamu pořízeném v europarlamentní kanceláři se upřímně vyznávají, jak to vidí: „Konečně jsme je zlomili, aby byli kolonií, a to byl náš plán od samého počátku.“
Když vysvětlovala své první zážitky jako nově uvedeného europoslance, tak Widdecombe ve své první řeči při plenárním zasedání ve Štrasburku zaútočila na přístup EU k demokracii, že tyto zkušenosti s volbou jí potvrdily, že Británie udělala jedině dobře, když hlasovala pro odchod z Evropské unie.
Tato veteránka politiky z Westminsteru použila svůj osobitě řečnický styl projevu, v němž řekla: „Jestli jsem ještě vůbec potřebovala nějaké ujištění, že Británie dělá dobře, když odsud vypadne, co nejdříve to půjde, tak jsem ho dostala ze způsobu té volby, která proběhla včera (šlo o volbu předsedy Europarlamentu).“
„Protože jestli toto je místo, kde se ukazuje zdejší představa o demokracii, tak to je těžká zrada každé země, která je tu zastoupená.“
„Protože tohle není demokratické ani trochu, a to je zrovna jeden z důvodů, proč je dobře, že Británie toto místo opustí, doufejme, že na Halloween.“
Komentáře Widdecombe vyvolávali u jejích kolegů ze Strany Brexitu smích a aplaus.
Čekalo se, že Velká Británie bude mít svůj vlastní Den nezávislosti 29. březen 2019, tj. den s právním mandátem, kdy by se země měla stáhnout z Evropské unie. Avšak britská politická elita odmítla dodržet svou povinnost tento den odejít, kdy si od evropských vůdců vyprosila dva další odklady odchodu členství, kdy ten poslední jen 31. října.
Ač by Británie měla teoreticky tento den odejít, tak pan Farage před březnem varoval, že když se to nechá zdržet jednou, tak bude linie překročena a Westminster nebude váhat, aby to zdržel zase.
Pan Farage během projevu ve Štrasburku tento týden zase zpochybňoval, že Westminster Británii dovolí, aby Evropskou unii opustila, ale varoval, že když to zase zpackají, tak budou smeteni Stranou Brexitu v národních volbách.
Europoslankyně Strany Brexitu Annunziata Rees-Mogg v rozhovoru s Breitbart London řekla, že její strana funguje v londýnském parlamentu s převahou zastánců setrvání jako kontrola se slibem: „Mají nás pořád za zády a my je donutíme k poctivosti. Jestli to nedodrží, podlomí svoji důvěryhodnost a my jsme tu, abychom je nahradili.“
„Jestli se toho britský parlament neděsí, tak by měl. Neměl by se ale bát Strany Brexitu, nýbrž svých voličů. Když své voliče ignorujete, zasloužíte si být vykopáni z úřadu. Proto jsme tu, abychom zajistili, že k tomu dojde!“
European Parliament OLIVER JJ LANE
4 Jul 2019
Poslední články o fungování „demokracie“ v bruselských institucích po letošních volbách: