Žádný sport ani kulturní události a letecká doprava jen na 10 procentech.
Skličující zpráva o důvěře v ekonomiku eurozóny ukazuje, že se potácí jen na 66 procentech své kapacity. Zpráva získaná maďarským zpravodajským portálem Index ukazuje, že ekonomické důsledky pandemie koronaviru jsou ještě horší, než se čekalo.
S těmi omezeními vycházení, cestovními omezeními a plošnými zákazy všech veřejných událostí se zábavní průmysl obsahující i kulturní a sportovní události fakticky zastavil, kdy jeho produkce je přesně nulová.
Druhou nejpostiženější oblastí je letecká doprava, která spadla na pouhých 10 procent své normální výše, což pochopitelně jde ruku v ruce s turistikou, která je na pouhých 14 procentech a kdysi mocný automobilní průmysl je na 17 procentech kapacity.
Ekonomická odvětví běžící na pouhé čtvrtině kapacity jsou agentury práce, stěhování, správa budov a právní poradenství, opravy aut i pohřební průmysl.
Chemický, gumárenský, sklářský, metalurgický a optický průmysl si vedou daleko lépe, ale i tak je jejich produkce na třetině normálu.
Sektory, ve kterých je aktivita ořezána jen na půlku, je lodní doprava, silniční doprava, reklama a maloobchod s výjimkou zdravotního a potravinářského zboží.
Řada průmyslů, jako je IT sektor, zažívají celkově 25 procentní propad aktivity. Na jednu stranu se objednávky na průmyslový rozvoj a systémovou integraci úplně vytratily, ale zase přišel nárůst prodejů spojených se zařízeními pro home-office, vyučování na dálku a internetovou zábavu, když je většina lidí zavřená doma. Tyto IT prodeje je tak trochu kompenzují za propady v jiných oblastech.
V IT kategorii je i televize. Ač kanály pořád každodenně vysílají, je jen málo živých událostí. Nová produkce se tvrdě ořezala a roste počet opakování starých pořadů.
K sektorům, kde k žádným ocenitelným změnám činnosti nedochází, jsou zemědělství, lesnictví, vzdělání, veřejná správa a telekomunikace, kdy u nich je jen mírný 10 procentní pokles celkové spotřeby energie a vody.
K těm málo oblastem, které zažily růst, patří prodejci potravin a poskytovatelé internetu, kdy obojí o 10 procent narostlo. Dvěma nejrychleji rostoucími sektory jsou prodeje léků (o 25 procent) a zdravotní péče, které zažily 34 procentní nárůst.
Zpráva je pořád optimistická ohledně celoročního výkonu ekonomiky eurozóny s nadějí, že to bude graf v průběhu ve tvaru písmene V, což znamená, že pokles ve druhém a třetím čtvrtletí roku bude následován stejně rychlým zotavením, takže celoroční výkaz zůstane jen 6 procent pod úrovní loňského roku.
K 5. dubnu 2020 bylo v celé Evropě potvrzeno 613 514 potvrzených případů koronaviru (COVID-19) vzniklých už od prvních potvrzených případů z 25. ledna ve Francii.
5. dubna bylo zaznamenáno nejvíce počtů nových případů v Evropě s více než 43 600 nových případů v tomto jediném dni, kdy 4. dubna to bylo 40 800 nových případů. Nejvyšší počet potvrzených případů v Evropě je ve Španělsku s 124 736 případů následováno Itálií s 124 632 případy.
editor: Dénes Albert
author: Gergely Brückner
via: Index
Title image: Port freight. (illustration)