Neděle, 5 února, 2023
Home EKONOMIKA Koronavirus srazil ekonomiku eurozóny na pouhých 66 procent kapacity

Koronavirus srazil ekonomiku eurozóny na pouhých 66 procent kapacity

Žádný sport ani kulturní události a letecká doprava jen na 10 procentech.

Skličující zpráva o důvěře v ekonomiku eurozóny ukazuje, že se potácí jen na 66 procentech své kapacity. Zpráva získaná maďarským zpravodajským portálem Index ukazuje, že ekonomické důsledky pandemie koronaviru jsou ještě horší, než se čekalo.

S těmi omezeními vycházení, cestovními omezeními a plošnými zákazy všech veřejných událostí se zábavní průmysl obsahující i kulturní a sportovní události fakticky zastavil, kdy jeho produkce je přesně nulová.

Druhou nejpostiženější oblastí je letecká doprava, která spadla na pouhých 10 procent své normální výše, což pochopitelně jde ruku v ruce s turistikou, která je na pouhých 14 procentech a kdysi mocný automobilní průmysl je na 17 procentech kapacity.

Ekonomická odvětví běžící na pouhé čtvrtině kapacity jsou agentury práce, stěhování, správa budov a právní poradenství, opravy aut i pohřební průmysl.

Chemický, gumárenský, sklářský, metalurgický a optický průmysl si vedou daleko lépe, ale i tak je jejich produkce na třetině normálu.

Sektory, ve kterých je aktivita ořezána jen na půlku, je lodní doprava, silniční doprava, reklama a maloobchod s výjimkou zdravotního a potravinářského zboží.

Řada průmyslů, jako je IT sektor, zažívají celkově 25 procentní propad aktivity. Na jednu stranu se objednávky na průmyslový rozvoj a systémovou integraci úplně vytratily, ale zase přišel nárůst prodejů spojených se zařízeními pro home-office, vyučování na dálku a internetovou zábavu, když je většina lidí zavřená doma. Tyto IT prodeje je tak trochu kompenzují za propady v jiných oblastech.

V IT kategorii je i televize. Ač kanály pořád každodenně vysílají, je jen málo živých událostí. Nová produkce se tvrdě ořezala a roste počet opakování starých pořadů.

K sektorům, kde k žádným ocenitelným změnám činnosti nedochází, jsou zemědělství, lesnictví, vzdělání, veřejná správa a telekomunikace, kdy u nich je jen mírný 10 procentní pokles celkové spotřeby energie a vody.

K těm málo oblastem, které zažily růst, patří prodejci potravin a poskytovatelé internetu, kdy obojí o 10 procent narostlo. Dvěma nejrychleji rostoucími sektory jsou prodeje léků (o 25 procent) a zdravotní péče, které zažily 34 procentní nárůst.

Zpráva je pořád optimistická ohledně celoročního výkonu ekonomiky eurozóny s nadějí, že to bude graf v průběhu ve tvaru písmene V, což znamená, že pokles ve druhém a třetím čtvrtletí roku bude následován stejně rychlým zotavením, takže celoroční výkaz zůstane jen 6 procent pod úrovní loňského roku.

K 5. dubnu 2020 bylo v celé Evropě potvrzeno 613 514 potvrzených případů koronaviru (COVID-19) vzniklých už od prvních potvrzených případů z 25. ledna ve Francii.

5. dubna bylo zaznamenáno nejvíce počtů nových případů v Evropě s více než 43 600 nových případů v tomto jediném dni, kdy 4. dubna to bylo 40 800 nových případů. Nejvyšší počet potvrzených případů v Evropě je ve Španělsku s 124 736 případů následováno Itálií s 124 632 případy.

editor: Dénes Albert

author: Gergely Brückner

via: Index

Title image: Port freight. (illustration)

Zdroj: https://rmx.news/article/article/confidential-eu-report-coronavirus-has-left-europe-s-economy-at-only-66-percent-of-capacity

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Jak by vypadala inflace v ekonomice skutečného volného trhu

Není nic podstatnějšího než výchozí předpoklad Bernankeho sledujícího situaci s nasliněným prstem ve vzduchu, že centrální banka Fed potřebuje polštář 200 bazických bodů...

Cenový šok teprve začíná, německý průmysl platí za energie o 40% více než před energetickou krizí

V srpnu 2022 publikoval guru na repo-sazby Zoltan Pozsar fascinující graf předvádějící jako „2 biliony $ Německem produkované hodnoty závisí na 20 miliardách...

Čína vede s USA válku státních dluhů

Hegemonie US dolaru je už dávno standardem globálního finančního a ekonomického systému. Ale vývoj v posledních letech a měsících (týdnech a událostech) poukazuje,...

Most Popular

Německá AfD v zemském parlamentu volá po diplomatických hovorech s Ruskem

Vůdce parlamentní skupiny AfD v Sasku Jörg Urban řekl, že tu válku značně financují němečtí daňoví poplatníci. Vůdce parlamentní skupiny...

Rakouská strana FPÖ vyzývá k národnímu referendu o sankcích na Rusko

Dostane-li se FPÖ k moci, bude národní referendum o sankcích na Rusko na stole. Rakouská strana svobodných (FPÖ), tj. v současnosti...

Jak by vypadala inflace v ekonomice skutečného volného trhu

Není nic podstatnějšího než výchozí předpoklad Bernankeho sledujícího situaci s nasliněným prstem ve vzduchu, že centrální banka Fed potřebuje polštář 200 bazických bodů...

Volební kampaň gmail.com

Přemysl Janýr, Vídeň, únor 2023 18. ledna, několik dní před prezidentskými volbami, jsem z nepolitické skupiny přátel obdržel mail s protibabišovským...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x