BERLÍN (AP) – Německou kancléřkou Angelou Merkel určená nástupkyně v pondělí neočekávaně hodila ručník do ringu, čímž svoji konzervativní stranu uvrhla do krize, neboť ta má potíže dohodnout se na svém budoucím politickém kurzu, přičemž ztrácí voliče ve prospěch krajní pravice.
Annegret Kramp-Karrenbauer řekla vůdčím členům Křesťanskodemokratické unie, že nebude ve volbách příští rok usilovat o kancléřství, čímž vykolejila plány Merkelové předat jí po více než 15 letech vládnutí otěže moci.
Mluvčí Merkelové Steffen Seibert reportérům v Berlíně řekl, že tato dlouhodobá vůdkyně Německa i přes poslední vývoj trvá na svém rozhodnutí nekandidovat v roce 2021 na své páté funkční období.
V rozhodnutí Kramp-Karrenbauer se odráží prohlubující se štěpení uvnitř Křesťanských demokratů, které se ukázalo minulý týden při volbě předsedy zemské vlády v Durynsku. Jejich zákonodárci z místní strany hlasovali spolu s krajně pravicovou Alternativou pro Německo, aby společně svrhli levicovou vládu, čímž ignorovali pokyny berlínského vedení.
Tímto krokem bylo porušeno široce rozšířené tabu německé poválečné politiky týkající se zákazu spolupráce s extremistickými stranami.
Annegret Kramp-Karrenbauer je pořád ještě německou ministryní obrany.
Je ale nejasné, jaký bude mít tento poslední vývoj dopad na předchozí plány Merkelové ohledně jejího nástupnictví. Posuv doprava v centro-pravicové straně Merkelové by mohl vyvolat rozkol v koalici Merkelové s jejími slabšími partnery v německé spolkové vládě, tj. s centro-levicovými Sociálními demokraty a zvýšit šanci na to, že v zemi dojde k příštím volbám předčasně.
Mezi jmény, o kterých se momentálně mluví jako o budoucích vůdcích strany je ministr zdravotnictví Jens Spahn a Friedrich Merz, který byl poražen v boji o vedení Kramp-Karrenbauer v prosinci 2018. Také se mluví o Arminovi Laschetovi, předsedovi zemské vlády Severního Porýní Vestfálska, tj. nejlidnatějšího německé země, že ten by mohl být možným kandidátem.
Zatímco Spahn a Lachet jsou považováni za centristy v tradici Merkelové, Merz se pokusil apelovat na konzervativní křídlo této strany, které flirtuje s krajně pravicovou Alternativou pro Německo. Tohoto právníka a bývalého veterána strany Merze v roce 2005 zahnala Merkelová v boji o kancléřství na okraj strany.
Krajně pravicová Alternativa pro Německo rezignaci Kramp-Karrenbauer uvítala a zrovna tak nad ní jásal i bývalý šéf domácí zpravodajské služby Německa Hans-Georg Maassen, ze kterého se stala hlasitá figura ve straně Merkelové poté, co byl v roce 2018 ze své pozice vyhozen.
Peter Altmaier, německý ministr hospodářství a blízký spojenec Merkelové, řekl, že Křesťanští demokraté jsou v „neobyčejně závažné situaci.“
Předseda krajně levicové strany Die Linke Dietmar Gerhard Bartsch zašel v Bundestagu ještě dále, kdy řekl: „CDU už není schopná vládnout. Skoncujme s touto vládou.“
Podle současných průzkumů si konzervativní blok Merkelové na celonárodní úrovni drží stabilně asi 28% podporu, kdy za nimi jsou levicoví Zelení s asi 22%.
Ovšem Sociální demokraté se propadli na jen 14% podporu, takže jsou na tom celonárodně zhruba stejně jako krajně pravicová Alternativa pro Německo.
By Voice of Europe 10 February 2020
Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/02/merkels-cdu-in-crisis-after-her-successor-quits/