Necelé tři týdny před Eurovolbami je Národní obroda Marine Le Pen v čele průzkumů s náskokem před francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Průzkum Ipsos zveřejněný v neděli umisťuje populistickou pravicovou strany paní Le Pen na 22 procent před progresivní Republiku na pochodu pana Macrona (LREM), která je na 21,5 procentech. S odstupem třetí jsou pravicoví Republikáni establishmentu na 13,5 procentech.
I dva další nedávné průzkumy kladou stranu paní Le Pen do vedení: průzkum Ifop-Fiducial vydaný v pátek klade Národní obrodu na 23 procent, LREM na 21,5 procenta; a průzkum OpinionWay vydaný ve čtvrtek dává populistům 24 procent následovaným Macronovou stranou s 21 procenty.
Očekává se, že populisticko-patriotické strany dosáhnou v europarlamentních volbách konaných mezi 23. a 26. květnem značných zisků po celém kontinentu.
Britská strana Brexitu se už řadu týdnů drží na prvním místě a udržuje si pohodlný náskok, kdy poslední průzkum YouGov umisťuje tuto stranu založenou Nigelem Faragem na 30 procent následovanou Labouristy s 2 1 procenty a Torii s 13 procenty.
Kdy v Itálii pravicová strana populistického místopředsedy vlády Mattea Salviniho vede v průzkumu od Index Research vydaném minulý týden s 32,8 procenty. Partner Ligy v protiestablishmentové vládní koalici Hnutí pěti hvězd (M5S) je na 22 procentech a levicová Demokratická strana je s 20,5 procenty třetí.
Paní Le Pen během své páteční cesty do Bulharska, aby se tam sešla se svým populistickým protějškem ze strany Volya, chválila politiku pana Salviniho, která srazila během jediného roku masové vyloďování ilegálních migrantů o 80 procent, uvádí euronews. „Až dosud povídali, že problém migrace nelze držet pod kontrolou, on ale řekl, ano, my to kontrolovat můžeme, a v Itálii to kontrolují.“
Paní Le Pen objíždí Evropu a propaguje populistickou superskupinu stran z Německa, Rakouska, Švédska a z dalších zemí včetně strany Liga pana Salviniho.
Během kampaňového shromáždění v neděli v Bruselu řekla paní Le Pen v komentářích uváděných v Politicko: „My pravicové strany jsme byly v Evropě dlouhou dobu izolované.“
„Teď ale máme šanci změnit Evropu zevnitř,“ řekla. „Evropa spolupráce mezi národy je už možná.“
Evropské volby se staly bojištěm mezi dvěma vizemi budoucnosti EU: jeden koncept prosazovaný progresivistickými vůdci zemí jako Macron a eurokraty jako Guy Verhofstadt to vidí jako vývoj ke Spojeným státům evropským, kdy národy budou předávat více kontroly Bruselu; zatímco ti druzí to vidí jako Evropu národů, kde země sice spolupracují, zůstávají však autonomní a samostatné, kdy toto hnutí vedou takoví jako Le Pen, Salvini a maďarský ministerský předseda Viktor Orbán.
Paní Le Pen tyto dvě fronty popsala koncem dubna během kampaňového shromáždění v Praze, kde řekla: „Federalisté, přívrženci EU, chtějí rozpustit národy ve prospěch oligarchie úředníků a technokratů. Na druhé straně jsou pak Patrioti všech zemí – tedy my!“
Gabriel Kuchta/Getty
VICTORIA FRIEDMAN
6 May 2019