Opatření by měla zahrnovat možnost, aby státy restrukturalizovaly své dluhy zapojením soukromého sektoru, ale i pozastavení hlasovacích práv v Radě ministrů pro ty země, které porušují rozpočtová pravidla EU.
Frankurter Algemaine Zeitung cituje Angelu Merkelovou, která se nechala slyšet, že “v budoucnu budou věřitelé součástí náhrady škody.”
Ve společném prohlášení pak Sarkozy a Merkelová prohlásili: “Francie a Německo věří, že je nutné revidovat Lisabonskou smlouvu.”
Revize by měla být zaměřena na “vytvoření trvalého a robustnějšího mechanismu pro zajištění řádného vyřešení krizí v budoucnu […] nezbytné změny by měly být přijaty a ratifikovány členskými státy v souladu s jejich ústavními pravidly do roku 2013.”
Představitel euroskeptického think-tanku Open Europe Mats Persson je v této souviuslosti citován v britském deníku Telegraph:
“To je potenciálně velmi významný posun. Koalice (myšleno britská vládní) bude prostě muset svolat referendum, které by tyto nové pravomoci pro EU schválilo. To ale také představuje ideální příležitost pro Velkou Británii, požádat o pravomoce zpět na oplátku za to, že umožní eurozóně tuto restrukturalizaci. Protože britská vláda bude mít právo veta nad každou ústavní změnou.”
Adam Bartoš prvnizpravy.cz
kam dál?