Poselství francouzského prezidenta Emmanuel Macrona o budování „strategické autonomie“ mimo Spojené státy, které se k zatrpklosti Washingtonu ozývalo během jeho návštěvy u Xi Jinpinga v Číně (i ve velice nešikovném okamžiku vzhledem k událostem na Tchaj-wanu) se v Evropě dostává přirozeně pozitivního přijetí, když i předseda Evropské rady Charles Michel „ten skok vpřed ke strategické autonomii v porovnání s předchozími lety“ chválil.
Macron ale stále mezi některými evropskými spojenci vyvolává zmatek a rozkoly, zvláště takovými jako Polsko, které reagovalo prohlášením, že během Ukrajinské války je „v Evropě třeba více Ameriky.“ I přes naštvání spojenců svým komentářem, jímž však potěšil Peking (jak jsme uvedli „dal Ximu dárek“) zdůraznil činitel z Elysejského paláce, že prezident Macron se přes kontroverze „za to, co řekl během čínské cesty, omlouvat nebude“.
Pro připomínku, když francouzský prezident mluvil s reportéry na palubě francouzského letadla hlavy státu COTAM Unité hned po času stráveném s Xim, tak řekl, že se teď Evropa potýká s „velkým rizikem“, že „uvízne v krizi, která není naše a zabráním nám to vybudovat svou strategickou autonomii.“
Macronem formulovaný koncept strategické autonomie pro Evropu Xi a strana ‚nadšeně pochválili‘, když se zaměřil na tvrzení, že Západ je v úpadku, zatímco Čína roste a slábnoucí transatlantické vztahy tento trend urychlí. „Bylo by paradoxní, kdybychom zachváceni panikou uvěřili, že jsme jen američtí nohsledové,“ řekl Macron. „Otázkou, kterou si Evropa potřebuje zodpovědět, je to, jestli je v našem zájmu zvyšovat krizi kolem Tchaj-wanu? A to není. Nejhorší by bylo si myslet, že Evropané musí být v této záležitosti nohsledy a chytat se jen americké agendy a čínských podrážděných reakcí.“
A tohle: „Pokud se napětí mezi oběma supervelmocemi vystupňuje, tak už nebudeme mít ani čas, ani zdroje financovat svou strategickou autonomii a staneme se vazaly,“ řekl Macron.
Rusko, Čína, Írán a další země byly v posledních letech postiženy sankcemi USA, které se zakládají na odpírání přístupu ke globálnímu finančnímu systému pod dominancí dolaru. Někteří v Evropě si na používání dolaru jako „zbraně“ stěžovali, když nutili evropské země, aby končili s businessem s třetími zeměmi a přerušovaly vztahy, jinak by čelily ochromujícím druhotným sankcím.
Macron při posezení v salónu svého letounu A330 v mikině se slovy „Francouzská technika“ napsanými na hrudi tvrdil, že už „ideologickou bitvu o strategickou autonomii pro Evropu vyhrál. – Politico
Ale zase Macronovy výzvy nebýt jen „americkým nohsledy“ a „nenechat se chytit do krizí, které nejsou naše“ byla zjevně evropským vedením přivítány. Konec konců výkonná šéfová EU Ursula vod der Leyen byla minulý týden v kuloáru s Xim a Macronem, aby přednesla „jednotné poselství“.
A Michel říká, že ten ‚kontroverzní‘ Macronův postoj je ve skutečnosti v dlouhodobém evropském myšlení alespoň u některých dlouhodobě zakořeněný.
S tím, jak rostou kontroverze kolem Macronových komentářů, že Evropa by měla vzdorovat tlakům, aby se stala „americkým nohsledem“, poukazuje Michel, že francouzský postoj není mezi vůdci EU izolovaný. Ač Macron mluvil jako francouzský prezident, v jeho názoru se odráží rostoucí posuv mezi vůdci EU, řekl Michel.
„Ve strategické autonomii došlo v porovnání s předchozími lety ke skoku vpřed,“ řekl Michel v interview s francouzským televizním show La Faute à l’Europe.
Pak ale kvalifikoval citlivé poznámky týkající se většího rozestupu mezi americkou a evropskou politikou: „Ohledně vztahů se Spojenými státy je jasné, že jsou v tom kolem stolu Evropské rady nuance a citlivé body. Někteří evropští vůdci by to neřekli tak, jako to udělal Emmanuel Macron. Myslím, že ve skutečnosti jako Emmanuel Macron jich smýšlí ve skutečnosti dost málo.“
Michel poukazuje, že to má více co dělat s body důrazu a časování a méně s fundamentálními rozkoly v otázce strategické autonomie mezi evropskými vůdci. „V současnosti k tomu pořád hodně lnou a Emmanuel Macron neřekl ohledně této aliance se Spojenými státy nic jiného. Kdyby ale aliance se Spojenými státy předpokládala, že budeme slepě systematicky přebírat postoj Spojených států ve všech záležitostech, tak to ne,“ pokračoval Michel.
Horor! NYT a další jsou pobouřeni, že francouzský vůdce klade francouzské a evropské zájmy na první místo:

„Navíc je tu přání, aby se hlavy států a vlád v Evropské radě více dávali dohromady se zbytkem světa,“ dodal šéf Evropské rady. „Když jede ruský ministry Sergel Lavrov do Afriky šířit tam ruskou faleš, tak je důležité vést odvetnou palbu.“
To vypadá jako skutečně hlasité schválení určitých Macronových „kontroverznějších“ výroků z Pekingu, jako vyjádření touhy, aby se z Evropy stala „třetí supervelmoc“ a aby se vymanila z dichotomie uvíznutí mezi USA a jejich velkými rivaly jako Rusko a Čína.
Náhledový obrázek: Image: Reuters
BY TYLER DURDEN
WEDNESDAY, APR 12, 2023 – 05:05 PM