Středa, 29 března, 2023
Home Nezařazené Martin Rumler: Tak to mě budou muset vyhodit, páč na to nebudou...

Martin Rumler: Tak to mě budou muset vyhodit, páč na to nebudou mít!

Sociální inženýři z Lidového domu zase jednou měli nápad. Postupně zvýšit minimální mzdu na 12 000 korun hrubého měsíčně. Slibují vyšší důstojnost zaměstnanců a zamlčují nebo obracejí efekty, které to bude mít. Budou volby a slibem nezarmoutíš, zvlášť, když ho neplatíš sám.

Věta z titulku tohoto příspěvku je nejlepším komentářem k celé věci, našel jsem ji na diskuzním fóru ČSSD mezi záplavou jásání nad úžasným oranžovým nápadem.

Pro nadšence nabízím takový malý scénář. Podnikatel zaměstnává 20 lidí za minimální mzdu 8 500 a 4 šéfy part, kteří berou 12 000. Když zvýší mzdu oněm 20 na 12 000 bude náhle řešit minimálně tyto problémy:

1. Sehnat zakázky

Nejprve bude muset sehnat zakázky za minimálně 1,1 milionu, aby pokryl nadiktované mzdové náklady. Kde je má shánět, zda je to vůbec v silách jeho a hlavně trhu, na kterém se pohybuje, už mu chytrolíni ze socdem nějak zapomněli říct. Pro řadu malých firem to může být likvidační, takže brzy nebudou zaměstnávat nikoho.

2. Zvýšit mzdu ostatním ve firmě

Do shánění zakázek už ho bombardují čtyři šéfové part, kterým přijde zvláštní, že jejich podřízení mají najednou stejnou mzdu. Takže chtějí přidat a jsem přesvědčen, že 500 korun navíc jim stačit nebude. Majitel firmy tak začne shánět další zakázky, aby vyhověl prostým ekonomickým zákonitostem a hlavně nařízení vlezlého státu, který mu bez ohledu na výkonnost jeho firmy diktuje, kolik má lidem platit.

Výsledek? Propouštění

Mzda je vyjádření ceny práce, kterou je ochoten a hlavně schopen majitel firmy zaplatit. Když se nevydělá víc peněz, přijde to nejlogičtější – propouštění tak velké, až zbude tolik zaměstnanců, kteří svou prací na své mzdy vydělají. Případně se rovnou místo lidí koupí taková technologie, která jich nahradí víc. Dojde na onu větu: musím vás propustit, protože na vás nemám. Ti zbylí budou navíc zřejmě muset makat daleko víc, než když jich byl „plný stav“ před umělým zvýšením mzdy.

Nevím, na co zrovna myslel soudruh Špidla ve chvíli, kdy tvrdil, že zvýšení mzdy sníží nezaměstnanost, ale já to vidím přesně naopak. Pokud nemám peníze na to, platit zaměstanci 8500, těžko budu mít na to dát mu 12 000.

Minimální mzda by se měla zrušit. Pak by totiž bylo daleko snazší najímat si lidi pružně, i když za menší mzdu. I přechodně zaměstnaný člověk je pro stát, který mu třeba i pošle sociální dávku, větším přínosem, než jeden nezaměstnaný, který ročně stojí skoro 200 000.

Původně vyšlo na http://rumlerbloguje.cz/. Převzato s laskavým svolením autora.
Originální článek naleznete zde:

Martin Rumler: Tak to mě budou muset vyhodit, páč na to nebudou mít!

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Mezinárodní právo zemřelo před 24 lety, duch Srbska je však nezlomen, odsoudil srbský prezident USA a NATO

„Nenecháme své děti na pospas nikomu a nikdy nezapomeneme na všechny ty zabité při bombardování NATO,“ řekl Vučić. Mezinárodní...

Skotsko teď vede separatista bojující proti svobodě slova, který chce v úřadech méně bělochů

Levicový separatista Humza Yousaf, který byl průkopníkem legislativy proti svobodě slova a lobbyistou za méně bělochů ve vysokých funkcích, ve středu složí...

Trable amerických bank znamenají konec systému rezervní měny dolaru

Tato bankovní krize není problémem kvality úvěrů, nýbrž vyvěrá z financování amerického neustále nafukovaného zahraničního dluhu, který už nejde financovat.

Populismus roste: Strana holandských sedláků ohromně zvítězila, ač deset další stran mělo větší rozpočet

Holandská populistická strana odporu Selské občanské hnutí (BBB) minulý týden dominovala v provinčních volbách do té míry, že se stala nejsilnější stranou v zemi,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
14
0
Would love your thoughts, please comment.x