Dnes jsem si se zájmem přečetl článek na serveru ČT24 a rozhodl se konfrontovat obyčejný s bumážkou nestudovaný selský rozum s tím, co jsem si viděl. Nabízím tedy k diskusi tuto polemiku i Vám.
V celém článku na mě opravdu zapůsobily dvě citace, na základě kterých jsem došel k závěru, že tvůrci filmu Matrix věděli tehdy víc, než my. Prý podle „většiny“ ekonomů může euro komplikovat některým státům život, ale podle nich to není případ Řecka. „Euro je rušivý nástroj dynamičtěji rostoucích států, to je Irsko, Španělsko, případně pobaltské státy, které nemají euro, ale mají zafixovanou měnu. Tam jde o nízké úrokové sazby, které vytvořily na tamních trzích realitní bubliny atd. V případě Řecka je realita poněkud jiná,” řekl v rozhovoru pro ČT24 analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta. Dodal, že vstup Řecka do eurozóny, do silného ekonomického bloku, dodal zemi na důvěryhodnosti, kterou nikdy dříve nepoznala. Mohlo si půjčovat mnohem levněji. „Investoři věděli, že pokud je země členem eurozóny, tak se za ni kdokoliv postaví, když bude mít problémy, (…) kdyby měli drachmu, trh by je klepnul přes prsty daleko dříve než nyní,” vysvětlil Brychta.
Domnívám se, že pan Brychta žije v Matrixu. Vstup do eurozóny nedodal Řecku na důvěryhodnosti ani omylem. Jediné, co dodal, byla vidina, že investorům případné dluhy za Řecko zaplatí někdo jiný. Vznik eurozóny tak paradoxně sám vytvořil podmínky pro ještě větší zadlužování členů tohoto spolku. Ona pomyslná „důvěra“ byla ve skutečnosti jen jakousi skrytou zárukou soukromým investorům, že když budou nadále od států v EU kupovat jejich dluhopisy, někdo to prostě vždycky zaplatí. Pan Brychta má svatou pravdu v poslední citované větě, která ovšem platí obecně pro všechny státy světa. Samostatná národní měna prostě státům umožňuje reagovat daleko rychleji, podstatně účinněji a s nižšími náklady, než měna společná.
Ve stejném článku nabídla své vidění také ředitelka a analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. „Krize důvěry ve státy, které čelíme v roce 2010, by mohla být mělčí a některé z jižních evropských států by se úplně mohly vyhnout problémům, pokud by eurozóna jako celek včas uklidnila zpanikařené investorské stádo a včas nalila do Řecka dostatek likvidity.” Prý by tím eurozóna zabránila panice a útěku investorů od řeckých aktiv.
I zde se domnívám, že autorka citátu žije v Matrixu. V podstatě nám kouzelným souslovím o „nalití dostatku likvidy“ říká, že měly jiné státy dát své peníze Řecku na jeho dluhy dřív. A když říkám dát, tak to tak z velké části je, neboť podmínky nejsou tržní. Na rozdíl od paní Šichtařové se domnívám, že kdyby nebylo eurozóny, utekli by investoři už dávno, Řecko by se nedostalo do takového bahna a ryzí socialismus (protože tam skutečná pravice nikdy nebyla) by tam ukázal svou pravou tvář se všemi důsledky. Řekové by nyní nevypalovali majetky na ulicích a už dávno by pochopili, že na dluh se žít prostě opravdu nedá.
To socialismu v Evropské unii, jeho sociální a měnové inženýrství a snaha umělými zásahy budit falešnou důvěru trhu se nejvýznamnější měrou podílí na problémech Řecka, Portugalska, Španělska, Itálie a dalších zemí, které budou jak stavba z karet bez racionálních základů padat.Právě ona vybudovaná falešná „důvěra“ může za to, že řečtí politici začali hřešit, utrácet a státní dluh bujel až do dnešních fatálních mezí.
Podle dubnového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění většina obyvatel České republiky odmítá zavedení eura. Jsem rád za takové chycení rozumu do hrsti od lidí v naší zemi a mám pro ně jedinou radu. Pečlivě si tentokrát přečtěte volební programy těch stran, které jste dnes připraveni volit. Pokud totiž mají jako jeden ze svých cílů zavedení eura a Vy jim umožníte vládnout, můžeme se na podobné obrázky z Řecka dívat v našich ulicích v přímém přenosu. Já si totiž, na rozdíl od naší současné vládnoucí elity, nemyslím, že Češi, Moravané a Slezané jsou líní na to, aby vyšli do ulic. Svět se mění a lidé si nenechají kálet na svou hlavu jako ovce donekonečna.
František Matějka je místopředseda Strany svobodných občanů
vyšlo na blogu idnes.cz