Pondělí, 27 března, 2023
Home EKONOMIKA Mercosur a EFTA postoupili blíže k finalizaci vyjednání Dohody o volném obchodu

Mercosur a EFTA postoupili blíže k finalizaci vyjednání Dohody o volném obchodu

Nejdříve o co jde: EFTA je Evropské sdružení volného obchodu (existující od roku 1960), ve kterém jsou všechny prosperující státy Evropy s rozvinutou ekonomikou mimo Evropskou unii, včetně nejbohatších ekonomik Evropy jako je Norská a Švýcarská. V minulosti řada jejích členů pomýšlela na vstup do EU, ale v poslední době, kdy se diktát Bruselu vybarvil v plné nahotě, své žádosti tyto země – jako Švýcarsko a Island – odvolaly. EFTA má s EU veškeré dohody o volném obchodu a pohybu osob, jako mají vzájemně státy EU, ale nevztahují se na ně neúčelné vrtochy Bruselu, protože tyto země neztratily suverenitu a platí pro ně, jen to, na čem se ze svobodné vůle s uvážením vlastních národních zájmů dohodly. Tyto země mají obvykle vyšší hospodářský růst než většina zemí EU, jsou šířeji zapojeny do mezinárodního obchodování než EU a celosvětový hospodářský útlum, který v poslední době dopadá zejména na EU a Japonsko, je tolik nepostihuje. Rozumné euroskeptické politické subjekty (např. Svobodní v ČR, pro které je to stěžejní cíl) v poslední době vidí v EFTA útočiště, kam se uchýlit při útěku z EU a jako vzor toho, na co by se měla EU předělat, kdyby se povedlo ji reformovat, aby to bylo zase smysluplné hospodářské společenství a ne IV. říše.

Mercosur je sdružení obchodu latinsko-amerických zemí. Jednání o volném obchodu mezi EU a Mercosur v poslední době váznou hlavně na imperiálních požadavcích, které Brusel zkouší Latinoameričanům diktovat. Překážkou je např. skutečnost, že Brazílie odmítá sebedestruktivní politiku boje proti bájnému člověčími hříchy způsobenému globálnímu oteplování. Ale tam, kde má slovo zdravý rozum, národní zájmy a přirozené partnerství, tak se jednání daří, a tak je dohoda mezi EFTA a Mercosur na spadnutí.

 

Delegace za EFTA a za Mercosur se 11. až 14. června sešly v Ženevě, aby pokračovaly ve svých rozhovorech o široce pojaté smlouvě o volném obchodu. Během tohoto devátého kola strany postoupily už blízko k finalizaci svých jednání ve všech zbývajících oblastech.

S tím, že řada kapitol dohody o svobodném obchodu je už uzavřena, tak pracovní skupiny shromážděné při tomto kole dohadování se zabývaly: Obchodováním zbožím, Předpisy o původu zboží, Obchodováním se službami, Investicemi, Právy intelektuálního vlastnictví, Vládními nákupy a Právním a horizontálními otázkami. Navíc si během tohoto kola měnili názory na Obchod a trvale udržitelný rozvoj, Technické bariéry obchodu a Sanitární a fytosanitární opatření.

Jak EFTA, tak Mercosur mají v úmyslu tato jednání rychle uzavřít.

Za stranu EFTA vedl vyjednávací tým pan Jan Farberg, generální ředitel na norském Ministerstvu obchodu, průmyslu a rybolovu a za Mercosur Victorio Carpintieri, náměstek tajemníka Mercosur a mezinárodní ekonomický vyjednávač na ministerstvu zahraničních věcí Argentiny.

Více se (anglicky) dočtete a statistiky naleznete zde: EFTA-Mercosur negotiations and trade statistics.

Published 14-06-2019

Zdroj: https://www.efta.int/Free-Trade/news/Mercosur-and-EFTA-move-closer-finalisation-their-FTA-negotiations-513756?fbclid=IwAR3aig7_rs_6o92xbrUztFlp5wB9qcSkAZb6JENpSkJaJRQmsxYcK9TwhfE

 

 

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Trable amerických bank znamenají konec systému rezervní měny dolaru

Tato bankovní krize není problémem kvality úvěrů, nýbrž vyvěrá z financování amerického neustále nafukovaného zahraničního dluhu, který už nejde financovat.

G7 versus BRICS – jsou naplno ve střetu

Náhledový obrázek: Vůdci G7 na zasedání 28. června 2022 ve Schloss Elmau v německém Krünu. (White House/Adam Schultz) Ekonom,...

Sankce na Rusko znamenají, že je zaštítěné proti Západní bankovní krizi, chechtá se Putin

Západní sankce uvalené na Moskvu za válku na Ukrajině izolovaly ruský finanční systém od potenciálních dopadů možné bankovní krize, tvrdí Kreml.

Most Popular

Trable amerických bank znamenají konec systému rezervní měny dolaru

Tato bankovní krize není problémem kvality úvěrů, nýbrž vyvěrá z financování amerického neustále nafukovaného zahraničního dluhu, který už nejde financovat.

Populismus roste: Strana holandských sedláků ohromně zvítězila, ač deset další stran mělo větší rozpočet

Holandská populistická strana odporu Selské občanské hnutí (BBB) minulý týden dominovala v provinčních volbách do té míry, že se stala nejsilnější stranou v zemi,...

G7 versus BRICS – jsou naplno ve střetu

Náhledový obrázek: Vůdci G7 na zasedání 28. června 2022 ve Schloss Elmau v německém Krünu. (White House/Adam Schultz) Ekonom,...

Zelená diktatura? Holandští politici se zodpovídají EU, ne voličům

Citát z Breitbart: I přes drtivé odmítnutí zemědělské politiky EU v nedávných volbách nevidí EU žádný důvod, proč by měla Holandsku...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x