Pondělí, 27 března, 2023
Home POLITIKA Evropská Unie Merkelová varuje před nebezpečím, že Británie se stane Singapurem EU

Merkelová varuje před nebezpečím, že Británie se stane Singapurem EU

Británie představuje hrozbu odpadnutí od standardů tohoto bloku se všemi jeho regulacemi, varuje kancléřka

Angela Merkel řekla, že řádný Brexit je pořád ještě možný, ale německá vláda je připravena na divoký odchod. Fotografie: Anadolu Agency/Getty Images

Angela Merkel zdůrazňovalo to děsivé ekonomické nebezpečí, kdyby se Británii dovolilo stát se Singapurem na Temži tak, jak nastínil vyslanec Borise Johnsona pro Brexit s plánem pohřbít britské závazky nadále dodržovat sociální a ekologické standardy EU.

Vyjednavač ministerského předsedy s činiteli Evropské unie David Frost trval na tom, že Británie bude usilovat o „čisté odtržení“ od celé té škály všemožných regulací tohoto bloku, ovšem takovéto rozhodnutí nové britské vlády vyvolalo v metropolích EU poplach.

Jakmile v Bruselu nastínila Británie svoji novou vizi, tak německá kancléřka promlouvající v Bundestagu hned řekla, že je sice s Johnsonem odhodlána uzavřít dohodu, ale že Brexit bez dohody nelze vyloučit.

Merkelová rovněž varovala před ekonomickou hrozbou, jakou by Británie mohla představovat. Johnson v soukromí diplomatům v dobách, kdy býval ministrem zahraničí, vyzradil, jakou touží po tom vybudovat „bukanýrskou“ Británii, na což se pohlíží jako na předzvěst jeho plánu přetvořit Británii na stát s nízkými daněmi a nízkými regulacemi.

Komentáře Merkelové poukazují na těžkosti, na jaké britská vláda narazí, ve snaze uzavřít to, co se popisuje jako dohoda o volném obchodu „v nejvyšší třídě“, pokud se dopustí odpadlictví od standardů EU týkajících se zboží, práv pracujících, dostatečného zdanění a řádného ekologismu, kromě ještě dalších.

Zdroje EU řekly, že bude zapotřebí, aby Británie podepsala daleko více svazující závazky upravující její ekonomické hřiště než Kanada, kvůli tomu, jak je Británie blízko a má přitom velkou ekonomiku.

Diplomaté v Bruselu říkají, že britská vláda by se měla označovat jako „Kanada mínus mínus“, takže by se potenciálně měly nasadit tarify na určitá zboží, pokud by se pokoušela o volný obchod, aniž by dodržovala celou tu škálu závazků v současnosti obsažených v politické deklaraci o budoucích vztazích dohodnutou s Theresou May.

Merkelová německým poslancům řekla: „Pořád ještě máme šanci dosáhnout řádného Brexitu a německá vláda udělá vše, co může, aby to umožnila – od teď až do posledního dne. Říkám ale také, že jsme připraveni na divoký Brexit.“

„Zůstává tu ale fakt, že po odchodu Británie budeme mít u svých dveří ekonomického konkurenta, i když chceme udržet úzkou ekonomickou, zahraniční a bezpečnostní spolupráci a přátelské vztahy.

„Na druhou stranu se musí uznat, že jsme jakožto Evropané odchodem Británie slabší, oproti tomu je to však okamžik, kdy se dají rozvinout nové silné stránky.“

Dodala: „Žádná země na světě nemůže vyřešit své problémy sama, a pokud budeme pracovat jeden proti druhému, tak neuspějeme. Věřím v situaci vzájemného prospěchu, pokud budeme pracovat společně.“

Mluvčí britské vlády řekl: „Británie se pokouší o dohodu o volném obchodu. EU vždycky říkala, že ta je možná. Bude třeba, aby jakákoliv opatření pro vyrovnání hřiště tento stav odrážela.“

Tato intervence z Berlína přichází spolu s tím, jak francouzská ministryně pro Evropu Améile de Montchalin Británii obvinila z podlamování „ducha“ vyjednávání podloudnými pokusy o vyhandlování „mini-dohod“ s jednotlivými členskými státy EU.

„Vidíme to při bilaterálních schůzkách s Brity, jak se pokouší se svými protějšky uplichtit řízený odchod bez dohody,“ řekl na tiskové konferenci po schůzce s 26 velvyslanci členských států EU ve Francii. Britský velvyslanec z toho byl vyloučen. „A co si chce Británie zajistit je, že ty různorodé vztahy, co mají s jednotlivými členskými státy EU, se díky těm vyhandlovaným „mini-dohodám“ v okamžiku odloučení jenom přetvoří. To je úplně v rozporu s duchem, v němž vyjednáváme. Když to Stephen Barclay (britský ministr pro Brexit) a další zkoušeli na Francii, tak jsme řekli: „Vyslechli jsme vás. Běžte to říct Michelu Barnierovi, ať vidí, co se dá udělat na evropské úrovni‘.“

De Montchalin řekla, že je teď odchod bez dohody „vysoce pravděpodobný“. Dodala, že požadavek na prodloužení Brexitu od Británie by za „současných podmínek“ nemohl být přijat a že EU27 budou jednat s britským ministerským předsedou a ne s parlamentem.

Řekla: „Nejdříve musíme obdržet formální žádost. Vládní rozhovory s komisí, to je způsob, jakým to funguje. Ale nic takového není např. pro to, že parlament žádá o prodloužení. Ti, kdo mají legitimitu zastupovat zemi, jsou ti, co sedí u stolu v Evropské radě.

„Když – a to vypadá jako velké když… se budeme snažit postupovat podle toho, co se děje v Británii, tak když přijde nějaká taková žádost, tak co s tím, vždy jsme říkali, že nějaké hry na čas nejsou řešením. Pokud dojde ke změně politické scény, přijde nová vláda, oznámení voleb, něco, co nás přesvědčí, že se prostředí pro diskusi změnilo, tak budeme o prodloužení uvažovat.

„Nemohu vám teď říci, jak se bude možno rozhodovat v nějaké takové situaci, která nastane v Bruselu v říjnové noci,“ dodala tato francouzská ministryně. „Už jsme říkali, že za současné situace je odpověď ne: když se nic nezmění, tak jak jsme vždy říkali, čas sám není dostatečný důvod (pro jakékoliv prodloužení). Nemůžeme se rozhodnout už dnes, když ještě nemáme žádné konkrétní scénáře.“

Daniel Boffey in Brussels and Jon Henley in Paris

Wed 11 Sep 2019 18.07 BSTFirst published on Wed 11 Sep 2019 18.06 BST

Zdroj: https://www.theguardian.com/world/2019/sep/11/angela-merkel-stresses-danger-of-britain-becoming-singapore-on-thames-no-deal?fbclid=IwAR2SSZSHZsor79zU9jadKR1P2xfGP5xYZZ_nbtQ3eOwhofvuZayADoNp6Vc

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Populismus roste: Strana holandských sedláků ohromně zvítězila, ač deset další stran mělo větší rozpočet

Holandská populistická strana odporu Selské občanské hnutí (BBB) minulý týden dominovala v provinčních volbách do té míry, že se stala nejsilnější stranou v zemi,...

Zatčení Trumpa by bylo politikařením, aby ho nešlo volit, řekl mexický prezident

Bývalý prezident USA našel spojence v Andrési Manuelu López Obradorovi, který v úterý reportérům řekl, že by to mělo být na lidech, kdo v příštích...

Evropské jaro? Zatímco Francie hoří, Německo se chystá na velké stávky

S tím, jak se „zima naštvanosti“ zachvacující celou Evropu už eskaluje do „jara naštvanosti“, tak se stávky a protesty z Francie, Řecka a dalších...

Most Popular

Trable amerických bank znamenají konec systému rezervní měny dolaru

Tato bankovní krize není problémem kvality úvěrů, nýbrž vyvěrá z financování amerického neustále nafukovaného zahraničního dluhu, který už nejde financovat.

Populismus roste: Strana holandských sedláků ohromně zvítězila, ač deset další stran mělo větší rozpočet

Holandská populistická strana odporu Selské občanské hnutí (BBB) minulý týden dominovala v provinčních volbách do té míry, že se stala nejsilnější stranou v zemi,...

G7 versus BRICS – jsou naplno ve střetu

Náhledový obrázek: Vůdci G7 na zasedání 28. června 2022 ve Schloss Elmau v německém Krünu. (White House/Adam Schultz) Ekonom,...

Zelená diktatura? Holandští politici se zodpovídají EU, ne voličům

Citát z Breitbart: I přes drtivé odmítnutí zemědělské politiky EU v nedávných volbách nevidí EU žádný důvod, proč by měla Holandsku...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x