Neděle, 4 června, 2023
Home Nezařazené Mezinárodní měnový fond zvažuje celosvětovou daň z úspor

Mezinárodní měnový fond zvažuje celosvětovou daň z úspor

Spis od MMF varuje před ‚daní z úspor‘ a masovým odpisem dluhů, jelikož zadluženost Západu přesáhla nejvyšší míru za 200 let… Dluhové břemeno rozvinutých národů podle všech historických měřítek dosáhlo extrémních hodnot a bude vyžadovat vlnu zástřihů, varuje spis MMF. Tento spis uvádí, že politické elity Západu stále ještě lpí na iluzi, že bohaté země pořád ještě mohou ze svých dluhů vyváznout přes mix uskrovňujícího krácení výdajů a růstu. – UK Telegraph

Dominantní sociální téma: Západ se vymkl kontrole a jen daně ho mohou zachránit.

Analýza volného trhu: UK Telegraph objevil, že MMF chce na svět uvalit radikálně vyšší zdanění.

Článek cituje zprávu Mezinárodního měnového fondu uvádějící, že „dluhové břemeno rozvinutých národů se podle všech historických měřítek dostalo do extrémů a bude vyžadovat vlnu zástřihů, buď dojednaných ve stylu odpisů dluhů ve stylu 30. let nebo standardním mixem opatření používaných MMF … při raziích na země vynořujících se trhů.“

Tohle z hlediska záměrů MMF ve skutečnosti není vůbec nová zpráva. New American a další konzervativně libertariánské publikace už referovaly o předchozím spise sepsaném přímo MMF. Zde je něco z toho, o čem New American referoval počátkem prosince:

Mezinárodní měnový fond rozbíhá nebezpečný návrh na „daň z bohatství“ … Ta populistická myšlenka na zdanění bohatých se zase jednou u Mezinárodního měnového fondu objevila ve Zprávě o fiskálním monitorování vydané v říjnu, ale sotva kdo si jí všiml.

V zasvěcenecká, grafy zaplavená 107 stránková zpráva v té době soupeřila o pozornost se zavřením vlády, nezdařilým rozběhem zdravotního pojištění ObamaCare a s dalšími starostmi, krizemi a katastrofami, tak proč bychom si jí měli všímat? Zde je proč. Na straně 49 autoři říkají: „Prudké zhoršení veřejných financí v mnoha zemích oživilo zájem o ‚tribut z kapitálu‘ – jednorázovou daň ze soukromého bohatství – jako o výjimečné opatření k obnovení udržitelnosti zadlužení.“

Řekněme to jasně: Tohle by se vztahovalo na veškerý soukromý majetek na planetě. A to by nevyrovnalo rozpočty, nýbrž by je to jen shodilo dolů na mírně zvládnutelnější úroveň tak, aby vládní půjčování a výdaje mohly pokračovat bez přerušení.

Tak kolik by ten „tribut z kapitálu“ od MMF mohl být? Autoři říkají: Daňová sazba potřebná ke sražení veřejného zadlužení na předkrizovou úroveň je odhadnutelná: snížení na míru zadlužení na úroveň konce roku 2007 by vyžadovalo … daňovou sazbu asi tak 10 procent na všechny domácnosti, které mají pozitivní čisté bohatství.

Fejetonista Forbez Bill Freza po přečtení všech 107 stran zuřil: Návrh MMF znamená, že všem domácnostem s pozitivním čistým bohatstvím – každému s úsporami na stáří nebo s podílem na domě – by jeho aktiva vyplundrovali … A to by pouze „obnovilo udržitelnost dluhů“, čímž by „rozmařile rozhazovačným vládám umožnilo, aby dále čepovaly prachy z trhu dluhopisů až do příchodu další krize.

MMF v této své zprávě přiznává, že předchozí pokusy o zavedení daní z bohatství z větší části selhaly, protože bohatství se mohlo přemisťovat, MMF však doufá, že se pomocí vzájemné kooperace vlád uzavřou všechny únikové skuliny: Daně z bohatství v principu … nabízí významný potenciál k výnosům za relativně nízké náklady uplatnění. Jak si vedly v minulosti, zdaleka sice není povzbuzující, to se ale může změnit, jelikož … přistoupí-li se k mezinárodní spolupráci …, tak to omezí příležitosti k únikům … Takovéto systémy musí vyřešit fundamentální aspekty … a najít lepší způsoby k uvědomění si, jaký vzájemný prospěch přinese užší spolupráce na daňových záležitostech.

Proto se také nazývá „Mezinárodní měnový fond.“

Tento nový spis je nadepsaný „Krize finanční a veřejného zadlužení: Určitá získaná i ta zapomenutá poučení“, jehož autory jsou proslulí Harvardští profesoři Carmen Reinhart a Kenneth Rogoff. Jeho záměrem je zjevně podpořit tu předchozí interní analýzu, ten však není dostupný bez poplatku.

Podle článku v Telegraph tento nový spis obhajuje tezi, že Západní vlády se prostě nemohou jen protloukat přes pouhé zbídačování, inflaci a jen umírněné zvyšování daní. To by bylo „přehnaně optimistické“, a kdyby se to uplatnilo, způsobilo by to další škody. Více:

Jasným důsledkem spisu MMF je, že Německo a jádro věřitelů by udělali lépe, kdyby radši skousli tu hořkou pilulku okamžitých ohromných odpisů dluhů, než aby si kupovali čas plíživým podílením se o dluhy.

Spis říká, že dluhové břemeno Západu je teď tak vysoké, že bohaté státy budou potřebovat určitou vzpruhu v krácení dluhů, vyšší inflaci a ve finančních represích – definovaných jako „zastřené zdanění střadatelů“ – tak, jak se toho využívalo v nesčetných záchranách MMF na nově se vynořujících trzích.

„Rozsah problému s celkovým zadlužením, s nímž se dnes potýkají rozvinuté ekonomiky, snad už ani nejde přecenit. Současný dluh centrálních vlád v pokročilých ekonomikách se blíží nejvyšší míře za dvě století,“ říkají.

Z různých důvodů je jasné, že MMF chce protlačovat nasazení globální daně, ale proč chce přijmout takhle kontroverzní návrh zrovna teď, jasné není.

Možná, že tento návrh je jednoduše jen v souladu s dalšími daňovými politikami, které se teď realizují. Ten nejprominentnější pochází od US vlády, která má v úmyslu zdanit v zahraničí žijící občany přes jejich bankovní spojení. K rozběhu této politiky dochází letos, vybuchuje jim to ale hodně do tváře.

Mohlo by tomu být tak, že tento daňový návrh MMF je způsobem jako dále realizovat globalistické daňové strategie, které by fungovaly v souběhu se snahami US.

Existují i další důvody, proč by se MMF měl vynořit s těmito návrhy zrovna teď, když to má možná co dělat se zvýšením jejich profilu, či s připomínkou mezinárodní komunitě, že činitelé MMF stojí už připraveni MMF rekonfigurovat na celosvětovou centrální banku poslední záchrany.

Mnohé mezinárodní plány prýštící z hlavních světových transkontinentálních orgánů – MMF, Světová banka, WTO – se obvykle vyjasňují až časem. Snad tomu tak bude i s tímto.

Prozatím to vypadá, jako by se MMF dal se zvýšeným důrazem do úsilí o vytvoření celosvětové desetiprocentní daně – i když neexistují žádné důkazy, že taková daň by vyřešil ty problémy, s nimiž se má údajně potýkat.

Samozřejmě si možná MMF opravdu myslí, že by tento druh daně mohl zachránit skomírající finance Západu a světa. To by však bylo určitě naivní stanovisko. Daně nikdy opravdu nesnížily deficity. Ty pouze přidávají další podnět k utrácení.

Z dlouhodobého hlediska nám to připadá, jako by úpadek a zhroucení Západu bylo něco jako předem připravený závěr. Možná, že vrcholné elity pracovaly na destabilizaci financí Západu už desítky, možná stovky let a po očku se dívaly po zavedení důkladně internacionalizovaného ekonomického systému.

Podíváme-li se na to z tohoto hlediska, pak MMF pouze nabízí alternativní dialektiku, jiný druh řešení, jen aby vytvořil falešný dialog.

Závěr:

Nebylo by to poprvé.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček, zdroj: http://www.thedailybell.com

Kam dál:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

BIS nasadí k monitorování globálních bankovních transakcí AI, prý kvůli „praní peněz“

Spolu s tím, jak MMF momentálně rozbíhá zavádění svého nového systému globální CBDC (digitální měny centrální banky) zvané UMU (též známé jako Unicoin),...

Proč chce Euro-parlament Maďarsku zabránit v předsednictví Rady EU

Evropský parlament se ve svém hlasování podvolil tlaku z Washingtonu, píše sloupkař Magyar Nemzet László Szentesi Zöld. Náhledový obrázek: Euro-parlament...

Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu

Zatímco Německo je v recesi, tak Polsko je v růstu HDP daleko před zbytkem Evropy. Data OECD za první čtvrtletí 2023...

‚To migranti budou brzy těmi mocnými,‘ tvrdí významný německý deník vysvětlující, že Němci budou brzy menšinou, budí tím však pobouření

Die Zeit odkaz na tento článek na sociálních médiích smazal, kdy spousta uživatelů vyjádřila nad oněmi tvrzeními poboření, ač mnoho dalších tuto...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
47
0
Would love your thoughts, please comment.x