Jak dnes dojde na krisi, je hned oheň na střeše – vláda zasedá, odbory křičí, sirény houkají, kostely rozzvučí zvony a i atheisté v koutku duše doufají, že snad přeci jen…
Takový pohled na krisi je naprosto chybný!
Brát krisi jako jev veskrze negativní je hloupost! Ano, jistě, krátkodobě přináší negativa – firmy krachují, lidé přichází o práci… Z hlediska dlouhodobého se však jedná o proces velmi positivní! Právě v době krise se totiž ukáže, která firma je skutečně funkční a která se jen veze na vlně konjunktury. Je to krise, která motivuje k vyšším výkonům, k úsporám, k inovacím – prostě k efektivitě.
Krise je očistný proces.
To platilo a fungovalo celá staletí – do doby, než se socialisté rozhodli, že je třeba krátkodobá negativa napravit.
Ve jménu zachování pracovních míst začali v době krisí dotovat nekonkurenceschopné firmy – nu a samozřejmě z čeho jiného, než z daní těch schopnějších. Výsledek? Neschopní přežívají, schopní méně prosperují, motivace k efektivitě se snižuje. Navíc jde o přerozdělování, čili o zdroj korupce.
Dotovat slabé firmy je horší než zločin – je to chyba!
Nyní u nás nastupuje další podobný nápad – tzv. kurzarbeit. Stát bude dotovat pracovní místa ve firmách s ekonomickými potížemi – až půl roku bude plně hradit platy do výšky až 31000 Kč měsíčně. Zaměstnanec bude pracovat nejvíce tři dny v týdnu, zbylé se bude rekvalifikovat.
Jde samozřejmě o další nesmysl!
– Dotovaná pracovní místa budou (na čas) zachována pouze uměle. Tito zaměstnanci, místo aby byli motivováni najít si jinou, perspektivní práci, či k založení živnosti, jsou drženi na nepotřebném místě. Kurzarbeit se tak jen přidává k dlouhé řadě dalších demotivujících instrumentů sociálního státu.
– Kdo a jak bude vybírat, která firma dotaci dostane? Proč mají firmy, jež se k dotaci dostanou, získají nefér výhodu nad těmi, které přijdou pozdě či dotaci vůbec nepotřebují?
Ne, toto není řešení, toto je jen cesta k dalšímu pokřivení trhu. Toho trhu, na který – když vlivem těchto deformací nefunguje jak by měl – je jejich pachateli házena odpovědnost.
Skutečným řešením je vytvoření lepších podmínek pro podnikání. Nižší daně, jednodušší byrokracie, méně nesmyslných omezení, méně přerozdělování…
Méně státu!
Vyšlo na blogu Yamato-san, zveřejněno s laskavým svolením autora.
Originální článek naleznete zde:
Miroslav Hylš: Positiva krisí zabíjená státem