Pátek, 24 března, 2023
Home EKONOMIKA Největší ruská ropná společnost pro nové smlouvy pohřbívá dolar

Největší ruská ropná společnost pro nové smlouvy pohřbívá dolar

Ruská největší ropná společnost Rosněft stanovila jako výchozí měnu pro všechny své nové exporty ropy a rafinérských produktů euro, jelikož se tak tento státem kontrolovaný gigant pokouší přesunout tolik prodejů, kolik jen jde z amerických dolarů na eura, aby se tak vyhnul dalším americkým sankcím proti sobě.

Od září se Rosněft snaží zavádět euro jako výchozí platidlo za svoji ropu a za své produkty, ohlásila ve čtvrtek Reuters s odvoláním na dokumenty publikované touto ruskou firmou.

„Rosněft nedávno přestavil všechny nové kontrakty na exportní dodávky na eura,“ řekl Reuters obchodník společnosti, která od Rosněftu pravidelně nakupuje, k čemuž dodal, že nakupující už byli o této změně informováni.

Největší ropný vývozce z Ruska Rosněft prodává podle odhadů Reuters kolem 2,4 milionů barelů ropy denně.

V posledním tendru na spotové prodeje na 100 000 tun uralské bledn vypravované z přístavu Primorsk na konci října určil Rosněft, že výchozí měnou plateb by měla být eura, uvádí dokument o tendru citovaný Reuters.

Spojené státy nevylučují, že na Rosněft uvalí sankce kvůli jeho zapojení do obchodování s ropou z Venezuely. Rosněft tuto ropu z Latinské Ameriky přeprodává kupujícím v Číně a v Indii a tím pomáhá kupujícím, kteří se bojí přímo obchodovat s Venezuelou a její státní ropnou firmou PDVSA kvůli americkým sankcím na Caracas, a přitom Venezuele pomáhají pokračovat v prodejích své ropy i přes přísné americké sankce. V srpnu řekl Rosněft zákazníkům, že ropné produkty v prodejních tendrech se budou oceňovat v eurech a ne v dolarech, řekl Reuters zdroje od obchodníků.

Na tento krok Rosněftu obchodníci a analytici pohlíží jako na zajištění pro budoucnost proti potenciálním americkým sankcím na Rusko a jeho ropný průmysl.

by Tyler Durden

Fri, 10/04/2019 – 05:00

Authored by Tsvetana Paraskova via OilPrice.com,

Zdroj: https://www.zerohedge.com/energy/russias-largest-oil-company-ditches-dollar-new-oil-deals

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Sankce na Rusko znamenají, že je zaštítěné proti Západní bankovní krizi, chechtá se Putin

Západní sankce uvalené na Moskvu za válku na Ukrajině izolovaly ruský finanční systém od potenciálních dopadů možné bankovní krize, tvrdí Kreml.

Americká bankovní krize se rozlévá do Evropy

V pondělí se propadly akcie evropských bank, když se po zhroucení Silicon Valley Bank zhroutily i evropské dluhopisy, což by mohlo centrální banky...

USA zavírají oči nad rozpadem dominance petrodolaru kvůli sankcím na Rusko

Pamatujete, jak (tehdejší prezidentka americké centrální banky Fed a současná ministryně financí) Janet Yellen roku 2017 hrdě vyhlašovala, že „během našich životů“...

Most Popular

Zatčení Trumpa by bylo politikařením, aby ho nešlo volit, řekl mexický prezident

Bývalý prezident USA našel spojence v Andrési Manuelu López Obradorovi, který v úterý reportérům řekl, že by to mělo být na lidech, kdo v příštích...

Proč hypersonické zbraně mění vše

Pokud jde o všechny vojenské záležitosti, řídím se podle hrstky analytiků, mezi nimiž se jako můj asi favorit vynořil chorvatský (penzionovaný) admirál...

Čína s Ruskem zahajují nahrazení dolaru

Rusko podporuje čínský plán na využívání yuanu v mezinárodním obchodu, což by mohlo znamenat ohrožení postavení dolaru jako dominantní světové rezervní měny.

Do Německa se týdne propašuje 1 500 migrantů a zhoršuje se to, varuje vrcholný šéf policejních odborů

Andreas Roßkopf očekává, že s příchodem teplejšího počasí ta čísla značně narostou. Do Německa každý týden pašeráci lidí propašují přes...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x