Pondělí, 27 března, 2023
Home POLITIKA Evropská Unie Německá vládní koalice se hroutí, vláda Merkelové po rezignaci šéfové SPD na...

Německá vládní koalice se hroutí, vláda Merkelové po rezignaci šéfové SPD na pokraji kolapsu

Nejdříve přišlo šokující prohlášení Merkelové z minulého týdne, že ona do „důchodu“ nepůjde, a to ani po tom propadu CDU z minulého týdne ve volbách do Europarlamentu, což byl pro tuto stranu zatím nejhorší kdy dosažený výsledek, který CDU/CSU stál post nejsilnější jednotlivé strany v hlavním legislativním orgánu tohoto bloku – a v důsledku toho kancléřka stáhla svoji podporu své původně podle vlastního výběru určené nástupkyni Annegret Kramp-Karrenbauer (a místo jí také neuvolní), jenže teď je i její vláda samotná uvržena do chaosu, když vůdkyně menšího koaličního partnera kancléřky Angely Merkelové, tj. strany SPD, v neděli rezignovala z vrcholných pozic ve své straně, čímž vzniká možnost, že by německá v potížích se zmítající vláda mohla zkolabovat.

Andrea Nahle, která vede – nebo spíš vedla – centro-levicovou Sociálně demokratickou stranu (SPD), se dostala pod těžký tlak voličů za to, že minulý týden kvůli pokračující revoltě proti stranám establishmentu stranu dovedla k jejímu nejhoršímu výsledku v eurovolbách.

Andrea Nahles vedla centro-levicovou Sociálně demokratickou stranu (SPD)

Před třemi zářiovými klíčovými volbami v jednotlivých spolkových zemích východního Německa SPD původně plánovala na podzim znovu přezkoumat své partnerství v alianci s centro-pravicovou CDU-CSU Merkelové. Ale před plánovaným hlasováním v úterý Nahles řekla, že se vzdá jak svého místa šéfové strany, tak i vedoucí své parlamentní skupiny, hlásí AFP.

„Diskuse v parlamentní skupině i široké ohlasy ze stranických řad mi ukázaly, že podpora nezbytná k plnění mých funkcí už vlastně neexistuje,“ řekla Nahles, aby tím značně šokovala Merkelovou, jelikož teď už vládní koalice existuje jen teoreticky.

Tato 48-letá politička řekla, že doufá, že její rezignace „otevře možnost, aby se její nástupnictví řádně vyřešilo.“

Merkelová – jejíž míra schvalování se od doby, kdy do Německa svou katastrofální politikou „Otevřených dveří“ přijala přes milion syrských uprchlíků, ale v neděli řekla, že německou vládu nějaké vznikající potíže nevyvedou z kurzu a ta bude ve své práci, aby protlačila svůj kurz, pokračovat dál.

„To, co chci za vládu říci, je, že budeme i nadále se vší vážností a s velkou odpovědností ve své práci pokračovat,“ řekla.

Možná ale ne: šéf ekonomického fóra SPD Harald Christ v rozhovoru s Bildem řekl, že rozhodnutí Nahle by mohlo na budoucnost této koalice vrhnout vážné pochybnosti.

„Všem těm, kteří se dnes radují, chci říct, že pro německou politiku je to ohromná ztráta. Nahles tlačila na existenci GroKo (německá zkratka pro velkou koalici) – a její stabilita je teď nejistá,“ řekl.

K těm, co se z toho hodně radují, patří všechny ty strany, co jsou nově na vzestupu jako Zelení a AfD, která rozervala německý systém centristických stran na cucky, což vedlo k bezprecedentnímu odklonu extrémní levice i pravice (i když jeden precedens by tu byl).

Proto také těžké váhy CDU, které plny úzkosti sledovaly, jak se SPD propadá do zmatku, naléhaly na svého centro-levicového partnera, aby neohrožoval koalici: „Mandát voličů platí na čtyři roky a politické strany musí zajistit stabilitu i v obtížných časech,“ řekl Bildu místopředseda CDU v Bundestagu Hans-Peter Friedrich, v čemž se jasně odráželo předjímání kolapsu vlády.

„Z předčasného konce GroKo bude mít prospěch jen politická okrajová periferie.“

Samozřejmě, že samotná CDU Merkelová má potíže s udržením svých voličů, když se teď v evropských volbách propadla do rekordních hlubin.

Hned to výbuchu té bombové zprávy o Hahles, CDU v neděli prohlásila, že obě jak Kram-Karrenbauer, tak Merkel brzy promluví k tisku. Ovšem krajně pravicová AfD si už spočítala své slípky a prohlásila, že vláda se ve skutečnosti už rozpadá.

„Nejenže se rozsypává SPD, ale i celá GroKo pochoduje někam mimo politické jeviště, jen jako mrtvola ještě nevypadá,“ napsala spolu-vůdkyně parlamentní skupiny AfD Alice Weidel na Twitteru. Podle AFP i jedny z největších německých novin dospěly k podobnému závěru.

Bild uvedl, že „Sociální demokracie je na pokraji vykrvácení k smrti. A GroKo také.“ A deník Seuddeutsche předpověděl, že „koalice končí,“ k čemuž dodal, „Sociální demokraté právě vykopali ženu, která s ohromným úsilím držela tuto alianci pohromadě. A teď to vypadá, že když tak budou pokračovat, tak tím rozervou i sami sebe.“

Vypadá to tak, že alternativou k tomu je počátek konce Evropy, jak ji známe, a Brusel bude dělat vše, co je v jeho moci, i více, aby zabránil uklouznutí moci zpět k lidu.

by Tyler Durden

Sun, 06/02/2019 – 20:25

Článek, který podobný vývoj předvídal: AfD je teď nejsilnější stranou ve Východním Německu – její vítězství v zemských volbách asi Merkelovou přinutí k předčasné rezignaci

Jak si chtěla CDU trvalou udržitelnost své moci zajistit: Německá vláda nasadí nad populistickou stranou AfD dohled

Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2019-06-02/coalition-has-come-end-merkels-government-verge-collapse-after-spd-chief-resigns

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Populismus roste: Strana holandských sedláků ohromně zvítězila, ač deset další stran mělo větší rozpočet

Holandská populistická strana odporu Selské občanské hnutí (BBB) minulý týden dominovala v provinčních volbách do té míry, že se stala nejsilnější stranou v zemi,...

Zatčení Trumpa by bylo politikařením, aby ho nešlo volit, řekl mexický prezident

Bývalý prezident USA našel spojence v Andrési Manuelu López Obradorovi, který v úterý reportérům řekl, že by to mělo být na lidech, kdo v příštích...

Evropské jaro? Zatímco Francie hoří, Německo se chystá na velké stávky

S tím, jak se „zima naštvanosti“ zachvacující celou Evropu už eskaluje do „jara naštvanosti“, tak se stávky a protesty z Francie, Řecka a dalších...

Most Popular

Trable amerických bank znamenají konec systému rezervní měny dolaru

Tato bankovní krize není problémem kvality úvěrů, nýbrž vyvěrá z financování amerického neustále nafukovaného zahraničního dluhu, který už nejde financovat.

Populismus roste: Strana holandských sedláků ohromně zvítězila, ač deset další stran mělo větší rozpočet

Holandská populistická strana odporu Selské občanské hnutí (BBB) minulý týden dominovala v provinčních volbách do té míry, že se stala nejsilnější stranou v zemi,...

G7 versus BRICS – jsou naplno ve střetu

Náhledový obrázek: Vůdci G7 na zasedání 28. června 2022 ve Schloss Elmau v německém Krünu. (White House/Adam Schultz) Ekonom,...

Zelená diktatura? Holandští politici se zodpovídají EU, ne voličům

Citát z Breitbart: I přes drtivé odmítnutí zemědělské politiky EU v nedávných volbách nevidí EU žádný důvod, proč by měla Holandsku...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x