Vrcholný evropský soud tento týden vydal výnos, že policie může Facebooku nařídit odstranit obsah ilegální v Evropě ze své platformy celosvětově.
Reuters hlásí, že v Lucembursku sídlící Evropský soudní dvůr Evropské unie (CJEU) vydal nedávno průlomový výnos, v němž uvádí, že policie může Facebooku nařídit, aby odstranil obsah ilegální v EU ze své platformy celosvětově. Tento rozsudek přichází týden poté, co ten samý soud vydal výnos, že Google nemusí uplatnit „právo na zapomenutí“ podle evropského zákona globálně, za což si vysloužil chválu zastánců svobody slova.
Soud v prohlášení uvedl: „Zákon EU nevylučuje, že poskytovatel hostící obsah jako Facebook může dostat příkaz odstraňovat identické a za určitých okolností ekvivalentní komentáře předtím prohlášené za ilegální. Právo EU navíc nevylučuje, že takové odvozené rozhodnutí nemůže mít celosvětový účinek v rámci odpovídajícího mezinárodního práva.“
Facebook uvedl, že není rolí firem sociálních médií, aby určovaly, jaký obsah vystavený na jejich platformě může být v určitých zemích ilegální. Tato firma v prohlášení uvedla:
To podvrací dlouhodobě zavedený princip, že jedna země nemá pravomoc uvalit své právo o projevu na zemi jinou. Rovněž to otvírá dveře pro uvalení povinnosti na internetové společnosti, aby proaktivně monitorovaly obsah a pak interpetovaly, zda to není ‚ekvivalent‘ k obsahu, který byl shledán jako ilegální.
Aby dostal toto právo, tak by musely národní soudy velice jasně definovat, co v praxi znamená ‚identické‘ a co ‚ekvivalentní‘. Doufáme, že soudy zaujmout úměrný a přiměřený přístup, aby zabránily odrazujícímu účinku na svobodu slova.
Britská skupina obhájců práv Článek 19 podpořila prohlášení Facebooku tvrzením, že takový výnos může vést k tomu, aby sociální média své platformy automaticky filtrovaly za účelem mazání obsahu. Výkonný ředitel Článku 19 Thomas Hughes v prohlášení řekl: „To by mohlo stanovit nebezpečný precedens, že soudy v jedné zemi mohou kontrolovat, co mohou vidět uživatelé v jiné zemi. To by mohlo otevřít možnost zneužívání, zvláště ze strany režimů s nízkou úctou k lidským právům.
Soud objasnil, že tento výnos se omezuje jen na soudní příkazy a nevztahuje se na širší stížnosti uživatelů tvrdících, že nějaký obsah je ilegální.
JOHN THYS/AFP/Getty Images
3 Oct 2019