Vytvoření databáze Truthy výzkumníky na Indiana University vyvolalo ostrou kritiku od obhájců svobody projevu a další obavy z vládní cenzury politického projevu.
Podle abstraktu k udělení grantu doprovázejícího financování poskytované Národní vědeckou nadací (NSF) je projekt Truthy zaměřen na určení toho, „proč určité ideje vyvolají explozivní nákazu, zatímco jiné jsou rychle zapomínány.“ Aby se tato otázka zodpověděla a i některé jiné, bude z toho vzniklá databáze aktivně „sbírat a analyzovat ohromné proudy veřejných dat z mikro-bloggingu.“
Jakmile bude tato databáze na světě a v chodu, tak kdokoliv bude moci využít jejích „služeb“ k monitorování „trendů, propukajících a podezřelých memů.“ Někteří z těchto výzkumníků naznačovali, že takto bude veřejnost moci odhalovat využívání „temných mašinérií“ ve volebních kampaních, které podstrkují uživatelům sociálních médií závadné informace, aby je politicky manipulovaly.
Jako závěrečnou poznámku abstrakt uzavírá, že tento open-source projekt by „mohl zmírnit rozptylování falešnými a zavádějícími myšlenkami, zachycovat nenávistnou mluvu a podvratnou propagandu a pomáhat s uchováním otevřené debaty.“
To poslední prohlášení vyprovokovalo širokou kritiku jako znepokojivé a dokonce i Orwellovské. Pravicové mediální kanály jako Fox News a Washington Time útočily na zmínky o „nenávistné mluvě,“ na což se specializovaly, aniž by zdůrazňovaly i zmínky o „podvratné propagandě“, což je termín obvykle rezervovaný pro zneužití levicové kritiky americké vlády a společnosti.
Ač se vůdci této vládou financované operace pokoušeli odrážet útoky vysvětlováním, že tato databáze je konstruovaná pouze ke studiu šíření informací na sítích sociálních médií, nelze v tom přeslechnout represivní podtón tohoto projektu.
Filippo Menczer, hlavní výzkumník tohoto projektu a profesor na Indiana University reagoval na tato podezření vydáním prohlášení přes Výzkumné centrum komplexních sítí a systémů vysvětlujícím, že Truthy není „politický dozor, vládní průzkum sociálních médií,“ nebo „pokus o potlačení svobody projevu.“ Prohlašuje, že Truthy není schopen určit, zda určitá hromádka dat představuje „dezinformaci“ a opakuje tvrzení, že „cílem“ je pouze studovat „vzory šíření informací.“
Uvnitř toho samého prohlášení se však u Menczera odráží i ta závěrečná poznámka abstraktu, když konstatuje, že „důležitým cílem projektu Truthy je lepší pochopení toho, jak lze sociálních médií zneužívat.“ To vypadá, že odporuje tvrzení, že tato databáze je zaměřená pouze na to, jak se informace šíří, a ne na jejich obsah.
Výsledky tohoto projektu už byly široce publikovány v peer-review žurnálech a prezentovány na několik konferencích po celém světě. Jedna z těchto studií ukazuje, jak výzkumníci včetně Menczera pro dobu 15 měsíců studovali růst hnutí Okupace Wall Streetu. Dělalo se to přes identifikaci obsahu spojeného s touto Okupací na Twitteru a přes vytváření datových sad, které „obsahovaly přibližně 1,82 milionu tweetů vytvořených 447 241 různými účty.“
Výzkumníci si navíc náhodně vybrali 25 000 z těchto uživatelů a monitorovali jejich chování, aby studovali, jak se tito uživatelé mohli v průběhu času měnit. K tomuto úsilí patřila i kompilace hashtagů těmito uživateli používaných, jejich zapojení do cizích sociálních hnutí a rozsah, v jakém tito uživatelé interagovali jeden s druhým.
Jinými slovy, zatímco tvůrci Truthy prezentovali svou službu jako prostředek pro veřejnost k odhalení zvolených činitelů, kteří podstrkují do mediálních kanálů zavádějící informace za účelem volební propagandy, tak jedním z primárních určení je ke sledování a vedení záznamů o lidech, kteří se zapojují do politických diskusí US úřady považovaných za „podvratné“. Předchozí zpráva už i ukázala, že místní policejní útvary se pustily do podobného koordinovaného úsilí při špehování protestujících z Okupace po stejné 15 měsíční období.
Odhalení Edwarda Snowdena a WikiLeaks ukázala rozsah domácího špehování vlastních občanů národními vládami a erozi ústavních práv na soukromí a svobodu projevu. I přes Menczerovo tvrzení, že tento systém nebyl „konstruován“ jako vládní dohledový program, tak není žádná jistota, že tohoto projektu se k tomuto účelu nepoužívá.
Těch 25 000 uživatelů Twitteru, které vývojáři tohoto programu studovali a sledovali, určitě nedalo svolení, aby jejich chování a tweety byly zaznamenávány a studovány. Truthy umožní komukoliv, včetně federálních činitelů, aby podobně sledovali a slídili kolem akčních skupin a jednotlivců považovaných za „šiřitele“ idejí onálepkovaných jako „zavádějící.“ Skutečnost, že vláda Spojených států už na tento projekt přispěla více než $900 000 pouze takovéto obavy přiživuje.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: globalresearch.ca
Čtěte také:
- Politik se bojí, aby Facebook nezačal manipulovat politické smýšlení uživatelů
- Chcete být anonymní? Nejvíc hrozí od státu a ten o Vás ví všechno
- CMT: Porotce Peter Gonda
- Demagog.CZ – dílo demagogie a vymývání mozků