„Sociální síť Facebook využila bezmála 700 tisíc uživatelů k rozsáhlému psychologickému experimentu, aniž by o tom někdo z nich věděl a dal k tomu souhlas. Aby Facebook zjistil, jak vybraní uživatelé reagují na pozitivní a negativní informace na sociálních sítích, filtroval totiž obsah tzv. newsfeedu. Některým lidem tak zobrazoval více pozitivních, jiným naopak více negativních příspěvků,” píše zpravodajský server ihned.
Tato aktivita Facebooku rozhořčila britského labouristického poslance Jima Sheridana, který požaduje prošetření celého případu. Žádá, aby legislativa podobné věci upravovala. Co mě ale zaskočilo nejvíc, je Sheridanova obava z toho, k čemu se Facebook odhodlá příště. „Facebook manipuluje emoce lidí. Bojím se, aby nezačal manipulovat i jejich politické smýšlení,“ uvedl Sheridan.
Dělá si snad srandu? To říká politik a ještě k tomu labourista? Politici manipulují politické smýšlení lidí prostřednictvím veřejných škol a veřejnoprávních médií, nad nimiž, ať nám kdo chce, co chce tvrdí o jejich nezávislosti, mají kontrolu. Politici stojí za jednostrannými marketingovými kampaněmi, které mají zmanipulovat občany, aby hlasovali v referendu přesně podle přání politických elit. Politici k této manipulaci využívají veřejných peněz. Ve chvíli, kdy se objeví nepatrný náznak, že nástroj k podobné manipulaci má i soukromá společnost, která by vše financovala z vlastních zdrojů, vyskakuje politik jako čertík z krabičky a volá po zákazech. Neskutečné.
Originální článek naleznete zde:
Politik se bojí, aby Facebook nezačal manipulovat politické smýšlení uživatelů