Polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki odsoudil Netflix za nesprávnosti v premiéře dokumentu o II. světové válce, ohlásila v pondělí polská národní tisková agentura.
Mateusz poslal dopis generálnímu řediteli Netflix Reed Hastingsovi, v němž film „Ďábel ve vedlejších dveřích“ obviňuje z „mlžení historických faktů,“ např. když předváděli mapy, které „falešně umisťovaly několik německých nacistických koncentračních táborů do moderních polských hranic,“ uvádí Polská tisková agentura:
Premiér řekl, že dokument o Janu Demjanjukovi, sadistickém bachaři z nacistického tábora smrti Treblinka také zamlčoval, že tyto tábory zřídili a provozovali Němci.
Premiér v dopisu píše: „Nejenže tato mapa je zfalšovaná, ale také podstrkuje divákům, aby uvěřili, že to bylo Polsko, které odpovídalo za zřízení a vedení těchto táborů a za páchání zločinů v nich.“
Pokračoval: „Jelikož má země v té době ani jako nezávislý stát neexistovala a na těchto místech byly zavražděny miliony Poláků, tak tato část Ďábla ve vedlejších dveřích není nic než přepisování historie. Věřím, že tato hrozná chyba byla spáchána neúmyslně… a doufám, že to budete moci co nejdříve napravit.“
Encyklopedie Holocaustu vedená Muzeem memoriálu Holocaustu Spojených států o tomto „centru vyhlazování“ uvádí údaje.
Vedení Operace Reinhard (rovněž známá jako Akce Reinhard) si vybralo umístění vyhlazovacího centra Treblinka, protože šlo o řídce osídlenou oblast u vesnic Treblinka a Malkinia. Malkinia ležela na hlavní železnici Varšava – Bialystok asi 50 mil severovýchodně od Varšavy v Generalgouvernement (část Německem okupovaného Polska nepřipojeného přímo k Německu, nepřidaného k německému východnímu Prusku ani nezačleněného do Německem okupovaného Sovětského svazu).
V listopadu 1941 pod záštitou vedení SS a policie varšavského okresu v generálním governmentu, zřídily SS a policejní orgány tábor nucených prací pro Židy, známý jako Treblinka, později zvaný Treblinka I. Tábor rovněž sloužil SS a policejním orgánům jako tzv. Tábor převýchovy prací pro nežidovské Poláky, které Němci vnímali jako narušitele pracovní kázně. Jak polští, tak židovští vězni, kteří byli vězněni v jiných částech tohoto pracovního tábora, byli nasazováni na nucené práce. Většina nuceně nasazených pracovala v blízkém štěrkovém lomu.
„Odhaduje se, že tam bylo zavražděno skoro 900 000 Evropanů židovského původu,“ hlásila Polská tisková agentura. „Většina z nich, asi 760 000, byli polští občané.“
Getty Images
11 Nov 2019