Kibicové mentální proměny „všude“ na kopcích i v údolích vesmíru expertních komentátorů, kabelových zpráv, blogosféry i v těch ubohých pozůstatcích redakcí papírových novin skáčou nahoru a dolů nadšením nad nízkými cenami benzínu. Proložte to obrázkem pohádky o nadcházející energetické nezávislosti US, přimíchejte trochu příchodu zimy na břidlicová ropná pole v Severní Dakotě, přidejte navrch třešničku polárního vortexu ze začátku listopadu a máte tu dost dobrý recept na rozbité naděje.
Ty hroutící se ceny ropy jsou symptomem navršení strašlivé nestability ve světě. Po letech stagnace, sebeuspokojení a oficiálního předstírání se ten vzájemně provázaný matrix systémů, na nichž jsme při provozu techno-industriální společnosti závislí, zmítá a trhá na kousky. Američtí činitelé buď nechápou, na co se dívají, anebo nechtějí vědět, co to vidí. Napětí mezi energií, penězi a ekonomikou vstoupilo do nové fáze destruktivního rozuzlení.
Globální ekonomika uvízla v jakémsi ekvivalentu finanční Eboly: v deflaci, která je uznáním toho, že dluhy nelze splatit, závazky nelze splnit a kontrakty nebudou dodrženy. Úvěry se vypaří a v důsledku všech těchto věcí reálné podnikání prudce upadne. Kdo bude chtít poslat nákladní loď s hliníkovou rudou do Guangzhou, když nikdo neukáže na dok s certifikovaným šekem, kterým se za to zaplatí? Finanční Ebola znamená, že pojivová tkáň obchodu se začne rozpadat a velice brzy z toho začne z národních ekonomik mokvat krev.
Jedním ze způsobů, který se to projevuje, jsou prudké vzestupy a pády vzájemných hodnot měn. Japonský yen a euro klesají, dolar roste. Děje se to pár měsíců, což je ve světě peněz rychle. Pobláznění US roztleskávači si myslí, že růst dolaru je něco na způsob růstu skóre fotbalového týmu národní ligy někdy v neděli. „Jsme jedničky!“ Tak to ale prostě není. Globální ekonomika není pitomá fotbalová soutěž.
Když se hodnoty měn mění rychle, jako se to děje od uplynulého léta, tak se velké banky dostanou do velkých potíží. Proud jejich výnosů se vrhá do úrokových spekulací zvaných „carry trade“, při nichž se hromady peněz půjčují v jedné měně, aby se jich použilo do finančních sázek do jiných měn. Když se hodnoty měn radikálně mění, tak tyhle carry trade vybuchnou. To samé se stane i s těmi tzv. „deriváty“, jako jsou sázky na rozdíly v úrokových mírách. Když jsou sumy do toho zapojených peněz groteskně obrovské, tak do toho zapojené strany objeví, že nikdy nebudou schopny splatit tolik, co v těch sázkách ztratily. Všechno to bylo jen předstírání. Ve skutečnosti šance, že by to mohlo vyjít špatně, nikdy do jejich kalkulací nevstoupila. Čistým výsledkem takovéto šílené neodpovědnosti je to, že banky se octnou v pozici, kdy téměř při žádné transakci nebudou schopny důvěřovat ani jedna druhé.
Poznámka: Ty groteskní částky v derivátech podle některých odhadů mohou obnášet i 20 HDP celé planety. Česky viz třeba: Nadchází derivátová panika, která zničí globální finanční trhy
Jakmile k tomu dojde, tak tok úvěrů čili „likvidita“ vyschne a máte tu věrohodnou finanční krizi. Nikdo nebude moci platit nikomu dalšímu. Nikdo nebude nikomu důvěřovat. Majetky se vypaří. Sloni začnou kolem sebe v zoufalství dupat a pak vytrčí hnáty a chcípnou, přičemž bude spousta „malých lidiček“ rozdrcena v prachu pod nimi.
Ty radostné tance kolem nízkých cen u benzínových pump, jak je líčí na Fox News, v kombinaci se strašlivou nestabilitou na měnových trzích prorazí průlom pro vpád zkázy do „zázraku“ břidlicového ropy. Tento průmysl závisel na „fetu“ vysokých výnosů při financování jejich neustále se opakujících operací vrtání a frakování – které jsou nutností, protože břidlicové ropné studně se extrémně rychle vyčerpají. Ta produkce břidlicového plynu celkově nebyla nic moc ziskovým podnikem už od chvíle, kdy se v roce 2006 tolika rozmohla. Urvat z toho nějaký zisk začne být při $80 ještě obtížnější pro ty, komu se nedařila ziskovost ani při $100. Spousta těch „investic“ do brakových dluhopisů se ukáže jako vyhozené peníze a „investorská komunita“ na další už přestane mít chuť. Takže to zůstane na vládě, aby se stala investorem poslední záchrany. Čekejte, že se to stane předmětem dalšího kola kvantitativního uvolňování (tisku nových peněz). Takže konečnou zastávkou po všech těch lumpárnách bude krize vládních dluhů 2015.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také:
- JP Morgan jako první oběť finanční války
- Zase další obrovský hřeb do rakve dolaru
- Saúdská politika srážení cen ropy jim vybuchne do tváře
- Je to oficiální: Čína sesadila Ameriku jako největší ekonomiku
- Hra s Eurem skončila – teď přichází krach – Nigel Farage