Čtvrtek, 2 února, 2023
Home POLITIKA Evropská Unie Prezidentství Joe Bidena by mohlo být hrozbou pro stabilitu Střední Evropy

Prezidentství Joe Bidena by mohlo být hrozbou pro stabilitu Střední Evropy

Nová americká administrativa by mohla Střední Evropě a Visegrádské skupině způsobit mnoho škod, píše publicista Ervin Nagy v deníku Magyar Hírlap.

Vůbec nepochybujme, že Joe Biden a jeho tým berou zcela nekriticky smysl postrádající šíření liberální demokracie a progresivních politik zcela vážně, a ti určitě nebudou tolerovat ideologické odlišnosti a nebudou respektovat specifickou kulturu žádného národa a nebudou cítit přízeň k suverénním vládám. Neměli bychom očekávat, že se nedočkáme jen politické debaty o tomto tématu, ale i skutečných pokusů naše země rozdělit a dojde ke zvláště závažným pokusům odcizit Poláky od zbytku Střední Evropy.

Bezpochyby existuje značné riziko rozdělení Střední Evropy kvůli našim rozdílným vztahům s Ruskem, životní situaci menšin žijících v zahraničí a nestabilitě ukrajinské politiky. A budoucí vedení Ameriky to, jak mají vlivné skupiny ukrajinské politiky už teď podezření, velice dobře ví. Bidenovo prezidentství by mohlo rozvrátit stabilitu Středoevropského regionu a zničit úspěchy, kterých zatím vláda Viktora Orbána dosáhla.

Musíme být na to připraveni.

Od konce I. světové války není identita prezidenta Spojených států a složení jeho vlády jen záležitostí vnitřních záležitostí této země. To, kdo tam třímá politickou a ekonomickou moc (která vyvěrá v první řadě a především ze Spojených států) mělo vždy dopad na okolní svět. Dopad někdy menší, někdy větší, a ten se lišil v čase i vlivu podle času i místa, ale vždy platilo, že „kompetence“ vůdců zvolených americkými občany daleko přesahovala životní prostor amerických občanů, který sami obývali.

Aliance Visegrádské čtyřky nebyla nikdy v posledních třiceti letech tak semknutá a silná, jako je dnes. Pro to nezbytně neexistují žádné ideologické důvody, nýbrž praktické důvody diktované zdravým rozumem. Národy žijící v této oblasti a jejich vůdčí politici si uvědomili, že bez ohledu na jejich politické vyznání, se potřebují semknout.

Další posílení spolupráce přivodilo fungování příznačné pro Evropskou unii a chování západoevropských politiků. Zacházení Bruselu se Středoevropany jako s podřadným regionem Evropy, kde je demokracie „nedovyvinutá“ dále posílilo vztahy mezi Českou republikou, Polskem, Maďarskem a Slovenskem, přičemž existuje šance, že se přidají i jiní.

V průběhu historie se velmoci (a impéria) vždy snažily Střední Evropu rozdělit a obvykle se jim to dařilo. Zářným příkladem je Trianonská dohoda, která zanechala historické jizvy nezahojené až do dnešních dnů. Takové historické rozdělování je příšerným zájmem příští americké administrativy, a oni přesně vědí, co by mohlo být klíčovými schizmaty k rozdělení středoevropských spojenců.

Polské vztahy s Ruskem a Ukrajinou jsou velice odlišné od těch maďarských. To je výchozí bod. Na hranicích Visegrádské čtyřky je nejslabší linií Ukrajina, kde politici amerických Demokratů vždy předváděli, jak umí destabilizovat zemi a pak ji odtrhnout co nejdál to jde od Ruska, jak je to jen možné.

Navíc nezapomínejme, že Bidenova rodina je obeznámená s ukrajinskou mocenskou strukturou, k níž patří síť obchodních vztahů v této zemi. Bidenova administrativa by mohla tuto zemi použít jako svůj druhý krok k dosažení politických cílů v tomto regionu.

Tudíž po rozbití polsko-maďarské osy, k níž by v určitých scénářích mohlo dojít, bude Maďarsko dohnáno k roztržkám o místní problémky se sousedními zeměmi. Trianon předvádí „vynikající“ vzor, jak takové roztržky podněcovat.

Po Ukrajině to bude Rumunsko následované Slovenskem, které budou vystaveny politickému vydírání atd.

Rozděl a panuj, bude zase strategií.

Náhledový obrázek: Zvolený prezident Joe Biden odchází po proslovu v královnině divadle v pondělí 28. prosince 2020, ve Wilmingtonu, Del. (AP Photo/Andrew Harnik)

January 02, 2021

editor:DÉNES ALBERT

author:ERVIN NAGY

via:MAGYAR HÍRLAP

Zdroj: https://rmx.news/article/article/joe-biden-s-presidency-could-threaten-the-stability-of-central-europe

1 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

‚Nejsme ve válce s nikým,‘ odmítá Maďarsko německé tvrzení, že Evropa je ve válce s Ruskem

Péter Szijjártó reaguje na nedávné prohlášení německé ministryně zahraničí, v němž tvrdila, že Evropa je ve válce s Ruskem. Náhledový obrázek:...

Farma-giganti mají v EU neúměrný vliv na veřejné zdravotnictví

Farma-giganti obchodující v Evropské unii mají „neúměrný“ vliv na záležitosti veřejného zdravotnictví tohoto bloku, tvrdí studie. Zpráva sestavená francouzskou neziskovkou...

Šéf CIA dal Zelenskému na tajné schůzce osobní zpravodajskou instruktáž

Washington Post ve čtvrtek večer odhalil explozivní zprávu, že ředitel CIA William Burns minulý týden provedl tajnou cestu do ukrajinské metropole, aby...

Most Popular

Volební kampaň gmail.com

Přemysl Janýr, Vídeň, únor 2023 18. ledna, několik dní před prezidentskými volbami, jsem z nepolitické skupiny přátel obdržel mail s protibabišovským...

Objektivnost musí pryč, mediální vůdci volají po skoncování s objektivní žurnalistikou

Předtím jsme už diskutovali o hnutí v žurnalistických školách za odstranění principů objektivnosti v žurnalistice. Novým svorníkem médií je agitační žurnalistika, i když průzkumy...

Cenový šok teprve začíná, německý průmysl platí za energie o 40% více než před energetickou krizí

V srpnu 2022 publikoval guru na repo-sazby Zoltan Pozsar fascinující graf předvádějící jako „2 biliony $ Německem produkované hodnoty závisí na 20 miliardách...

Ukrajinský náměstek ministra zahraničí žádá o Německé ponorky k napadání ruských lodí

Andrij Melnyk chce německé ponorky použít k „vykopání Ruské flotily z Černého moře“. Náhledový obrázek: Německá ponorka typu 212A v přístavu...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x