Neděle, 29 ledna, 2023
Home Nezařazené Pro-ruští rebelové sestřelili ukrajinský bojový letoun

Pro-ruští rebelové sestřelili ukrajinský bojový letoun

V neděli pro-ruští rebelové sestřelili ukrajinský bojový tryskáč, což předchází schůzce vrcholných diplomatů Kyjeva a Moskvy, kteří se mají sejít, aby vedli naléhavé rozhovory o uvolnění napětí kvůli bojům na východě této bývalé sovětské země.

Ukrajinské ozbrojené síly řekly, že bojový letoun MIG-29 byl sestřelen během plnění „úkolů při zneškodňování velké skupiny teroristů“ v regionu Luhansk. Pilotovi se podařilo katapultovat do bezpečí, řekl.

Pro-ruští rebelové na východní Ukrajině. Photograph: Sergei Grits/AP

Úřady hlavního města rebelů Doněcka uvedly, že dělostřelba během tlaku vládních sil při ofenzivě za vypuzení separatistů zabila během 24 hodin 10 civilistů.

Mezi tím Německo požadovalo, aby Moskva vysvětlila, čím se to chlubí vůdce tohoto obleženého města, které v poslední době získalo stovky bojovníků vycvičených v Rusku, aby posílili zde bující rebelii.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin a jejich francouzské a německé protějšky se mají sejít v Berlíně.

Klimkin tweetnul: „Letím do Berlína. Rozhovory nebudou snadné. Je důležité zastavit tok zbraní a žoldnéřů z Ruska.“

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou na eshop.reformy.cz

Francouzský president Francois Hollande poté, co se Kyjev chvástal, že zničil část malého vojenského konvoje z Ruska, apeloval na Ukrajinu, aby při svých vojenských operacích projevovala „zdrženlivost a dobrý úsudek“. Naznačoval také, že tyto rozhovory by mohly vydláždit cestu k setkání tváří v tvář mezi ruskou a ukrajinskou hlavou státu.

Rusko tato tvrzení o pronikání zavrhuje jako „fantazie“, odporuje ale i naléhání na odvetné údery, jelikož opětovně popírá neustálé domněnky Západu, že vyzbrojuje rebely.

Osud ruského konvoje s pomocí zaparkovaného od čtvrtka u hranice zůstává nejasný, ač obě strany vypadají, že se blíží k dohodě o jeho vpuštění na Ukrajinu.

Činitelé Červeného kříže řekli, že už dorazili do oblasti, kde čeká těch 300 ruských náklaďáků, ale oficiální inspekce nákladu ještě nezačala. Žurnalisté AFP později viděli skupinu 16 náklaďáků směřujících k přechodu.

Jak Západ, tak Kyjev mají obavy, že konvoj by mohl být Trojským koněm pomoci rebelům na východní Ukrajině nebo poskytnout Moskvě záminku k vyslání těch 20 000 vojáků, o nichž NATO říká, že se shromáždili na hranici.

Mezinárodní komise Červeného kříže, která na dodávku pomoci dohlíží, řekla, že Rusko se s Ukrajinou už shodly na procedurách kontroly nákladu, je ale ještě třeba „bezpečnostních záruk“ k tomu, jak by tato vozidla mohla přejet na rebely držená území.

Kyjev „legálnost“ tohoto humanitárního konvoje už uznal v prohlášení vydaném na vládní webové stránce, čímž se přiblížil tomu, aby dal vjezdu těchto náklaďáků na své území zelenou.

Ukrajinský president Petro Porošenko v sobotu řekl US vicepresidentovi Joe Bidenovi, že volný průchod pomoci budou muset ještě poskytnout i separatisté.

Ruské ministerstvo zahraničí opakovaně požadovalo, aby Kyjev kvůli doručení pomoci obyvatelům strádajících měst už dny váznoucích bez vody a elektřiny na východní Ukrajině zastavil palbu.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: .theguardian.com

Čtěte také:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

‚Nejsme ve válce s nikým,‘ odmítá Maďarsko německé tvrzení, že Evropa je ve válce s Ruskem

Péter Szijjártó reaguje na nedávné prohlášení německé ministryně zahraničí, v němž tvrdila, že Evropa je ve válce s Ruskem. Náhledový obrázek:...

Čína vede s USA válku státních dluhů

Hegemonie US dolaru je už dávno standardem globálního finančního a ekonomického systému. Ale vývoj v posledních letech a měsících (týdnech a událostech) poukazuje,...

Šest metrik z block-chainů ukazuje, že Bitcoin nabízí generační příležitost k nákupům

Šest vyzkoušených a otestovaných metrik z block-chainů ukazuje opakující se vzory naposledy viděné na dně posledních tří medvědích (klesajících) trhů…

Farma-giganti mají v EU neúměrný vliv na veřejné zdravotnictví

Farma-giganti obchodující v Evropské unii mají „neúměrný“ vliv na záležitosti veřejného zdravotnictví tohoto bloku, tvrdí studie. Zpráva sestavená francouzskou neziskovkou...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
13
0
Would love your thoughts, please comment.x