V nedávném interview s rakouskými médii poukazoval rakouský populistický vicekancléř Heinz-Christian Strache na dopad masové migrace na demografické změny v zemi, k čemuž říkal, že jeho strana bude proti „výměně obyvatelstva“ bojovat.
Tento vůdce Strany svobodných (FPÖ) před volbami do Europarlamentu, k nimž má dojít tento měsíc, mluvil o širokém spektru témat a mezi nimi byl i dlouhodobý postoj jeho strany proti masové migraci, hlásí Kronen Zeitung.
„Pokračujeme ve své cestě tak, jako ve své domovské zemi Rakousku, tj. bojujeme proti výměně populace, jak od nás naši lidé očekávají,“ řekl Strache, čímž narážel na to, o čem psal francouzský spisovatel Renaud Camus jako o „Velké výměně“ – tj. o teorii vyměnitelnosti zboží, služeb i lidí samotných k ekonomickým i jiným účelům.
Když na Stracheho dotíral dotazující novinář kvůli tomuto termínu, který bývá médii negativně asociován s pravicovými a populistickými mysliteli, tak odpověděl: „To je koncept skutečné reality. My se nechceme ve své vlastní vlasti stát menšinou. To je legitimní a poctivé a navíc hluboce demokratické. Ti, kdo nejsou dnes levičáci, jsou automaticky očerňováni jako pravicoví extremisté.“
„Pouze když se někdo pokouší vynutit své politické cíle silou, tak je to pravicový extremista,“ dodal s poznámkou, že takové jednání do demokratického systému nepatří.
Strache není prvním významným politikem nebo jinak významnou postavou, která mluví o tomto demografickém posunu jako o výměně obyvatelstva. Ve Francii dostal v roce 2016 starosta Beziers Robert Ménard peněžitý trest za to, že tohoto výrazu použil ve spojitosti s rostoucím počtem muslimských žáků v místních školách. Také francouzský arcibiskup Štrasburku Luc Revel promlouval za využití tohoto termínu, když říkal: „Muslimští věřící dobře vědí, co znamená jejich dnešní porodnost, proto ji sami nazývají Velkou výměnou, a řeknou vám velice poklidně, s velice pozitivním tónem: ‚Jednoho dne bude všechno tohle naše‘.“
Mezi obecnou populací nejméně čtvrtina Francouzů říká, že věří na Velkou výměnu a věří představě, že elity účelově využívají masové migrace k výměně domorodých Evropanů, což většina mainstreamového tisku označuje za konspirační teorii.
Populační divize Spojených národů předtím vydala dokumenty, podle nichž „považuje výměnnou migraci pro osm zemí s nízkou porodností (Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Korejská republika, Ruská federace, Velká Británie a Spojené státy) a pro dva regiony (Evropa a Evropská unie),“ za nejlepší řešení údajného „problému poklesu a stárnutí populace.“
VLADIMIR SIMICEK/AFP/Getty
CHRIS TOMLINSON
2 May 2019