Turecko dává průchod svému vzteku, neboť dává Washingtonu spolknout důsledky přetahování o F-35 vystupňované na vyšší úroveň, když v pátek prezident Trump podepsal výdajový zákon, který brání dalším prodejům F-35 až do listopadu 2019, což poskytne Bílému domu čas, aby vyhodnotil, zda Ankara přistoupí na dovoz ruských systémů protivzdušné obrany S-400 do Turecka. Během pokračující aféry se zadrženým pastorem Andrew Brunsonem, která loni v létě vyvolala velkou mediální pozornost, se vůdci Kongresu dožadovali, aby bylo zablokováno dodání těch více než 100 kradmých tryskáčů F-35 vyráběných Lockheed Martin. Po Brunsonovo propuštění se ale větším bezpečnostním problémem stalo to, že Turecko chtělo nakoupit S-400.
Ve středu předseda tureckého Direktorátu obranného průmyslu Ismail Demir promluvil k této naléhavější a čerstvější záležitosti, kvůli které je prodej F-35 pozdržen – k otázce přijetí ruských S-400, přičemž zároveň odmítl i americkou nabídku prodeje obranných systémů Patriot.
„Je třeba promluvit o podmínkách, když existuje celá řada problémů, které se musí vyjasnit,“ řekl provládní televizi NTV. Dále podle tureckých mediálních zpráv vyloučil americké obranné systémy Patriot tak, jak si v současnosti stojí. Ještě uvedl, že „proces dodávek S-400 Turecku začne v červenci 2019 a systém bude aktivní do října 2019,“ když toto drsné prohlášení těžko zůstane v Pentagonu nepovšimnuto. Pokročilý protivzdušný systém S-400 nakupovaný Tureckem vnímají Spojené státy jako hrozbu, když v tom vidí možnost překonání pokročilých systémů unikání radarům a dalších možností elektroniky F-35. Hlavní argument k zablokování prodeje F-35 je strach, že Rusové by dostali přístup k tomuto extrémně pokročilému kradmému víceúčelovému přepadovému i bitevnímu letounu, čímž Moskvě umožní zjistit a využít jeho slabosti. Rusové se nakonec dovědí, jak pomocí S-400 ty F-35 dostat.
Od loňského léta americké ministerstvo zahraničí Turecku vyhrožovalo, že na něj uvalí sankce, jestli z Ruska opravdu ty S-400 v hodnotě údajně 2,5 miliardy $ podle smlouvy finalizované mezi Ankarou a Moskvou na konci roku 2017 dostanou. A to navíc k hrozbě, že zablokování prodeje těch více než 100 letounů F-35 bude pokračovat.
Ismail Demir během středeční promluvy rovněž potvrdil, že Turecko od USA obdrželo dva tryskáče F-35 a doufá, že příští měsíc dostane další dva. Tento týden už turecký prezident Erdogan při projevu řekl, že rozhodujícím faktorem pro nákup Patriotů jsou tři nesplněné podmínky: převod technologií, výrobní koprodukce a finanční podpora.
Erdogan znovu ujistil, že jeho země plnou parou směřuje k převzetí a k instalaci ruských S-400, kdy v pondělí řekl: „Požádali jsme Západní spojence o dodávky obranných systémů, ale existující systémy nám stáhli, natož pak, aby nám dali ty nové,“ řekl v odkazu na americké systémy Patriot dodané do jižního Turecka na ochranu jeho hranice před hrozbami Syrské války.
Ač Spojené státy nejmenoval, tak řekl, že jistý „turecký spojenec“ na něj tlačí, aby změnilo svůj názor. Poukázal, že S-400 žádným způsobem neoslabí jeho roli v NATO a že Washington se k nim chová nespravedlivě a s nerozumnými očekáváními. V tomto okamžiku to vypadá, že obě strany si libují ve svých bolístkách, což nejspíš v budoucnu povede k dalším a větším dopadům na americko-turecké vztahy.
by Tyler Durden
Thu, 02/21/2019 – 12:20