V soboru 14. září oznámili rebelové jemenských Houthiů, že pomocí 10 dronů v Saúdské Arábii provedli ohromný útok na několik závodů Aramco včetně nevětší ropné rafinerie na světě v Abqaiq. Tucty videí a fotek na Twitteru ukazovaly exploze, plameny a výsledné škody.
Tento krok je součástí odvetné kampaně Houthiů v reakci na plošná bombardování, která provádí saúdské letectvo už přes čtyři roky. Odhady OSN mluví o více než 100 000 mrtvých Jemenců a o největší humanitární krizi od Druhé světové války.
Saúdské království se v důsledku odvetných schopností Houthiů nachází v čím dál tím nebezpečnější situaci, neboť ti jsou už svými dalekonosnými střelami schopni Rijádu způsobit těžké vojenské a ekonomické škody. Odhady naznačují, že kvůli těmto útokům Houthiů v regionu vznikají Rijádu škody 300 milionů $ denně. V sobotu 15. září mluvčí saúdského ministerstva olejářství říkal, že poslední škody se budou muset ještě vyčíslit, a že nejspíš potrvá týdny, než se provedou opravy. Zatím se saúdská ropná produkce po sobotním útoku propadla na polovinu. S vojenským rozpočtem 200 000 $ se Houthiům povedlo způsobit škody čítající mnoho miliard dolarů.
Dům Saúdů se ocitl v izolaci
Tím, jak se z konfliktu v Jemenu stáhly Egypt a Spojené arabské emiráty, neboť si jednak chtějí zlepšit vztahy s Teheránem a jednak chápou, že není možné, aby do tohoto konfliktu přímo intervenovaly Spojené státy, tak pro dům Saúdů vznikly závažné problémy. Tento konflikt OSN považuje za největší humanitární krizi světa a Trump nemá vůbec v úmyslu dát demokratickým soupeřům v boji o prezidentství žádnou munici, kterou by na něj mohli útočit. Vyhození Boltona by mohlo být jedním z Trumpových signálů hlubokému státu, sdělujícím, že nemá v úmyslu si odsabotovat své naděje na znovuzvolení v roce 2020 zahájením války.
Tato zdráhavost Washingtonu přímo podpořit Izrael a Saúdskou Arábii situaci pro Rijád značně zhoršila, když té teď hrozí, že tento konflikt se na jihu přelije na její vlastní území. Údery Houthiů do Saúdské Arábie jsou tam teď každodenní záležitostí, ale když Rijád pokračuje v páchání válečných zločinů proti nevinným jemenským civilistům, tak se ta situace bude jen zhoršovat s čím dál hrozivějšími důsledky pro vnitřní stabilitu samotného saúdského systému.
Sobotní odveta je skutečnou ukázkou toho, co by se mohlo se saúdskou ekonomikou stát, jestli bude Mohammed bin Salman (MBS), jako cestu ven z jedné z největších vojenských katastrof současné éry, nadále odmítat sednout si k jednacímu stolu.
Neporazitelnost amerických zbraňových systémů je záležitostí jen Hollywoodských filmů
Houthiům se v posledních měsících při tuctech úderů dařilo útočit na cíle v Saúdské Arábii nejrozmanitějšími leteckými prostředky. Což zase znovu zdůrazňuje totální propadák amerických protileteckých systémů v této zemi.
Na rozdíl od nich ruské protiletecké systémy v Sýrii dosáhly 100% úspěšnosti při ničení a dalším zneschopňování (např. pomocí elektronického válčení) všech dronů, minometné a raketové palby džihádistů proti ruským základnám v Tartu a v Latakii.
Obviňme Írán!
Pompeo hned za jemenský útok na Saúdskou Arábii obviňuje Teherán, samozřejmě aniž by nabídl jakýkoliv důkaz. Rijád s Tel Avivem jsou ale na Středním východě čím dále izolovanější. Washington jako pomoc svým spojencům už je schopen nabízen už jen tweety a paranoiu, když je všem jasné, že přímá intervence by představovala ohromné riziko pro globální ekonomiku s příchodem globální krize, a to ani nemluvě o možnosti, že konflikt by se rozhořel do vzplanutí širokého regionálního válečného požáru, čímž by veškeré šance na zvolení současné administrativy v roce 2020 byly potopeny.
Trump, Netanyahu a MBS zatím vaří čarodějný lekvar, který přinese celému regionu katastrofu bezprecedentních proporcí. Je jen otázkou času, kdy spatříme hrůzné proporce jejich klohnění.
Hypotéza, kterou je třeba zavrhnout
Šíří se určité povídačky, že Saúdové sami provedli útok pod falešnou vlajkou na své vlastní ropné rafinerie, což je hypotéza, která se tak nějak povrchně může jevit pravděpodobná. Výsledný vzestup cen ropy by mohl být vnímán jako pozitivní efekt zvyšující cenu akcií Aramco, což je pravda. Ale z důvodů, které budou uvedeny níže, není tato hypotéza pravděpodobná.
Houthiové vyvinuli své vlastní zbraně s pomocí Jemenské armády. Používané drony je nestojí ani 20 000 $ za kus. Vojenské embargo uvalené na Jemen (prosazované USA a UK) vytvořilo humanitární katastrofu a omezilo přístupnost potravin a léků. Dodávky zbraní po moři tedy nevypadají moc pravděpodobně. Jak ministr zahraničí Íránu Mohammad Javad Zarif stejně jako zástupci Ansarullahovi opakovaně prohlašovali, že Teherán nemá na Houthie žádný vliv.
Jemenská odveta vychází z logiky asymetrického válčení, jehož primárním cílem je zastavit bombardování Jemenu Rijádem zvyšováním nákladů dalšího vedení války dokud se pro protistranu nestanou neúnosnými. Zjevně je tedy tím tlakovým bodem oněch 20 miliard barelů ve strategických rezervách.
K obvinění Íránu, že spolupracuje s Houthii není třeba až falešné vlajky. Stačí korporátní média, která taková obvinění vytváří neustále, aniž by potřebovala pomoc Izraelců nebo v USA sídlících neoconů.
Saúdové teď musí být daleko opatrnější, i když neví, co dál, v Jemenu, tak nemají v ruce žádnou další kartu, se kterou by šlo hrát: nechtějí si sednout a vyjednávat s Ansarullahem, Teherán je neoblomný, zatímco Tel Aviv tlačí na konflikt, v němž Rijád nabízí jako oběť, kterou čeká zkáza.
Už měsíce jsem psal, že dříve či později dojde k události, která změní regionální rovnováhu pro možný konflikt s Íránem. A k tomu došlo v sobotu, kdy se saúdskoarabská ropná produkce po tomto útoku propadla na polovinu.
Závěr
Pro neocony, wahhábisty a sionisty nemohou být horší zprávy. Když mohou Houthiové způsobit takové škody pomocí 10 dronů, tak Tel Aviv, Rijád a Washington musí šílet z toho, co by byli asi schopni napáchat Íránci, kdyby byli sami napadeni.
Žádná síla (v tomto případě USA a jejich protiletecké systémy) a jejich blízcí spojenci by nemohli udělat nic, čím by zabránili takovému pokořujícímu poškození, které by zároveň posloužilo jako odhalení jejich vojenské zranitelnosti.
Mezitím proběhla Netanyhuova návštěva Moskvy, na kterou v Izraeli mnozí pohlíží jako na propadák. Potvrdilo se, že poslední útoky sionistů v Sýrii zhatily ruské intervence, čímž Netanyahuovi poslali jednoznačný vzkaz.
Znovu opakuji, že Netanyahu a MBS směřují do politického propadliště. A vzhledem k jejich neschopnosti tuto situaci zvládnout, tak udělají vše, co je v jejich moci, aby do svých plánů proti Íránu zavlekli Washington.
To jim ale skoro jistě nevyjde. V následujících týdnech ale na Středním východě očekávám další provokace a napětí.
September 19, 2019
© Photo: Wikimedia
Některé články z poslední doby k tématu: