Pátek, 2 června, 2023
Home Nezařazené Schwarzenberg: Havel pod Klausem trpěl

Schwarzenberg: Havel pod Klausem trpěl

V první den státního smutku se ministr zahraničí tvrdě navezl do prezidenta republiky Václava Klause. Rozhovor v Hospodářských novinách vyšel s titulkem ‚Klaus režíruje Havlův pohřeb. Absurdní.‘ Předseda TOP 09 v podstatě tvrdí, že současný prezident je proti Havlovi nezdvořák, pod kterým Havel trpěl.

Ač premiér vyzval národ ve dnech státního smutku k maximálnímu projevu úcty zesnulému exprezidentovi, šéf české diplomacie tohoto času využil k útoku na současnou hlavu státu. Skutečnost, že Václav Klaus organizuje pohřeb svého předchůdce, podle něho patří k velkým absurditám.

Václav Klaus organizátorem pohřbu? Podle knížete absurdní

„To patří k mnoha groteskním situacím. Havel je mistr absurdního divadla a zrovna tohle je spojené s velkými absurditami,“ prohlašuje v rozhovoru pro HN Schwarzenberg. Ten také posílá vzkaz organizátorům pohřbu na Hrad, aby nezapomněli pozvat nikoho z Havlových nejbližších přátel a spolupracovníků. Říká to ovšem tak, jako by předjímal, že někdo pro Havla významný pozván nebude. Žádné takové informace se přitom neobjevily, takže to může působit jen jako kopnutí do Václava Klause.

Schwarzenberg také dále tvrdí, že Havel trpěl, když musel spolupracovat s Václavem Klausem, což prý kníže zná z vlastní zkušenosti. „Pod Klausem dosti trpěl, znám to sám. Klaus má zvláštní taktiku, že na začátek rozhovoru se snaží člověka sprdnout. Ale Havel měl ve zvyku přirozenou zdvořilost a byl proti tomu bezbranný,“ říká šéf TOP 09 a tvrdí tak v podstatě, že Klaus zdvořilost nemá.

Havla vyloučili z dění při dělení Československa

Havel se také podle něho nemohl smířit s rozdělením státu na Českou a Slovenskou republiku, což dal hlasitě najevo právě tím, že abdikoval na prezidentský úřad. „Ve skutečnosti byl z toho procesu zcela vyloučen. To dohadoval Klaus s Mečiarem. Proto taky rezignoval, protože ho z toho vyloučili. Byl strašně nešťastný. Tak, jako byl 29. Prosinec 1989 nejšťastnějším dnem mého života, tak bylo i plno blbých okamžiků,“ pokračuje v HN kníže.

Do prezidenta republiky, který i přesto, že s Havlem často nesouhlasil, projevil při jeho skonu vůči němu velkou úctu, se opřel i další člověk z Havlova okruhu, Daniel Kroupa. Tvrdí, že prezidenta do Občanského fóra nepozval Václav, ale jeho bratr Ivan Havel.

„Poukážu na to, že pan prezident Klaus utrpěl poruchu paměti, když říkal, že ho Václav Havel pozval do Občanského fóra. Nebyl to Václav, ale byl to jeho bratr Ivan. Václav Klaus se objevil v Laterně magice, kde bylo koordinační centrum OF, v době, kdy jsem tam já pozval Tomáše Ježka. I Václav Havel si totiž všiml, že mezi disidenty absolutně chybí ekonomové. Proto jsem pozval pana Ježka, kterého jsem znal už z dřívějška, a Ivan Havel pozval Václava Klause,“ vzpomínal Kroupa.

Radim Panenka vyšlo na parlamentnilisty.cz

Kam dál:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Tři nové dohody Číny, Ruska, Íránu a Iráku potvrzují nový řád ropných trhů

Moskva 18. května jen s Íránem podepsala 10 nových smluv o spolupráci v ropném sektoru. Čína počkala jen,...

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

Rusko říká, že má důkazy, že v bio-laboratoři na Ukrajině našlo patogen ptačí chřipky s 40% smrtelností

Rusko obvinilo Spojené státy z experimentování s patogeny ptačí chřipky s 40% smrtností pro lidi v americké bio-laboratoři na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany v pátečním prohlášení tvrdilo,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
43
0
Would love your thoughts, please comment.x