Říká, že ‚spiklenci, zamořovatelé a pedofilové‘ činí z Internetu bez dohledu ‚utopický sen‘
Odcházející šéf GCHQ, tj. britského ekvivalentu k NSA, setřel zastánce svobody Internetu jako ‚snílky‘ a hájil ty, kdo každodenně šmírují komunikaci, o nichž řekl, že odvádí „skvělou práci.“
Při rozlučkové řeči v Churchillově válečné pracovně ve Whitehall se sir Iain Lobban dožadoval potřebných pravomocí pro GCHQ, aby mohla „k Internetu rozsáhle přistupovat“ a dělat si v něm „průřezy s chirurgickou přesností.“
Řekl, že Internet se stal domovem „těch nejhorších stránek lidské povahy“, a že je třeba dát špionům neomezené pravomoci k vládě nad Internetem, aby mohli probírat „spiklence, zamořovatele a pedofily.“
Lobban popsal představu Internetu jako „místa s naprostým bezvládím“ jako „závadný utopický sen“ a řekl, že zaměstnanci GCHQ jsou „zas a znova inzultováni“ tvrzeními, že provádí masový dohled policejního státu.
„Nemůžete si vybrat a rozhodnout se, že tohle jsou ty složky globálního odposlechového systému, které máte rádi – co chytají teroristy a pedofily – , a že tohle jsou ty, které rádi nemáte, co shodou okolností rozsáhle sbírají data: to je přeci jediný integrovaný systém.“ Lobbanova argumentace poukazovala, že každodenní špehování občanů je nezbytnou součástí chytání padouchů.
„Bohužel, nenajdete žádné zlosynove.com,“ dodal. „Potřebujeme silné zpravodajství a kybernetické schopnosti k jejich identifikaci, a tam, kde nefunguje mezinárodní prosazování zákona, i k tomu, abychom je přímo rozdrtili. Tahle kombinace je čím dále kriticky důležitější,“ naléhal Lobban.
„Copak bychom z toho, co víme o prostorech s bezvládím ve skutečném světě, mohli opravdu dospět k víře, že svět by mohl být lepším místem, kdyby se snad i Internet stal prostorem s bezvládím, kde si každý může volně jednat, aniž by byl potrestán?“ prohlásil.
Loni vynašeč Edward Snowden odhalil, že GCHQ už roky skrytě sbírala data od britských telekomunikačních společností bez jejich svolení, či bez toho, aby to vůbec věděly, pomocí hi-tech počítačového systému s kódovým jménem Tempora.
Lobban mlžil Orwellovským doublespeakem a argumentoval za rozdrcení internetové svobody tím, že to právě GCHQ chrání svobodu občanů.
„Chci absolutně jasně vyložit, že základem mise mé organizace je ochrana svobod, nikoliv jejich eroze. A to prezentování našich aktivit jako nějaké možnosti binární volby – bezpečnost nebo soukromí – je prezentací falešné volby: my jsme odhodláni vydat ze sebe to nejlepší, abychom zajistili jak bezpečnost, tak současně i ochranu soukromí v tom největším možném měřítku,“ řekl tento šéf špionů.
Lobban ohledně operací GCHQ a NSA také argumentoval, že utajení „se přeci nemusí rovnat zlovolnosti.“
„U žurnalistů je to tak, že slouží veřejným zájmům samotným publikováním; u nás je to tak, že my jim sloužíme tím, že některé věci zůstanou utajené,“ řekl s dodatkem, že ti, kdo pracují pro agentury, jsou přeci „normální slušné lidské bytosti,“ které „obětují“ své životy.
„To oni se musí dívat na různé velice znepokojivé obrázky příšerných věcí páchaných na dětech, na grafická videa řezání hlav. Oni pak takové věci pečlivě zkoumají, aby našli stopy k pachatelům,“ řekl.
„Dovedete si představit potenciální účinek toho, že se na takové obrázky dívají den za dnem, takže máme i mechanismy, jak lidi v těchto rolích podporovat. Mohu vás ujistit, že dívat se na takové materiály není nic, co by šlo dělat snadno. My to ale děláme, protože naší prací je chránit vaše milované.“
„Ti lidé, kteří pro GCHQ pracují, by brzy práskli dveřmi, kdyby měli být zapojeni do něčeho byť vzdáleně připomínajícího ‚masový dohled‘,“ soudí Lobban s tvrzením, že pouze „nepatrné“ procento globálních e-mailů, textů a obrázků se u GCHQ skladuje, prohlíží nebo poslouchá.
Vládní špionážní agentura se v posledních týdnech dostala více pod lupu po čerstvě zahájeném úsilí Evropského soudu pro lidská práva o přezkoumání britských zákonů, které dovolují GCHQ a policii tajně šmírovat žurnalisty.
Odbor investigativního žurnalismu usiluje o výnos, který by tento domácí zákon charakterizoval jako neslučitelný s ustanoveními evropského práva, která žurnalistům udílí oprávnění udržovat své zdroje důvěrné i před policií a ostatními.
Ke vztahu GCHQ k žurnalistům Lobban uvedl: „Můžeme být frustrováni, když je naše úsilí obraceno vniveč, když jsou naši nepřátelé zvýhodňováni, a když je naše integrita zpochybňována, nejsme ale frustrováni svobodným tiskem samotným. My děláme to, co děláme, právě proto, abychom zajistili bezpečnost právě takovéhoto druhu společnosti, který tu máme.“
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com
Čtěte také:
- Mission Accomplished, říká Snowden
- Turecký president prohlašuje: „S každým dalším dnem jsem čím dál více proti Internetu“
- Libye a Írán žádají OSN: Zakročte proti vládě v Anglii
- Vynálezce webu volá po Magna Chartě webu
- V Británii prošel zákon o cenzuře na internetu