Pátek, 2 června, 2023
Home Nezařazené Šéf OSN v Davosu vyzval ke světové rudé revoluci

Šéf OSN v Davosu vyzval ke světové rudé revoluci

U.N. Secretary General calls for economic revolution. Guardian 31.leden 2011

Článek v Guardianu informuje, že na každoroční ekonomické konferenci v Davosu vystoupil generální tajemník OSN Ban Ki-Moon s výzvou ke svržení kapitalismu na této planetě.

Současný ekonomický model tohoto světa (tj. kapitalismus) je prý ekologická sebevražda (environmental “global suicide pact”). Světoví vůdci prý musí přistoupit k inovaci ekonomiky, máme-li zachránit planetu.

“Potřebujeme revoluci”, řekl účastníkům Světového ekonomického fóra. “Změna klimatu nám ukazuje, že starý ekonomický model je více než zastaralý.”

“Dochází nám čas. Čas na řešení změny klimatu a zajištění trvale udržitelného …růstu.”

***

MARXŮV ODKAZ STÁLE ŽIVÝ

Podobně už před 150 lety varoval Karel Marx, že současný ekonomický model je sebevražda a co nevidět se zhroutí v poslední gigantické hospodářské krizi. Zahnívající kapitalistický režim se prý rozpadá a není trvale udržitelný (sustainable). Je prý nejvyšší čas jej nahradit modelem novým. To slýcháme už století a půl.

V environmentalismu stále žije marxistická představa, že kapitalista dosahuje svého zisku tím, že si přivlastňuje něco, co mu nepatří. Buď tím, že ničí přírodu a nemusí za to platit pokuty. Nebo tím, že vykořisťuje dělníka a neplatí mu, co si dělník zaslouží. Marxisté tedy vyzývají k internalizaci externalit, tj. aby kapitalista byl donucen zaplatit i to, co si doposud bral bez placení. Například aby platil uhlíkovou daň – pokuty za emise skleníkových plynů.

Poněkud jednostranný popis kapitalismu, ne?

Jaksi tu chybí upozornění, že kapitalismus ženou kupředu spíše inovace a nové myšlenky. Více nežli nějaké vykořisťování. Náskok před konkurencí si firmy získávají vymýšlením nových produktů. Za to vděčíme rozvoji vědy a techniky v uplynulých staletích.

Dnešní neo-marxisté špatně znají svého Marxe. On si revoluční úlohu kapitalismu uvědomoval. V Komunistickém manifestu (část I, Buržoové a proletáři) v roce 1848 píše:

“Buržoazie nemůže existovati, aniž stále vyvolává převraty ve výrobních nástrojích, aniž tedy revolucionuje výrobní vztahy, a tím i všechny společenské vztahy. První podmínkou existence všech dřívějších vládnoucích tříd bylo naproti tomu nezměněné zachování starého způsobu výroby. Buržoazní epocha se od všech ostatních epoch odlišuje neustálými převraty ve výrobě, ustavičnými otřesy všech společenských vztahů…”

Jinými slovy, zahubit kapitalismus, znamená zahubit vývoj a vrátit se zpět do stagnace, do bídy středověku. To chceme?

Kdyby v roce 1948 proběhla komunistická revoluce a kapitalismus byl zrušen, vznikly by počítače? Letěli bychom na Měsíc? Nebo by se vývoj zastavil?

Než někdo odsoudí stinné stránky kapitalismu, měl by se také nejprve zamyslet nad jednou věcí. Od vzniku kapitalismu životní úroveň lidí neuvěřitelně vzrostla jako nikdy předtím. Vadí vám to? Vy nechcete, aby se vaše děti měly lépe než vy?

www.klimaskeptik.cz

kam dál:

FILM: John Stossel – Co rozhoduje o prosperitě státu a jeho obyvatel?

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Tři nové dohody Číny, Ruska, Íránu a Iráku potvrzují nový řád ropných trhů

Moskva 18. května jen s Íránem podepsala 10 nových smluv o spolupráci v ropném sektoru. Čína počkala jen,...

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

Rusko říká, že má důkazy, že v bio-laboratoři na Ukrajině našlo patogen ptačí chřipky s 40% smrtelností

Rusko obvinilo Spojené státy z experimentování s patogeny ptačí chřipky s 40% smrtností pro lidi v americké bio-laboratoři na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany v pátečním prohlášení tvrdilo,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
36
0
Would love your thoughts, please comment.x