Po ranním útoku na saúdskoarabskou rafinérii Abqaiq – největší závod na zpracování ropy na světě – a na podobný dronový útok na ropné pole Khurais v sobotu, vyzval neoconský senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham k útoku na Írán.
Ač za tento zdrcující úder přebírají odpovědnost Houthiové, není moc důkazů o tom, kdo za to opravdu může. Klidně to mohli udělat i sami Saúdové, aby 1) vybičovali nepřátelství vůči svým arci nepřátelům, k šíitskému Íránu, 2) aby vyhnali ceny ropy nahoru, a aby 3) zvýšili lukrativnost nadcházejícího vydání nově upsaných akcií Aramco.
Navíc se Saúdové děsí toho, že by USA mohly dojednat konec té ilegální války proti lidu Jemenu:
Zerohedge uvádí:
Podle zpráv Reuters ty útoky dronů zastaví produkci až 5 milionů barelů ropy denně, což znamená, že cena ropy, která se zrovna nesmírně zhroutila kvůli nedávným zprávám, že Trump vyhodil Johna Boltona, takže de-eskalace s Íránem začala vypadat velice pravděpodobně – je předurčena při nedělním opětovném otevření obchodů v neděli hrozně vyrůst, což je ovšem to, co Aramco zoufale potřebuje kvůli úpisu nových akcií, až to u některých vyvolalo pochybnosti, zda zrovna tento „jemenský“ útok na Saúdskou Arábii ve skutečnosti nezcincenovali nějací zainteresovaní Saúdové sami.
Mezitím korporátní média, jak se dalo čekat, svalují vinu nepřímo na Írán. Od počátku saúdské kampaně otevřeného bombardování Jemenu před očima všech, která vytváří nejhorší humanitární krizi poslední doby, korporátní média tvrdí, že je nezpochybnitelným faktem, že Houthiové jsou íránskou zástupnou armádou, která poslouchá mulláhy z Teheránu.
Ovšem Íránci tak moc Houthie nepodporují, o tom se ale moc nemluví, protože je to v rozporu s tou povídačkou prolhaně tvrdící, že Írán je tím nejzlovolnějším teroristickým státem světa (která je vymyšlená, aby Spojené státy s Izraelem vypadaly o něco lépe).
Asistující profesor University of Ottawa z Fakulty vyšších studií veřejné správy a mezinárodních záležitostí Thomas Juneau, který je také analytikem kanadské Národní obrany, napsal v roce 2016 do Washington Post. „Teheránská podpora Houthiů je omezená a jeho vliv v Jemenu je jen okrajový. Tvrdit, že Houthiové jsou zástupnou armádou Íránu je prostě nepřesné.“
Íránská pomoc „zůstává v Jemenu, v zemi zaplavené zbraněmi, zdaleka nedostačující k tomu, aby vyvolala více než okrajovou změnu v poměru sil v Jemenu. Takže neexistují žádné doklady, které by podporovaly tvrzení, že Írán si v rozhodovacím procesu Houthiů koupil značný vliv.
Graham zasedá v četných komisích – včetně Komise zahraničních vztahů, a je předsedou Podkomise pro ministerstvo zahraničí, Zahraniční operace a s tím spojené programy – takže ve skutečnosti není možné, aby nevěděl, že ta často omílaná tvrzení o íránské kontrole nad Houthii nejsou o nic moc více než válečná propaganda.
Ale Graham pak jakožto spolu bojovník neoconů nadšeně upřednostňuje na Středním východě izraelské války.
By Kurt Nimmo
Global Research, September 15, 2019
Články z poslední doby této situaci v Jemensko-saúdské válce:
Zdroj: https://www.globalresearch.ca/graham-wants-bomb-iran-response-houthi-attack-saudi-oil/5689229