Velká Británie, Německo, Indie a Spojené arabské emiráty jsou mezi zeměmi, které vzdorují americkému nátlaku na zákaz Huawei.
The New York Times hlásí, že USA vedená kampaň za zákaz Huawei se v zámoří zadrhává, jelikož jejich spojenci se jí brání.
Američtí činitelé se během posledních několika měsíců pokoušeli o nátlak, spílali a čím dál více hrozili jiným zemím, které uvažují o využití Huawei při budování bezdrátových sítí páté generace, čili 5G. Ministr zahraničí Mike Pompeo slíbil, že ze zemí, které budou i nadále používat čínská telefonní zařízení, stáhne svoje zpravodajství. Americký velvyslanec v Německu Berlín tento měsíc varoval, že Spojené státy by se mohly s touto zemí přestat dělit o zpravodajské poznatky, pokud bude používat Huawei.
Ale tato kampaň probíhá i v Británii, Německu, v Indii a ve Spojených arabských emirátech, které patří mezi země, jež signalizují, že nejspíš americké úsilí o naprostý zákaz Huawei při budování jejich 5G sítí nepodpoří. Ač některé země jako Británie se Spojenými státy sdílí jejich obavy, tak namítají, že tato bezpečnostní rizika lze zvládnout bedlivým sledováním této společnosti a jejího software.
Spojené státy nejsou připraveny na to, aby si přiznaly porážku, ale jejich kampaň utrpěla v důsledku toho, co zahraniční činitelé označují za vyděračský přístup spojený s absencí konkrétních důkazů, že Huawei představuje skutečné riziko. Rovněž to brzdí vnímání v řadách evropských a asijských činitelů, kteří to berou tak, že ani prezident Trump není plně oddaný boji za tuto věc.
Pan Trump opakovaně přicházel s podtrhy na své vlastní ministerstvo spravedlnosti, které proti Huawei a její finanční ředitelce vytahovalo ohromná obvinění z podvodů, z ignorování sankcí a z bránění spravedlnosti (neuposlechnutím amerických nařízení vydaných celému světu). Pan Trump navrhoval, že tato obvinění by se mohla zrušit jako součást obchodní dohody s Čínou. Prezident už předtím zmírnil tresty pro další čínskou telekomunikační firmu obviněnou z porušování amerických sankcí, ZTE, když ho k tomu osobně vyzval prezident Xi Jinping z Číny.
Jeden z evropských telekomunikačních ředitelů řekl, že američtí činitelé nepřednesli žádná „skutečná fakta“ o tom, že by Čína síti Huawei jakkoliv zneužívala.
Americké hrozby a vydírání
Americký velvyslanec v Německu Richard Grenell napsal Berlínu dopis s varováním před důsledky, pokud budou používat Huawei. Německo však podle Times zdvořile Trumpově administrativě odpovědělo, aby s tím šli do háje.
Německá kancléřka Angela Merkel odpověděla, že Německo „si definuje své standardy samo.“
Vezměte to zpět nebo jinak uvidíte
Ve své zprávě Vyřaďte Huawei nebo se dočkáte omezení sdílení zpravodajství, to Amerika Německu vysvětlila.
V dopise ministru hospodářství této země psal americký velvyslanec v Německu Richard A. Grenell, že dovolit účast Huawei nebo jiných prodejců techniky z Číny na projektu 5G bude znamenat, že USA nebudou schopny udržet stejnou úroveň spolupráce s německými bezpečnostními agenturami. Tento dopis znamená první známý okamžik, kdy USA výslovně spojence, který odmítá ustrkovat Huawei, varovaly, že by s ním mohl Washington omezit bezpečnostní spolupráci. Evropské bezpečnostní agentury značně spoléhají kromě jiného na americké zpravodajství v boji proti terorismu.
Dopis pana Grenella uvádí, že systémy bezpečnostní komunikace jsou pro obrannou a zpravodajskou spolupráci, včetně té v rámci Severoatlantické obranné organizace, kriticky důležité a že společnosti jako Huawei a státem kontrolovaná ZTE Corp. by mohly důvěrnost výměny těchto zpráv ohrozit.
Jeho dopis uvádí, že podle čínské legislativy mohou být čínské společnosti donuceny spolupracovat s mohutným bezpečnostním aparátem své země bez jakýchkoliv demokratických kontrol a rovnováhy v mocenských strukturách a že omezení těchto rizik by nebylo možné. Rovněž uvedl, že kód řídící 5G zařízení bude potřebovat velice časté aktualizace a je tak složitý, že potenciál pro tzv. zadní vrátka a další zranitelnosti systémů by nešlo vyloučit, i kdyby Huawei regulátorům umožňovala svůj software pravidelně kontrolovat.
Huawei, která je výrobním družstvem vlastněným zaměstnanci, rozhodně odmítá, že by kdy špehovala pro čínskou vládu nebo by ji bylo možno za takovou považovat.
Německé obavy
Neexistují žádné důkazy. A německé obavy jsou pochopitelné.
- Německo zařízení Huawei používá pro svoji 4G síť. Aby si obě sítě udržely zpětnou kompatibilnost, tak Německo potřebuje Huawei i pro síť 5G.
- Jiní dodavatelé by byli daleko dražší.
- Kdyby si vybrali jiného dodavatele, mohlo by to rozvoji německých síti způsobit zpoždění o dva roky.
- Počet Trumpových požadavků vůči EU se prudce eskaluje a EU je už znechucená Trumpovými sankcemi, vměšováním a celkovým hnidopišstvím, které ale není domyšlené a v mnoha případech není vůbec uvěřitelné.
Já ohledně toho ve všem straním Německu.
Ale je to článek od Financial Times, který opravdu vysvětluje, o co jde: „Šíření naší technologie je překážkou americkému úsilí o špehování každého, koho se jim zachce,“ říká ředitel Huawei Ping-in-an v úvodníku nazvaném USA se snižují k útokům na Huawei ze strachu ze svého zaostávání.
Ping poukazuje, že americká NSA se snaží „sbírat všechno“, tj. každý telefonní hovor nebo jakoukoliv komunikaci v celém světě.
Pokud bude chtít NSA upravit routery nebo směrovače, aby je šlo odposlouchávat, tak čínské společnosti na tom nejspíš kolaborovat nebudou. To je jeden z důvodů, proč třeba NSA hacknula servery Huawei: „Mnoho cílů našeho sledování komunikuje přes produkty vyráběného Huawei,“ uvádí NSA dokument z roku 2010. „Chceme zajistit, že budeme vědět, jak zneužívat i těchto produktů.“
Protiústavní zákaz
- března referovaly Financial Times o žalobě Huawei obviňující USA z ‚protiústavního‘ zákazu zařízení.
Za motivací USA je strach, že nebudou moci Huawei manipulovat
Není to strach z čínského špehování, ale spíše z toho, že Huawei americké špehování ztíží.
Přísně tajné dokumenty uniklé přes hrdinného vynašeče Edwarda Snowdena prokázaly, že USA špehovaly vše a každého včetně kancléřky Merkelové.
Zadruhé, Čína investovala do 5G technologií daleko více než USA. Odstranit Huawei je jediným způsobem, jak svou zaostalost zase dohnat.
Němci protestovali nejen proto, že Huawei by měla být zpětně kompatibilní a levnější, nýbrž i proto, že žádný další konkurent není schopen přinést takovou funkčnost, jako Huwei, ať už by to bylo za jakoukoliv cenu.
Žádné důkazy
Vůbec nepřekvapuje, že USA si vybájily fantazie, které jsou pravým opakem těch hledisek, která prezentují při svých vyděračských snahách.
I přes požadavky o předložení nějakých důkazů ze strany Číny, Německa, Británie a dalších zemí, že Čína představuje riziko, USA se s nikým nepodělily ani o drobeček důkazů.
Logický závěr z toho je takový, že US nemají nic kromě bájí a hromady lží.
by Tyler Durden
Tue, 03/19/2019 – 05:00
Authored by Mike Shedlock via MishTalk,