Stažení většiny vojsk Spojených arabských emirátů (hlavního spojence Saúdů v této válce) z Jemenu strategické vyhlídky Saúdů na dosažení jejich záměrů nesmírně hatí a nejspíš to povede k tomu, aby toto Království urychleně hledalo cestu „jak si zachovat tvář“ při vlastním odchodu.
***
V Jemenské válce nikdo nevyhrál (kromě asi Jižní přechodné vládní rady), to ale neznamená, že ti zapojení byli poraženi, kromě ovšem Saúdské Arábie. Ansar Allah („Houthiové“) řídí demograficky a ekonomicky nejdůležitější část země, ač se jim ještě nepodařilo dobýt kontrolu nad celým územím státu, zatímco Spojené arabské emiráty si z této války odnesly neocenitelnou zkušenost jak řídit skupiny žoldnéřů a také v průběhu své kampaně dobyly několik regionálních základen, ani nemluvě o Jihojemenském vazalském protektorátu, za jehož vytvořením převážně stály právě Emiráty. Saúdská Arábie se mezitím dostala do ještě většího ohrožení, než byla na počátku konfliktu, když se teď vojenské kapacity Ansar Allah vyvinuly až do té míry, že mohou pravidelně bombardovat území tohoto Království a to také nebezpečně padá do pasti „nezvládnutelně přerůstající mise,“ když se snaží nahradit některé stažené jednotky Emirátů svými vlastními vojsky.
Saúdská Arábie se zatím vyhýbala nějakým větším zapojením do pozemních bojů a místo toho se věnovala daleko bezpečnějšímu bombardování cílů ze vzduchu, avšak vojenské rozbití jejího spojence ji nutí, aby v tomto konfliktu převzala mnohem přímější roli. To je ale nesmysl, protože toto Království nemůže doufat v nějaký pokrok v takové válce samo, když daleko početnější žoldnéřská vojska Emirátů bojující za Rijád neuspěla. Vypadá to, že Mohamed bin Salman nemá ponětí co si s tímto scénářem počít, když ho ta situace zřejmě zaskočila, takže reaguje, jak se dalo čekat, ještě hlubším zabřednutím do této šlamastyky, místo aby se z ní nějak vykroutil. Nicméně vypadá to, že je přeci jen pouze otázkou času, než jeho zemi dojde, že musí nevyhnutelně dospět ke „kompromisnímu“ řešení konfliktu, což bude asi znamenat de-facto obnovení nezávislosti Severního Jemenu a Jižního Jemenu v nějakém „federalizovaném“ uspořádání jako nejrealističtější výsledek této války.
V žádném případě není však možné pro Saúdy výsledek této války překroutit, jako že jde o úspěch, jelikož na jejich porážku zírá celý svět. Největší nákupčí zbraní na světě nebyl schopen porazit bandy vzbouřenců v sousedním státečku, který byl tradičně po desítky let jejich protektorátem, kde vládli ve skutečnosti oni, i když do pokusů o vítězství nalil neskutečné stovky miliard dolarů. Jejich hlavní spojenec Spojené arabské emiráty je v tom nechal samotné zapadlé až po uši ve snaze obhájit své vlastní zájmy, hlavně napravit svou pověst silně pošramocenou jejich významným zapojením do této operace, ze které se stala nehorší humanitární krize současného světa. Saúdská Arábie je teď také nucena rychle hledat nějaký únik, který jí „zachrání tvář“, i když to už asi nepůjde, když je jejich strategická porážka tak do očí bijící. Ač mohou někteří na Saúdskou Arábii ještě pořád pohlížet jako na vůdce „Ummahu“ z hlediska náboženského symbolismu, tak je po válce v Jemenu jen málokdo je bude považovat za geopolitického vůdce této komunity.
Global Research, July 22, 2019
Některé zdejší články z předchozího průběhu této války:
Obama naléhá na saúdskoarabského diktátora Abdulazize, aby nepřestával s útoky na Jemen
Zdroj: https://www.globalresearch.ca/war-yemen-just-went-bad-worse-saudi-arabia/5684279