S tím, jak bubny války duní čím dál hlasitěji od okamžiku, kdy Mike Pompeo za vedení dronového útoku, který ochromil ropnou produkci Aramco, obvinil Írán, tak před chviličkou vzdorovitě vůči té nadcházející válce s Íránem nastala silná de-eskalace, když prezident Trump řekl, že to sice „vypadá, jako by za těmi víkendovými útoky“ na saúdská ropná zařízení byl Írán, k čemuž ale dodal, že „nechce s nikým válku.“
„Určitě to tak v tomto okamžiku vypadá,“ řekl Trump v reakci na otázku, zda je za ty útoky odpovědný Írán.
„Já nechci válku s nikým,“ ale naše vojska jsou na to připravena, říkal Trump v Bílém domě, kde měl schůzku s bahrajnským korunním princem Salmanem bin Hamad Al Khalifou. Dále prezident řekl, že USA nebudou hledat odvetná opatření, dokud nebude „definitivně dokázáno,“ že za ty útoky na saúdská ropná zařízení může Írán.
Trump ještě reportérům v Oválné pracovně řekl, že USA „jsou připraveny,“ budou-li ty útoky jasné, reagovat.
Také, když se ho ptali na to, zde je pravda, že Saúdům slíbil, že je bude chránit, tak prezident odpověděl: „Ne, to jsem Saúdům neslíbil… Musíme si se Saúdy sednout a trochu na tom zapracovat.“
Toto Trumpovo prohlášení přišlo po tlaku Bílého domu na Trumpův válkychtivě vyhlížející komentář z nedělní noci o tom, že „mají už nabito.“
Mezitím v dalším potvrzení, že válečné napětí vypadá, že se de-eskaluje, tak Arab News, tedy polooficiální noviny o událostech v královské rodině, ohlásily, že ministerstvo zahraničí tohoto Království prohlásilo, že k účasti na tomto vyšetřování budou přizváni mezinárodní experti včetně těch z OSN, aby se určilo, kdo byl za tímto útokem, což ovšem naznačuje, že do závěrečného určení uplynou nejméně týdny, ale spíš měsíce.
Předběžná vyšetřování ukazují, že v tomto útoku byly použity íránské zbraně, které vyřadily přes polovinu saúdskoarabské produkce ropy a poškodily největší závod na zpracování ropy na světě, uvedlo toto ministerstvo v prohlášení.
„Království je schopné bránit svoji zemi a lid a odpovědět na tyto útoky silou,“ dodali.
Ministerstvo uvedlo, že tento útok v první řadě směroval proti globálním dodávkám ropy a nazvalo to rozšířením předchozích nepřátelských činů proti stanicím čerpání ropy z května.
Houthiové provedli už proti Saúdské Arábii pomocí dronů a balistických raket řadu útoků.
Al-Maliki Houthie označil na „nástroj v rukou Íránských revolučních gard a toho teroristického režimu v Íránu.“
Útoky proti Abqaiq, tj. proti největší ropné rafinerii světa, a proti ropnému poli Khurais ve východní Saúdské Arábii vyřadily skoro poloviny saúdskoarabské ropné produkce.
by Tyler Durden
Mon, 09/16/2019 – 16:00
Některé předchozí články k tématu: