Pátek, 31 března, 2023
Home EKONOMIKA Úder USA! Čína investuje 280 miliard $ do íránských sektorů, proti kterým...

Úder USA! Čína investuje 280 miliard $ do íránských sektorů, proti kterým jsou sankce

Čína plánuje investovat 280 miliard $ do íránského ropného, plynového a petrochemického sektoru, které jsou vystavené sankcím USA, uvádí Petroleum Economist magazín.

Tento magazín zabývající se záležitostmi energetiky citoval vysoce postavené zdroje spojené s íránským ministerstvem olejářství, které uvádí, že tyto ohromné investice představují klíčový základ nové smlouvy mezi těmito dvěma zeměmi. To bylo potvrzeno i během návštěvy íránského ministra zahraničí Mohammada Javad Zarifa v Číně koncem srpna, kdy byl prezentován itinerář pro postup důkladného strategického partnerství na základě dohody, která byla podepsána v roce 2016.

Podle tohoto magazínu Peking rovněž slíbil investovat 120 miliard $ do íránského ropného sektoru a průmyslových infrastruktur.

Tato ohromná částka bude vydána během prvních pěti let, kdy se bude realizovat rozběh této dohody, s možnými dalšími investicemi během podobných následných období, pokud s tím budou obě strany souhlasit.

Írán na oplátku udělí čínským společnostem prioritní právo účasti na tendrech na nové, zmrazené nebo nedokončené projekty rozvoje ropných a plynových polí stejně jako na petrochemické projekty, včetně opatřování technologií a odborného personálu k realizaci těchto projektů.

K tomu patří i nasazení až 5 000 čínských bezpečnostních důstojníků na íránské území, aby tyto čínské projekty zabezpečili, stejně jako nasazení dalšího personálu a zdrojů k zabezpečení ropného, plynového a petrochemického exportu z Íránu do Číny včetně toho, co bude probíhat přes Perský záliv.

Tato dohoda rovněž Číně umožní, aby ropu, plyn a petrochemické produkty nakupovala za nižší ceny s právem zpoždění plateb v těchto cenách o dva roky, a ty se budou provádět v čínské národní měně v yuanech nebo v jiných „snadných měnách“, které Pekingu přináší zisky, když v nich provádí projekty v Africe a v bývalých sovětských republikách, aniž by se uchyloval k obchodování v USD.

Podle těchto zdrojů obdrží Čína celkovou slevu asi 32 procent na veškerou ropu, plyn a petrochemické produkty z Íránu.

Tento plán je také jedním z těch, které se objevily během čínské inciativy Nové hedvábné stezky, v níž má Peking v úmyslu využít levné pracovní síly dostupné v Íránu, aby v něm stavěl továrny pod dohledem prominentních čínských společností.

Tato dohoda na oplátku Teheránu umožní posílit své partnerství s Pekingem, trvalým členem Rady bezpečnosti OSN a zvednout úroveň produkce ve třech největších ropných a plynových polích navíc k povolení Číny zvýšit objemy ropných dovozů z Íránu.

Tyto zdroje zdůrazňují, že hlavní body této nové dohody nebudou veřejně oznámeny, i když znamenají významný posuv rovnováhy moci v ropném a plynovém sektoru světa.

By Middle East Monitor

Global Research, October 07, 2019

Middle East Monitor 7 September 2019

Zdroj: https://www.globalresearch.ca/china-invest-280bn-iran-sectors-targeted-sanctions/5691288

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Trable amerických bank znamenají konec systému rezervní měny dolaru

Tato bankovní krize není problémem kvality úvěrů, nýbrž vyvěrá z financování amerického neustále nafukovaného zahraničního dluhu, který už nejde financovat.

G7 versus BRICS – jsou naplno ve střetu

Náhledový obrázek: Vůdci G7 na zasedání 28. června 2022 ve Schloss Elmau v německém Krünu. (White House/Adam Schultz) Ekonom,...

Sankce na Rusko znamenají, že je zaštítěné proti Západní bankovní krizi, chechtá se Putin

Západní sankce uvalené na Moskvu za válku na Ukrajině izolovaly ruský finanční systém od potenciálních dopadů možné bankovní krize, tvrdí Kreml.

Most Popular

Washington ví, že bez pomoci USA prohrajeme a padne-li Bachmut, bude mě veřejnost tlačit k míru, lamentuje Zelenskyj

Prezident Volodymyr Zelenskyj i přes povídačku o strategické bezvýznamnosti Bachmutu prohlásil, že dojde-li v něm k porážce, tak to povede jak mezinárodní komunitu, tak...

Mezinárodní právo zemřelo před 24 lety, duch Srbska je však nezlomen, odsoudil srbský prezident USA a NATO

„Nenecháme své děti na pospas nikomu a nikdy nezapomeneme na všechny ty zabité při bombardování NATO,“ řekl Vučić. Mezinárodní...

Skotsko teď vede separatista bojující proti svobodě slova, který chce v úřadech méně bělochů

Levicový separatista Humza Yousaf, který byl průkopníkem legislativy proti svobodě slova a lobbyistou za méně bělochů ve vysokých funkcích, ve středu složí...

Trable amerických bank znamenají konec systému rezervní měny dolaru

Tato bankovní krize není problémem kvality úvěrů, nýbrž vyvěrá z financování amerického neustále nafukovaného zahraničního dluhu, který už nejde financovat.

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x