Několik zpráv o námořní aktivitě táhnoucí napříč pásmem od Tchaj-wanského průlivu po Ománský záliv zase vybičovalo geopolitické napětí v Indo-pacifickém regionu, které se táhne posledním rokem, hlásí Reuters.
Čína právě ve čtvrtek proplula svojí novou letadlovou lodí Tchaj-wanským průlivem, o čemž vydalo prohlášení tchaj-wanské ministerstvo obrany.
Ovšem v pátek se očekává ještě více námořní aktivity, protože Čína, Írán a Rusko povedou v Ománském moři společné námořní cvičení.
Mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Qian ve čtvrtek žurnalistům řekl, že Čína na toto cvičení vyšle raketový torpédoborec s řízenými střelami.
Cvičení bude podle očekávání trvat přes celý víkend až do počátku příštího týdne.
„Cvičení, které začne v sobotu, bude prvním takovým trojstranným cvičením, jelikož Teherán se snaží posílit vojenskou spolupráci s Pekingem a Moskvou, když teď čelí bezprecedentním ekonomickým sankcím od Washingtonu. V posledních letech se také vystupňovaly návštěvy zástupců ruského a čínského námořnictva v Íránu.
Vojenský mluvčí Íránu generál Abolfazl Shekarchi řekl, že tyto společné manévry, které jsou zaměřené na posílení regionální bezpečnosti, dosáhnou až do Ománského moře. Na cvičení se pohlíží jako na odpověď na nedávné americké manévry s regionálním spojencem, Saúdskou Arábií, na němž se účastnila i Čína,“ uvádí AP.
Wu řekl, že cvičení je mezi těmito třemi zeměmi „normální vojenskou výměnou“ a dodržují se při něm mezinárodní protokoly.
Cvičení proběhne v Ománském moři, tedy v námořní oblasti sousedící s Hormuzským průlivem, kterým se přepravuje 20% světového tranzitu ropy tankery chemikálií.
Tento průliv je jedním z nejdůležitějších hrdel námořní přepravy kvůli obrovskému objemu lodních nákladů, které tímto průchodem prochází. Kdyby došlo k uzavření této cesty kvůli hrozbě možného útoku, tak by to během chvíle paralyzovalo světovou ekonomiku.
Toto cvičení Číně, Íránu a Rusku umožňuje, aby se před Washingtonem předvedly se svojí narůstající námořní mocí.
K uvedenému cvičení rovněž dochází v době, kdy se mezi Washingtonem a Teheránem v září zhroutila komunikace a vystupňovalo se napětí po údajné pomoci Íránu s útokem na saúdské ropné chemičky podniku Aramco v Abaqaiq a Khurais na východě Saúdské Arábie, které provedly křižující střely a drony.
V Indo-pacifickém regionu v současnosti probíhá mocenský zápas, neboť Čína, Írán a Rusko zformovaly alianci, neboť tyto nově nastupující mocnosti zpochybňují status quo, který představuje dominance USA.
by Tyler Durden
Thu, 12/26/2019 – 12:14